İtalya Gezilecek Yerler

italya gezilecek yerlerİtalya gezilecek yerler yazısında İtalya turuna çıkmayı düşünenler için İtalyaya gittikleri zaman faydalı olabilecek çeşitli bilgileri bir araya topladım. İtalya gezilecek yerler, İtalyada katılacak ekstra turlar, katılmaya gerek olmayan ekstra geziler, İtalyan yemekleri, İtalyada ulaşım, İtalyada konaklama hakkında ayrıntılı bir İtalya gezi yazısı hazırladım. İtalyaya ülkemizden gitmek isteyenler genelde tur şirketlerini seçmektedirler.

Türkiyede bulunan tur şirketlerinin hepsi İtalyaya tur düzenlemektedir. Bu turlar farklı destinasyonlarda olabilmektedir. Türkiyeden giden İtalya turları hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Katılınacak olan her turda İtalyanın en önemli ve mutlaka görülmesi gereken şehri Roma olmaktadır. Sadece 3 günlük Romaya giden turlar bulunmaktadır. bu turlar Roma turu olarak geçmektedir. Roma gibi bir şehir için 3 gün tam olarak yetmektedir. İtalyanın tamamını gezen turların bazıları Roma için daha kısa bir zaman ayırmaktadırlar. Bu durumda İtalyada esas görülmesi gereken yer olan Romayı tam göremeden dönülmektedir. İtalyaya düzenlenen bir diğer tur ise Roma – Floransa – Venedik turudur. Bu tur Türkiyeden gidenlerin en çok tercih ettiği turdur. Bana göre de İtalyada yapılması gereken en doğru tur seçeneğidir. Bu tur 1 haftalık bir turdur. 3 gün Roma, 2 gün Floransa ve 2 gün Venedik olarak düzenlenmektedir. Böylece hem Roma için yeterli vakit ayırılmış olur hemde İtalya gezilecek yerler arasında en önemlileri olan Venedik ve Floransada yeterince gezme imkanı sağlanmış olmaktadır. İtalyaya tur ile gidecekler için bir diğer tur seçeneği İtalyada çok sayıda şehir gezmek isteyenlerin tercih edebileceği turdur. Bu tur yine 1 hafta sürmesine rağmen tur esnasında Torino Milano Floransa Venedik Roma Napoli şehirlerini görme şansını elde edebiliyorsunuz. Bu şehirlerin her birine giden bu tur biraz koşuşturmalı ve yorucu olmasına rağmen fazla sayıda şehir görmek isteyenler için tercih edilebilecek bir turdur. Bu turun bana göre olumsuz yönü Romada kısa göre kalıyor olmasından dolayı Romanın tam olarak gezilemiyor olmasıdır. Bu turda neredeyse hergün şehirler arası otobüs yolculuğu yapılıyor olması da biraz sıkıcı olabilir. 7 günde 6 farklı İtalyan şehri görmek içinde biraz yorulmak gerekir tabii.

İtalyaya tur şirketleri dışında yalnız gitmek isteyenler içinde Türkiyeden her gün İtalyaya uçak seferi düzenlenmektedir. Yaklaşık 3 saatlik bir uçak yolculuğu sonucunda İtalyaya ulaşılmaktadır. Özellikle Ankara ve İstanbuldan İtalyanın bir çok şehrine uçak seferi yapılmaktadır. İtalya uçak biletlerini uygun fiyata almak isteyenler saleduck.com.tr internet sitesi üzerinden bilet araştırması yapabilirler. Saleduck.com üzerinden yapacağınız alışverişlerde indirim ve promosyonlar sayesinde gezinizi daha makul bir fiyata getirebilirsiniz.

italya gezi yazısıİtalyaya turlarla gidenlerin en çok düşündükleri konu İtalyada ki ekstra turlara katılmak gerekir mi sorusudur. Bu ekstra turların tamamına katılınca ciddi bir miktar euro ödenmesi gerekmektedir. Ancak bu kadar parayı ödemek istemeyenler için düzenlenen bu ekstra turlar hakkında kısaca bazı bilgiler vermek istiyorum. Bu ekstra turlar arasında Pisa kulesinin görüldüğü Toscana turu İtalyaya gitmişken Pisa kulesini görmeden dönmek olmaz diyenler için katılması gerekli bir ekstra turdur. Giden kişiler arasından orada hiç birşey yok bir tane eğik bir yapı dışında tarzı yorumlarla da çok karşılaştığımı söyleyebilirim. Bu ekstra turlar arasında Vendedikte mutlaka yapılması gereken tabii ki gondola binmektir. Venediğe gitmişken gondola binmeden dönmek olmaz. Gondola tura katılmadan kendiniz de binmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sizin tercihinize kalmış. Ekstra turlar arasında yapılan Pompei gezisi katılınabilecek turlar arasındadır. Pompei tarihi ve hikayesi çok farklı bir yer olduğu için İtalya gezilecek yerler arasında gidilmesi gereken yerlerdendir. Bana göre düzenlenen ekstra turlar arasında en önemlileri ve yapılması gerekenler bunlardır.

italya resimleriİtalya gezilecek yerler arasında en önemli şehir olan Roma her yerinden tarih kokan bir şehirdir. Roma imparatorluğunun bu şehirde bıraktığı yapılar tarih olduğu gibi korunmuştur. Roma şehrinin merkezinde Roma İmparatorluğu sanki halen yaşamaktadır. Bu tarihi yapısıyla her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Romanın turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerleri ve Roma gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan yerler Aşk Çeşmesi, Kolezyum, İspanyol Merdivenleri, Vatikan, Venedik sarayı, Roma Forumu, Navona meydanını sayabiliriz. Bu yerlerle ilgili ayrıntılı bilgilere Roma gezilecek yerler yazısında yer verdim.

Bana göre İtalya gezilecek yerler arasında Romadan sonra gelen şehir Venedik olmalıdır. Venedik dünyanın başka hiç bir şehrinde olmayan farklı bir yapıya ve ortama sahiptir. Venediğin kanallar arasında kurulmuş olması şehire bambaşka bir hava katmıştır. Dünyanın en romantik şehirleri arasında belki de ilk sırada Venedik yer alır. Venedikte gezerken her yerde turistleri görebilirsiniz. Venedik gezilecek yerler arasında San Marco meydanı (Piazza San Marco) ilk sırada yer alır. Venedikte gezilecek yerleri zaten Venedikte yürürken tek tek göreceksinizdir. Venedik görülmesi gereken yerler ile ilgili ayrıntılı bilgilere Venedik gezilecek yerler yazısıyla ulaşabilirsiniz. Venediğe gitmişken yapılması gereken ilk şey gondola binmektir. Bu gondollarla evlerin arasında kanallar boyunca bir tura çıkıyorsunuz. Venediğe gitmişken mutlaka gondola binilmeden dönülmemelidir.

italya roma gezisiİtalya gezilecek yerler arasında bir diğer yer ise Pompei diyebiliriz. Pompei M.S 79 yılında patlayan bir yanardağın şehre yaptığı etkileri canlı canlı görebileceğiniz giden herkesi etkileyen bir tarihi yapı ve hikayeye sahip bir şehir. Pompei gezisi genelde ektra tur olarak düzenlenmektedir. İtalya gezilecek yerler arasında yer alan Napoli şehri İtalyanın çok güzel ve etkileyici şehirlerinin yanında bir sıradan kalmaktadır diyebiliriz. Napoli ve Pompei gezilecek yerler hakkında ayrıntılı bilgilere Napoli gezilecek yerler yazısından ulaşabilirsiniz.

İtalya gezilecek yerler arasında yer alan Floransa şehri tam bir tarih şehridir diyebiliriz. İtalyada Rönesansın başladığı şehir olarak kabul edilen Floransa mimarisiyle, kültürel açıdan ve tarihi binalarla tam bir İtalyan şehridir diyebiliriz. Toscana bölgesinde yer alan Pisa kulesi İtalaya gezilecek yerler arasında yer alan dünya üzerinde en bilinen yapılardan bir tanesidir. Eğik duran bir kule İtalyaya gelen bütün turistlerin ilgisini çekmektedir. Pisa Kulesi İtalya turizminde çok önemli bir yere sahiptir.

İtalya gezilecek yerler arasında yer alan Milano şehri dünya çapında bir moda şehri olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde modaya yön veren çok öenmli markaları başkentidir. Milanoda her yıl çok sayıda defile yapılmaktadır. Milano alışveriş yapmayı seveler için İtalyada tercih edilebilecek yerlerin ilk sırasındadır. Milano gezilecek yerler ile ilgili ayrıntılı bilgilere Milano gezilecek yerler yazısından ulaşabilirsiniz.

italya tarihi yerlerİtalya gezilecek yerler arasında son olarak bahsetmek istediğim yer Verona. Verona İtalya turları sırasında ekstra düzenlenen bir turdur. Veronada görülmesi gereken yerler arasında meşhur aşk hikayesinin kahramanları Romeo ve Julietin aşkına şahitlik etmiş olan Julietin evi yer almaktadır. Veronaya giden turistler sadece bu evi görmek için Veronaya gidiyorlar diyebiliriz. Veronayla ilgili daha ayrıntılı bilgilere Verona gezilecek yerler yazısı ile ulaşabilirsiniz.

İtalya gezilecek yerler hakkında bilgiler verdikten sonra İtalya ile ilgili birkaç bilgiyi de vermek istiyorum . İtalya gece hayatı turistlerin çok fazla ilgisini çekmemektedir. İtalyaya turist olarak gidenler İtalya gece hayatı veya İtalya gecelerinde eğlenmek için gitmemektedirler. İtalya daha çok gezmeyi sevenler için tercih edilen bir ülkedir. Bende İtalya gece hayatı veya İtalyada eğlence yaşamı hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığım için burada yanıltıcı bilgi vermek istemiyorum.

İtalyan yemekleri dünyaca meşhurdur. İtalyaya gitmişken mutlaka bir İtalyan pizzası ve İtalyan makarnası yenilmelidir. Romanın adıyla özdeşleşerek meşhur olmuş bir de Roma dondurması vardır. Romaya gitmişken Roma dondurmasını da denemek gerekir.

2 thoughts on “İtalya Gezilecek Yerler

  1. çok güzel yazmışsınız, ellerinize sağlık. Fiyatlar hakkında da biraz bilgilendirebilir misiniz. gezerken yaklaşık olarak ne kadara ihtiyacımız olabilir. (mesela; bir yerden bir yere giderken? )

    • Beğenmenize sevindim. Teşekkür ederim. Turlarla gidenler bir şehirden diğer şehre giderken turların ayarlamış olduğu fiyata dahil olan ekstra ücret ödemeye gerek olmayan otobüslerle yolculuk yaparlar. Bunun dışında şehirler arası yolculuk için fiyatlar hakkında bilgim olmadığından yanıltıcı bir bilgi vermek istemem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir