izmir gezilecek yerler

izmirİzmir gezilecek yerler yazısında İzmirde görülmesi gereken yerler, İzmire yakın tatil yerleri, İzmire ulaşım konuları hakkında bilgiler vereceğim. İzmire havayolu ile ulaşım için İzmir Adnan menderes havaalanına Türkiyenin her yerinden uçak seferleri düzenlenmektedir. Adnan menderes havaalanı şehir merkezi arası yaklaşık olarak yarım saatlik bir mesafededir. İstanbul ve Ankaradan gün içinde İzmir Adnan menderes havaalanına 10 dan fazla uçak seferi

düzenlenmektedir. İzmire karayolu ile gitmek isteyenler için İstanbuldan Yalovaya feribotla geçtikten sonra Yalova İzmir arası 400 kilometredir. Ankara İzmir arası mesafe 590 kilometredir.

İzmir gezilecek yerler arasında ilk sıralarda Kemeraltı, Kordon, İzmir saat kulesi, Asansör, Karşıyaka, Teleferik tesisleri, İzmir Fuar alanını sayabiliriz.

İzmir Kemeraltı çarşısı İzmirin Konak ilçesinde saat kulesinin olduğu yerden başlayan, İzmirde istediğiniz her türlü kıyafeti bulabileceğiniz ucuz alışveriş yapabileceğiniz İzmirin açık hava çarşısıdır. Bu bölgede pek çok han dükkan ve mağazalar bulunmaktadır. İzmir Karşıyaka bölgesi de yine her türlü alışveriş ihtiyacınızı giderebileceğiniz Karşıyaka spor kulübüyle ünlenmiş İzmirin meşhur bir ilçesidir.

İzmir tarihi asansör Mithatpaşa caddesi ile Halilrıfatpaşa caddesi arasında kurulmuştur. Bu iki cadde arasındaki 58 metrelik farkın asansörle ulaşımını sağlamak için 1907 yılında yapılmıştır. Şu anda çok güzel bir İzmir manzarasına sahiptir. Asansörün üstünde hizmet veren cafe ve restoranda çok güzel bir İzmir körfezi manzarası eşliğinde birşeyler yiyebilirsiniz.

saat kulesi izmirİzmirin meşhur kordon bölgesi İzmirde deniz kenarında olan bir çok cafe restoran ve dinlenme yerine ev sahipliği yapmaktadır. izmir gezilecek yerler arasında ki İzmir saat kulesi İzmirde konak ilçesinde bulunmaktadır. izmir gezilecek yerler arasındaki İzmir fuar alanı eskiden çok meşhur olan uluslararası İzmir fuarına ev sahipliği yapan yerdir. Şu anda halen her yıl İzmir fuarı düzenlenmektedir. Ancak eski yıllardaki popülaritesini yitirmiştir. İzmirin Balçova ilçesinde bulunan teleferik tesislerinde teleferiğe binerek müthiş bir İzmir manzarası izleyebilirsiniz.

İzmir tatil yerlerine olan yakınlığından dolayı yaz aylarında çok avantajlı bir bir şehirdir. Son yıllarda İzmir tatil yerleri arasında en çok tercih edilen yer Çeşmedir. İzmire 1 saatlik bir mesafede bulunan Çeşme Ilıca,Alaçatı,Dalyan, Çeşme marina , Aya Yorgi koyu ile yaz aylarında turistlerin uğrak yeri konumundadır. Çeşme ile ilgili yazmış olduğum ayrıntılı Çeşme gezilecek yerler yazısına buradan ulaşabilirsiniz. İzmirdeki tatil yerleri arasında Foça, Gümüldür, Karaburun ve Seferihisar, Kuşadası ve Urlayı sayabilriz. Kuşadası bölgesinde yabancı turistler yoğunluktadırlar.

İzmirde ülkemizin önemli üniversitelerinin arasında bulunan İzmir 9 Eylül üniversitesi ve İzmir Ege Üniversitesi de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir