Kaç Ayda İngilizce Öğrenilir

ingilizce karikatür

Kaç ayda ingilizce öğrenilir yazısında ben ingiltereye gittiğim zaman İngilizce öğrenme konusunda başımdan geçen bir kaç olay anlatacağım. Londra da bir dil okuluna 6 aylık yazılmıştım. Daha önceden Anadolu lisesinde okuduğumdan İngilizcem idare eder seviyedeydi. 6 ay İngilterede kalırsam süper bir İngilizcem olacağını düşünmüştüm. O 6 ay geçti onun üzerinden birde 8 sene geçti ama benim İngilizcem

hiçbir zaman süper olamadı hatta süpere yaklaşamadı bile. Bu yüzden 6 ayda İngilizceyi öğreneceğini zanneden arkadaşlar pek fazla ümitlenmeyiniz. Ben gitmeden önce bana da böyle söyleyenler oluyordu. Bende onların yüzüne söylemesemde içimden sen orada sadece gezip İngilizce için çaba göstermezsen tabii öğrenemessin diyordum. Ben hem gezerim hem de gereken herşeyi yapıp öğrenirim diyordum. Maalesef.

Kaç ayda ingilizce öğrenilir yazısında bahsedilmesi gereken önemli bir konu ‘Türklerle fazla görüşme İngilizcen ilerlemez’ cümlesidir. İngilterede Türkçeni geliştirmiş olursun demişlerdi. Ben de bunun doğru bir tavsiye olduğunu düşünerek hiçbir Türk ile arkadaşlık kurmayacağım kararını daha gitmeden vermiştim. İşte böyle müthiş bir İngilizce öğrenme ve konuşma azmi hırsı ve isteğiyle gittim Londraya. Kendimden çok emindim. Kendime koyduğum kurallar kesindi. İngilizceye son nokta koyulacaktı. Türklerle mecbur kalınmadıkça konuşulmayacak, bir İngilizin yanında işe girilip hem para kazanılacak hemde İngilizce pratik yapılacak, hiçbir ders kaçırılmayacaktı. Bu kadar hırsın sonunda ortaya çıkan sonuç şaşırtıcıydı. londra metroGittikten 2 hafta sonra Türklerle eve çıkmış 4 hafta sonrada bir Türk restorantında komilik yapmaya başlamıştım. Restoran gece geç saatlerde kapandığı içinde haftada 2-3 gün okula gitmiyordum. Ne yapmayı düşünüyorsam hepsinin tersini gerçek olmuştu. Yapmamam gereken şeylerin hepsini ilk 1 ay içinde yapmıştım. Londradaydım ama Türkçe masterı yapıyormuşum gibi hissediyordum. Her yanım Türk doluydu. 2 ay sonrada  İngilizcenin 6 ayda tamamen öğrenilemeyeceğine anlayıp gezmenin  yapılabilecek en doğru şey olduğuna karar vermiştim. Londranın her yerini gezdim ve döndüm.

Peki kaç ayda ingilizce öğrenilir. İngilizceyi tamamen öğrendim diyebilmek için 2 sene anadili ingilizce olan bir ülkede yaşamak gerekir. Bu Amerikada olabilir İngilterede. Burada öenmli olan o ülkede kaldığınız süre boyunca nasıl bir çevre ile irtibatta olduğunuzdur. Eğer yanlış bir ortamda bulunuyorsanız 5 sene kalsanızda İngilizce öğrenemezsiniz. Bu şekilde olan yıllardır İngilterede yaşayan ama hala çok az İngilizce konuşabilen oldukça fazla insanla karşılaştım.

 

5 thoughts on “Kaç Ayda İngilizce Öğrenilir

  1. valla ben rusyada 9 ay dil eğitimi aldım ve sıfırdan orta dereceye rusçamı ilerlettim.önemli olan çalışmak çalışmak çalışmak))))

  2. Aslında dil öğrenme meselesinde çok fazla değişken var. Kısaca açıklamak gerekirse işin içinde nörolojik, sosyolojik, psikolojik ve bilişsel faktörler olduğundan, herkes için farklı bir süre vermenin mümkün olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında “immersion program” dediğimiz kişiyi hedef dilin içine bırakmaya dayalı programlar da terk ediliyor artık, uygulamalı dilbilimcilerin daha gidecek çok yolu var dil öğrenme konusunda… 🙂

    • Benim kişisel tecrübelerimden yola çıkarak aktardığım bilgilere nazaran daha profesyonel bilgilendirici bir yorum olmuş. Dil eğitimi konusunda bu işin içinde birisi olduğunuz belli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir