Kadıköy Gezilecek Yerler

kadıköy boğa meydanıKadıköy gezilecek yerler yazısında, Kadıköyde bulunan tarihi binalar, Kadıköyün gezilmesi gereken sokakları, Kadıköy meşhur yerleri, Kadıköy ilçeleri semtleri, Kadıköy ulaşımı hakkında bilgiler verdiğim bir Kadıköy gezi yazısı hazırladım. Kadıköy gezilecek yerler açısından İstanbulun çok sayıda alternatife sahip olan yerlerinden birisidir. İstanbulun en eski ilçelerinden biri olmasından dolayı köklü bir tarihi yapıya sahip olmakla beraber

aynı zamanda hem gündüzleri hemde geceleri hareketli olan İstanbulun en canlı ilçelerinden birisidir. Fenerbahçe spor kulübününde merkezi sayılan Kadıköyde Fenerbahçenin maçları olduğu zamanlar her yer sarı laciverte bürünür. Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı çevresi ve Kadıköy merkezde Fenerbahçe maçını televizyondan gösteren yerler çok kalabalık olmaktadır.

kadıköy süreyya operasıKadıköy gezilecek yerler arasında ilk sırada Kadıköy ile özdeşleşen boğa meydanı ve boğa meydanının bulunduğu yerden başlayan Bahariye caddesi yer alır. İlk defa Kadıköye gelenler Boğa meydanında ki boğayla birlikte mutlaka fotoğraf çektirirler. Bahariye caddesi Kadıköyde mağazaların yemek yerlerinin pasajların sinemaların bulunduğu bir caddedir. Özellikle gündüzleri çok kalabalık olan bu cadde Kadıköyün en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Bahariye caddesi etrafında bulunan sokaklarda çok çeşitli hediyelik eşya satan dükkanlar, giysi kıyafet satan mağazalar, her zevke uygun yemek yerleri, cafeler, eğlence yerleri bulunmaktadır. Süreyya operası da Bahariye caddesi üzerinde yer almaktadır.

Kadıköy gezilecek yerler arasında Kadıköy sahili çok güzel bir tarihi yarımada manzarasıyla görülmesi gereken bir yerdir. Kadıköy sahilinde eskiden açık havada bulunan çay bahçeleri bulunmaktaydı. Şimdi bu çay bahçeleri kaldırıldı. Kadıköy sahili için Kadıköyün ulaşım merkezi diyebiliriz. Burada Kadıköy-Beşiktaş vapuru, Kadıköy-Eminönü vapuru, Kadıköy Karaköy vapuru, İdo deniz otobüsü iskelesi, otobüs durakları, minibüs durakları, dolmuş durakları, taksi durakları, yerin altında metro istasyonu olmak üzere her türlü toplu taşıma aracına ait ulaşım imkanı bulunmaktadır.

kadıköy balıkçılar çarşısıKadıköy gezilecek yerler arasında sahil tarafında Kadıköy postanesinin arkasında bulunan Kadıköy balıkçılar çarşısının bulunduğu sokağı da saymamız gerekir. Bu sokağın başında balık satan sıra sıra dükkanların yer aldığı Balık pazarı yer almakla beraber sokağın ilerleyen yerlerinde çok sayıda balık restorantı bulunmaktadır. Yine bu sokakta cafe-bar-restorant tarzında mekanlarda vardır. Özellikle akşamları Kadıköyün en kalabalık sokağı burasıdır. Bu sokağın bir alt sokağında Akmar pasajına giren sokakta Kadıköyün kalabalık sokakları arasındadır. Burası aynı zamanda Kadıköyde dershanelerin ve kursların yoğunlukta olduğu bir bölgedir.

Kadıköyden bahsederken Kadıköy barlar sokağı hakkında da bilgi vermek gerekir. Kadıköy barlar sokağı Kadıköy sahili ile Bahariye caddesi arasında yer alan Bahariye caddesine daha yakın olan bir konumdadır. Haftasonları çok kalabalık olan Kadıköy barlar sokağı içinde çok sayıda bar gece kulübü cafe tarzı mekanlar yer almaktadır. Bu bölgenin çevresinde fast food yemek yerleri büfeler çoğunluktadır.

Kadıköy gezilecek yerler arasında Moda önemli bir yer teşkil eder. Moda sahili Kadıköye gidenlerin görmesi gereken yerler arasındadır. Kadıköy Bahariye caddesinden 15-20 dadika yürüdükten sonra Modaya ulaşılabilir. Modaya arabayla gitmek park sorunu yüzünden biraz zor olabilir. Modanın başlangıcı meşhur moda dondurmasının tadına bakılabilir. Moda sahili boyunca denizi tepeden gören çay bahçeleri bulunmaktadır. Yaz aylarında sürekli dolu olan bu çay bahçelerinde deniz manzarası eşliğinde vakit geçirebilirsiniz. Moda İskelesi Kadıköy Modanın simge yapıları arasındadır. Barış Mançonun yaşadığı ev olan ve şu anda da yine Barış Manço evi olarak isimlendirilen eve giderek Barış Mançonun hayatının geçtiği bu yeri ziyaret edebilirsiniz.

kadıköy bağdat caddesiKadıköy gezilecek yerler arasında görülmesi gereken bir yer Kalamış bölgesidir. Kalamış Kadıköyün en güzel yerlerinden birisidir. Kalamış marina ve çevresinde bulunan mekanlar cafeler ve eğlence yerleri, Kalamış sahilinde yer alan yemek yenilebilecek ve gece gidilebilecek çok sayıda mekan bulunmaktadır. Kalamışta Fenerbahçe burnunda yer alan Fenerbahçe Faruk Ilgaz tesisleri de bu bölgede yer alan çeşitli aktivitelerin ve organizasyonların düzenlendiği bir mekandır.

Kadıköy gezilecek yerler arasında Haydarpaşa garı mutlaka görülmesi gereken İstanbulun ve Kadıköyün en önemli simge yapılarından birisidir. Birçok Türk filminde gördüğümüz İstanbula Anadoludan gelenlerin ilk kez İstanbuluı gördükleri yer olan Haydarpaşa garı tarihi yapısı ve görkemiyle gidilmesi gereken bir yerdir. Son zamanlarda çoğu çift düğün fotoğraflarını Haydarpaşa tren garı içinde ve çevresinde çektirmektedirler. Haydarpaşaya gittiğinizde fotoğraf çektiren bir gelin ve damat görürseniz çok şaşırmamak gerekir bu artık Haydarpaşa için olağan bir durum olmuştur.

bağdat caddesi yılbaşıKadıköy gezilecek yerler arasında Kadıköy merkezde yer almayan ancak Kadıköyün en değerli caddesi olan Bağdat caddesi de yer almaktadır. Bağdat caddesi üzerinde dünyanın en ünlü markalarının gösterişli ve büyük mağazaları bulunmaktadır. Bağdat caddesi aynı zamanda cafeler pastaneler yemek yerleri açısından da çok zengindir. Gün içinde sürekli kalabalık olan Bağdat caddesi güzel havalarda Bağdat caddesi çevresinde oturanların gezmek için en çok tercih ettiği yerdir. Bağdat caddesine yakınında yer alan Caddebostan sahili yaz aylarında denize dahi girilebilen Caddebostan plajı Kadıköy gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Bağdat caddesi üzerinde yer alan CKM yani Caddebostan kültür Merkezi bu bölgenin tiyatro salonları ve sinemalar açısından önemli bir noktasıdır.

Kadıköy gezilecek yerler arasında bahsedilmesi gereken diğer bir nokta Göztepe Parkıdır. Göztepe parkı bu bölgede yeşil alan açısından korunabilmiş bir park alanıdır. Kadıköy merkezde araçla 15 dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Göztepede yer alan İstanbul oyuncak müzesi Kadıköy gezilecek yerler arasında yer alan başka bir yerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir