Karaköy Gezilecek Yerler

karaköy mekanlarıKaraköy gezilecek yerler yazısında İstanbulun en eski semtlerinden birisi olan Karaköyde görülmesi gereken yerler, Karaköy tarihi mekanları, Karaköy yemek yerleri, Karaköy müzeleri konularından bahsettiğim bir Karaköy gezilecek yerler yazısı hazırladım. Karaköy İstanbulun merkezi denebilecek bir konumda yer almaktadır. Karaköy İstanbulda ticaretin ve iş hayatının önemli yerlerinden İstanbulun özellikle gündüzleri en canlı noktalarından birisidir.

Bunun yanında İstanbulda turistlerin en çok bulundukları bölgelerden birisidir. Gerek Galata Kulesi çevresi gerekse de Galata köprüsü civarı İstanbula gelen turistlerin yoğun olarak gezdikleri yerlerdir. Karaköy aynı zamanda tarihi yarımada ile İstanbulun en canlı noktası olan Taksim İstiklal caddesi arasında bulunmasından dolayı bu bölgeler arasında gidenlerinde yolunun üstünde olan bir yerdir.

Karaköy gezilecek Yerler Galata Kulesi

karaköy gezilecek yerlerKaraköy gezilecek yerler denince ilk akla gelen yer Galata kulesi oluyor. Galata kulesi 528 yılında Fener kulesi olarak inşaa edilmiş olup dünyanın en eski kulelerinden birisidir. Galata kulesine Karaköy tünelden yokuş yukarı doğru yürüyerek 10 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Galata kulesi İstiklal caddesi ile Karaköy tünel arasında kalmaktadır. Galata kulesinin etrafında özellikle turistlerin gittikleri çok sayıda restoran ve cafe bulunmaktadır. Galata kulesi giriş ücreti 2014 yılı için Türkler için 6.5 TL yabancılar için ise 6.5 Euro fiyatındadır. Kuleye girişte ücreti ödüyorsunuz ve asansör sırası beklemeye başlıyorsunuz. Kulenin üstüne sadece asansörle çıkış izni bulunmaktadır. Asansöre bindikten sonra kulenin en üstüne çıkabiliyorsunuz. Karaköy gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan Galata kulesinin en üstünde restoran ve seyir alanı bulunmaktadır. Galata kulesine çıkmadan anlayamayacağınız muhteşem bir İstanbul manzarası kulenin en üstünde sizi bekliyor. Ben böyle güzel bir manzaraya sahip olduğunu düşünmüyordum. Galata kulesinin üstünden özellikle tarihi yarımada manzarası başta olmak üzere Haydarpaşa Kadıköy Haliçe kadar bir çok yeri görebiliyorsunuz. Galata kulesine çıkarken havanın açık ve güzel olması sizin için çok daha keyifli olacaktır. Böylece hem daha uzak bölgeleri görme şansınız olur hemde çekiceğiniz fotoğraflar daha güzel çıkacaktır.

karaköyKaraköy gezilecek yerler arasında ikinci sıradaki yer Galata köprüsüdür. Galata köprüsü üstünde balık tutan insanlar fotoğrafı İstanbulu anlatan klasik bir görseldir. Bu balıkçıları sürekli burada görebilirsiniz. Galata köprüsünün her iki yanında bulunan çok sayıda restoran, cafe eğlence mekanı buranın çok hareketli bir yer olmasını sağlamaktadır. Burada özellikle çok sayıda balık restoranı bulunmaktadır. Çok uygun fiyata balık ekmek yiyebileceğiniz yerlerden çok şık restoranlara kadar bir çok yemek yeri bulunmaktadır. Turistlerde burada yemek yiyerek bu tarihi köprünün tadını çıkarmayı tercih etmektedirler.

karaköy tarihi binalarKaraköy gezilecek yerler arasında yer alan Karaköy tünel dünyanın en eski ikinci metrosudur. Karaköy gezilecek yerler içinde yer alan Londradan sonra dünyanın en eski ikinci metrosu olan tünel Karaköyü İstiklal caddesinin başlangıcına bağlamaktadır. Gün içinde yaklaşık olarak 5 dakikada bir karşılıklı olarak hareket eden vagonlar 573 metre olan mesafeyi 90 saniyede geçmektedirler. Özellikle Karaköyden yokuş yukarı İstiklal caddesine yürümek istemeyenler tünel seçeneğini tercih edebilirler. Böylece bu tarihi ulaşım aracını görmüş ve denemiş olurlar.

Karaköy gezilecek yerler arasında Karaköyde görülmesi gereken tarihi yapılar arasında okullarda bulunmaktadır. Bunlar arasında İtalyan lisesi, Alman lisesi, Saint Benoit Fransız lisesi gibi tarihi okulları sayabiliriz. Karaköyde çok sayıda kisilede bulunmaktadır. Bunların yanında Karaköy gezilecek yerler içinde İstanbul Modern sanat müzesi de yer almaktadır. Son olarak bahsetmek istediğim yer ise benim Galata kulesine çıktığım zaman gördüğüm bir binanın en üst katında yer alan çok güzel bir İstanbul manzarasına sahip olan Konak cafe. Karaköye gitmişken Karaköyün en güzel manzarasına sahip olan mekanlarından birisi olan Konak Cafede bu güzel manzaraya karşı birşeyler yiyip içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir