istiklal caddesi tarihi binaları

 Cicek Pasaji Taksim Meydanından itibaren başlayan İstiklal Caddesi, İstanbul’un en hareketli noktası olup, gece gündüz yoğun bir insan trafiği ile neredeyse gözle görülmeyecek durumdadır. Tramvay, birçok milletten insan, siyasi ve sosyal olaylar, televizyon çekimleri, eğlence ve alışveriş İstiklal Caddesinin olmazsa olmazları arasındadır.Bu yazımda İstiklal caddesi ve istiklal caddesi tarihi binaları ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğim.

Öncelikli olarak Taksime ulaşım ve Taksim hakkında birkaç bilgi verdikten sonra istiklal caddesi tarihi binaları bölümüne geçeceğim.

İstiklal caddesine adımınızı atar atmaz, birçok ülke vatandaşı ile birlikte yürümeye başlar, yanınızdan geçen tramvayın merdivenlerindeki, düşme tehlikesini hiçe sayan, kaçak ve çılgın yolcuların arkasından, gülümseyen gözlerle bakar durursunuz. Eğer denk gelirseniz mutlaka bu tramvayla fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyip, güzel kareler yakalayın derim.

Yol boyunca sağlı sollu bir çok tarihi binayı, elçilikleri, alışveriş yapabileceğimiz dünyaca ünlü markaların mağazalarını ve bir çok tarihi pasajları göreceksiniz.

ULAŞIM : Tüm yoğunluğuna rağmen, İstanbul’ un her hangi bir semtinden buraya gelmek isterseniz, bulunduğunuz noktadan tüm toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatça gelebilirsiniz. Ben Anadolu Yakasında oturduğum için, Bostancı sahilden hareket eden sarı dolmuşları, eğer keyif yapmak istiyorsam da, Vapurla Karaköy’e gelip, tarihi tüneli kullanarak kısa sürede İstiklal Caddesine ulaşıyorum. Ayrıca , Galatasaray Lisesi istiklal Caddesinin tam orta noktasında bulunduğundan. Adresler için tarifte ve buluşmalarımızda buluşma noktası olarak kabul edilmektedir. Bende Taksim yazımda sıklıkla bu liseyi kullanarak adres tarifi vereceğim.

İstiklal Caddesi Tarihi Binaları : Saymakla bitmeyecek kadar çok tarihi bina vardır İstiklal Caddesinde. Fakat beni en çok etkileyen tarihi yapılar arasından size Ragıp Paşa Apartmanı, Cervle D’Orient Binası, Cite De Pera, Rumeli Han ve St. Antuan Kilisesi hakkında bilgi vermeden geçemeyeceğim.

Ragıp Paşa Apartman

Taksim meydandan İstiklal’ e doğru yürümeye başladığınızda gözünüze çarpan ilk görkemli binadır. Ragıp Paşa tarafından inşa edilen bu bina, kendi adıyla anılmaktadır. Bu paşa, ilk rakı fabrikasını kuran kişi olarak ün yapmıştır. Binanın altında M&N Cafe yer almaktadır. Ünlü mağaza Mangonun hemen çaprazında bulunan bu binanın önünden geçerken daha dikkatli bakmalısınız.

Cervle d’orient

Son dönemlerde adından tahliye kararları ile söz ettiren, Cervle d’Orient binası en eski ve tarihi binalardandır. Bu bina, çok kısa bir süre önce bulunduğu Cervle d’Orient binasından tahliye edilen meşhur İnci Pastanesinin yer aldığı binadır. 4 katlı olan bu eski bina, restorasyon nedeniyle tamamen boşaltıldı. Taksime gidipte uğramadan yapamadığımız tarihi İnci Pastanesi artık alışkın olduğumuz yerinde yok. Edindiğim bilgilere göre İstiklal Caddesindeki Mis Sokakta tekrardan faaliyete geçecekmiş. O muhteşem profiterolün tadından mahrum kalmayacağımızı umar, bir an önce yeniden açılmasını dilerim.

Rumeli Han

Galatasaray Lisesine doğru yürürken İstiklal Caddesinin tek camisi olan Ağa Caminin hemen yanındadır. Bu ihtişamlı bina, zamanında ev ve ticaret merkezi amacıyla yaptırılmış, ancak günümüzde iş hanı olarak kullanmaktadır. Bugünlerde giderseniz içeride rengarenk bir dünya ile karşılaşıyorsunuz. Kafeler, konser ve dans mekanları, tiyatro, ressam atölyeleri ve dükkanlarla daha da bir canlı. İlk katta yer alan Mona Lisa adlı kafenin içindeki konsept Türkan Şoray hayranlarını memnun edecektir.

St. Antuan Kilisesi

Taksime gittiğimizde merak dolu gözlerle baktığımız, dış cephesi kırmızı olan, görkemli ve demir parmaklıklar arkasındaki en meşhur kilise olan, Katolik kilisesini bilmeyen yoktur herhalde.

Girişin serbest olduğu bu kilisenin her önüne gelişimizde, acaba girsem mi? sorusuyla baş başa kalır, daha fazla dayanamayıp, kendimizi bir anda o devasa kilisenin kapısından içeriye atıveririz. İlk gözümüze çarpan, Kilise apartmanlar arasında yer alıyor olmasıdır. Bu apartmanların adı Saint Antonie Apartmanıdır. Apartmanlar zamanında kiliseye gelir getirmesi amacıyla inşa edilmiştir.

Ayin saatlerine denk geldiğimizde, bize ayrılan sıralarda oturup , Katoliklerin dini ibadetlerini yakından takip etmemize izin veriliyor. Çıkmadan önce yapmayı ihmal etmediğimiz tek şey ise, kilise içinde mum dikip dilek dilemek. Bu mum inanç yada dileğimizin gerçek olacağına olan inancımızdan değil, artık adet haline geldiğinden yapılan sembolik bir durumdur. Ama siz yine de girmişken dilek tutmayı ihmal etmeyin. Dilek bu, tutar mı tutar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir