Kalamışta Yelken Yapmak

yelken yapmakKısa bir süre önce yelken eğitimi almak için araştırmalar yapmıştım. Sadece temel yelken eğitimi almak istiyordum. Benim hep ilgimi çekmiştir yelken yapanları izlemek. Ancak bu yelken yapma isteği bende araştırma aşamasını geçemedi. Gitme fırsatım olmadı hiçbir zaman. Geçtiğimiz haftalarda Hürriyet Bumerang deneyim günleri kapsamında yelken etkinliği düzenledi.

Benim de bu etkinliğe katılma fırsatım oldu. Böylece kısada olsa yelken yapma şansım oldu.

Bumerang deneyim günleri tarafından düzenlenen bu etkinlik için Kalamışta Setur Fenerbahçe Marinada bulunan Hedef Yelkenin yüzen ofisinde bloggerlar olarak toplandık. Hedef Yelken ekibi tarafından yapacaklarımız hakkında kısaca bilgilendirildikten sonra dörtlü takımlar ve başta bir eğitimci olacak şekilde ayrılarak yelkenlere bindik. Bindiğimiz teknelerin ismi gorbon tekneymiş. Gorbon tekneler 6.5 metre uzunluğunda. Gorbon teknelere bindikten sonra hareket etmeden önce teknenin hareket haline hazır hale gelmesi için gerekli işlemleri yaparken bir yandan da yelkendeki parçalar ve yelkenin bölümleri hakkında Hedef Yelken eğitmenleri tarafından bilgilendirildik. Yelkenimizle Kalamış açıklarında yol almaya başladık. Yelkenimizle yol alırken bir yandan da temel yelken eğitimi, tekne hakkında gerekli bilgiler, yelkende kullanılan çeşitli gemicilik terimlerini öğrenmeye de başladık.

hedef yelken

Rüzgar olduğu zaman çok keyifli şekilde ilerlerken rüzgarın bir anda kesilmesiyle yelkenin hareketi de yavaşlamaya başladı. Bumerang ekibi dışında çok sayıda farklı tip ve boyutlarda yelken Kalamış ve Moda sahilinde hareket halindeydi. Bazı yelkenlerde çok küçük yaşlarda yelkenciliğe başlayan çocukları görebiliyorduk. 12-13 yaşındaki çocuklar Moda açıklarında tek başlarına yelkenleri idare ettirebiliyordu.

kalamışta yelkenHedef Yelken yelkenleriyle denizde kaldığımız yaklaşık 3,5 saat sonunda diğer yelkenlerle bir yarış yapma fırsatımızda oldu. Böylece yelken yarış kuralları ile ilgili de bilgi sahibi olmuş olduk. Rüzgarlı bir havada çok heyecanlı ve zevkli bir yarış oldu. Yelkencilikte yarışa ilk başlamanın ne kadar önemli olduğunu yaptığımız yarışlar sonucunda öğrenmiş olduk.

Gerek yelkenlerimizi marinadan ilk çıkartışımız da gerekse akivite sonunda marinaya girerken gördüm ki marinanın belli bir bölümüne kadar marina içinde yelken kullanılamıyor. Bu bölgeyi yelkenler motorlarını çalıştırarak geçmek zorunda. Bir güvenlik önlemi olarak böyle kurallar bulunuyormuş.

Aktivite sonunda özellikle yarışlar esnasında yelkenin hem yorucu hemde çok keyifli bir spor olduğunu gördüm. Yelken yapmak ile ilgili hevesi olanlar en azından temel yelken eğitimi alarak bu konuda gerçekten istekli olup olmadıklarını, yapıp yapamayacaklarını görebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir