İtalyada Ne Yenir Ne İçilir

italyada ne yenirİtalyada ne yenir ne içilir yazısında İtalyaya gittiğiniz zaman mutlaka denemeniz gereken yiyeceklerden bahsedeceğim. İtalya dünyada en tanınmış, bilinen yiyeceklere sahip olan dünya mutfağının en popüler ülkesidir. İtalyada ne yenir ne içilir yazısı için İtalyan yemek kültürünün en bilinen ve İtalyaya gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken pizza, makarna, lazanya, roma dondurması, tiramisu gibi yiyeceklerden bahsedeceğim. italyada ne yenir yazımıza başlayalım. 

İtalyada ne yenir dediğimiz zaman herkesin aklına ilk gelen pizza ve makarnadır. Makarnanın tüm dünyada kabul görmüş adı ‘pasta’ dır. Gerçekten de İtalyanların pizza ve makarnaları sadece bizim tarafımızdan bilinen değil bütün dünyanın bildiği dünyaca meşhur yiyecekleridir. İtalya bizler için yurtdışına çıktığınızda ne yerim sıkıntısını en az yaşayacağımız ülkelerden birisidir. Pizza ve makarnayı hemen her köşe başında bulabilirsiniz. Pizza ve makarna sadece İtalyada değil yurtdışına çıktığımız her zaman her ülkede ne yerim sorusuna en makul cevap olarak karşımıza çıkmıştır.

italya da ne yenir

İtalyada pizzalar Türkiyede fast food zincirlerinde yapılan pizzalar gibi kalın hamurdan yapılmamaktadır. İtalyadaki pizzalar çok daha ince hamurdan yapılır. Pizzalar daha kıtır kıtır kıvamındadır. Her köşe başında, sokak aralarında bile küçük küçük pizza restoranları bulunmaktadır. İtalyanlar pizza ve makarnaların yanında genelde şarap içmeyi tercih ederler.

italyan pizzası

İtalyada ne yenir yazısında, İtalyanların bir diğer dünyaca meşhur yemeği tabii ki makarna, pasta ve spagetti diyebiliriz. İtalyada restoranlarda makarnalar Türkiyeden farklı olarak daha az pişmiş olarak sunulur. İtalyaya gidenlerden makarna pişmemişti hamur gübiydi diye şikayetleri çok duydum. Ancak İtalyada makarna özellikle az pişmiş al dante olarak servis edilir. Biz alışmadığımızdan garip gelebilir. Bildiğimiz bolonez soslu, napolitan, domates soslu, krema soslu, mantarlı, pesto soslu gibi makarnalar dışında İtalyada deniz ürünlü makarnada çok tüketilen deneyebileceğiniz bir makarna çeşididir. Makarna içinde karidesler, midyeler bulunmaktadır.

italya makarna

İtalyada ne yenir yazısında İtalyaya gitmişken yemeden dönmemeniz gereken bir diğer yiyecek ise lazanyadır.

İtalyada Ne Yenir : Tatlılar

İtalyada ne yenir konusunda İtalyada denenmesi gereken bir diğer şey ise tabii ki roma dondurmasıdır. İtalyanların Roma dondurması bütün dünyada ün yapmıştır. Hatta şubeleşmiş İtalyan dondurma markaları bile bulunmaktadır.

tiramisuİtalyada ne yenir başlığı altında tatlılardan bahsetmek gerekirse Tiramisu İtalyada tadılması gereken bir İtalyan tatlısıdır. Tiramisu dünyanın her yerinde birbirinden farklı şekillerde yapılır ve sunulur. Tiramisunun anavatanı İtalyaya gitmişken mutlaka bir kere hatta fırsatınız olursa birkaç farklı yerde tiramisu yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir