Kharkiv Gezilecek Yerler

kharkiv gezisiKharkiv gezilecek yerler yazısında sizlere Ukraynanın Kiev’den sonra en büyük şehri olan Kharkiv ile ilgili bilgiler vereceğim. Öncelikli olarak Kharkiv havaalanı ulaşımı ve şehir ulaşımı, Kharkiv gezilecek yerler  Kharkivde konaklama nerede kalınır ve son olarak Kharkiv de ne yenir nerede yemek yiyebiliriz, konularından bahsedeceğim. Ukraynanın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv(Harkov) uçakla İstanbuldan 1 saat 50 dakika mesafededir.
Uçuş için pegasus havayollarının hergün seferi vardır ve fiyatlarda makul seviyelerdedir. Havaalanına indikten sonra pasaport işlemleri oldukça kolay bir şekilde yapılıyor. Havaalanı şehir merkezi ulaşımı taksiyle 20 dakika sürüyor. Kharkiv de konaklama için ortalama oteller 70 dolar civarındadır. Kharkiv şehir merkezinde ev tutarsanız 50 dolar günlüğü ve iki kişilik tam donanımlı wi-fi li evler vardır.
Kharkiv gayet düzenli tarihi binalarla dolu bir şehirdir. Sokaklar caddeler son derece geniş ve ferahtır. Ulaşım metroyla gayet rahattır. Metro dışında otobüs tramvay ve troleybüslerle de ulaşım çok rahattır. Biletler 2 grivnadır. Grivna Ukrayna para biriminin adıdır. 1 TL, 4.35 Ukrayna grivnası yapmaktadır. Şehrin her noktasına ulaşım vardır. Metro gece 24.00 da kapanıyor 6.30 da açılıyor.

Kharkiv gezilecek yerler arasında Sumskaya caddesi, Lenin cad, Özgürlük meydanı, Puşkin cad, Gorki parkı, hayvanat bahçesi, barabaşova pazarı ve bol bol parklar bahçeler bulunmaktadır. Sumskaya caddesi Kharkiv gezilecek yerler arasında Kharkivin en işlek ve ünlü caddesidir. Mağazalar kafeler noterler bankalar telefoncular vb. hepsi bulunmaktadır. Özellikle binalar çok estetiktir. Tipik rus şehirleri gibi gözükmektedir. Kharkiv gezilecek yerler arasında ki Özgürlük meydanı ise çok büyük etrafı binalar ve parklar ile çevrilidir.Yalnız dikkat edilmesi gereken konu meydanın içinden arabalar geçiyor olmasıdır. Lenin heykeli de en başta hala dimdik ayakta duruyor))). Hayvanat bahçesi de özgürlük meydanını yanında olup bir çok hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Kharkiv metrosunu mutlaka gezmelisiniz. Sovyet zamanından kalma ihtişamlı durakları vardır. Şehirde gözelerde bulunmaktadır. Burada insanlar suya girip arınıyorlar bir çeşit kutsal su. Tadı da güzel ve soğuk.

Yemek olarak dünya mutfağından özellikle İtalyan, Japon(suşi), Türk mutfağı ve Rus mutfağı bulunmaktadır. Her öğün yemekte ve her restoranda her türlü alkol servisi vardır. Şarapları ve tabii ki votkaları çok güzel. Suşide burada bayağı popüler ve fiyatlar uygun. İki kişi iyi bir restoranda 40 dolara çok rahat alkolde dahil oturup yemek yiyebilir. Şehir Ukraynaya 478 km ve otobüsle 6 saat sürüyor. Tren seferleri günün her saati var ve trenler yataklı ve kuşetli gayet rahat ama biraz yavaş gidiyorlar. Sonuç olarak şehir güvenli insanları dürüst çok rahat bir şekilde tatilinizi geçirebilirsiniz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir