İstanbulun Tarihi Binaları

istanbul galata surlarıİstanbulun tarihi binaları yazısında farklı medeniyetlere başkentlik etmiş dünyanın en güzel şehrinde bulunan, belki bir çok defa önünden geçtiğimiz ama adını dahi bilmediğimiz, ilginç tarihi hikayelere sahip olan binaları ile ilgili bilgiler içeren İstanbulun tarihi binaları yerleri yazısı hazırladım. İstanbulun tarihi binaları , eserleri, yerleri, denince insanın aklına ilk olarak Sultanahmet bölgesi geliyor. İstanbula gelen turistlerin en çok ziyaret ettikleri yer

olan Sultanahmet ve çevresinde Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet cami, Yerebatan sarnıcı gibi hepimizin bildiği ve gezdiği bir çok İstanbulun tarihi binaları ve eserleri vardır. Ama Sultanahmet bölgesinde önünden çok defa geçtiğimiz halde burası daha önce nedir acaba, nasıl bu hale gelmiş diye dönüp bakmadığımız bir çok yer vardır. İmparatorlukların kurulup yönetildiği bu bölge elbetteki sadece 3-4 yapıttan ibaret olamaz.

İstanbulun Tarihi Binaları ve Yapıları

darülfünun binasıİstanbulun tarihi binaları yerleri arasında benim bahsetmek istediğim ilk yer Sultanahmette ki Darülfünun Binası. Darülfunun binası nerededir. Darülfunun binası şu anda ortalarda yoktur. Bu bina 1933 yılında yanmıştır. Yanan Darülfunun binasının bulunduğu yer şu anda tel örgülerle çevrilmiş bir şekilde Sultanahmet meydanında bulunmaktadır. Eminim hepimiz önünden geçmişizdir. Ama buranın geçmişte Darülfunun binası olduğunu bilmiyoruz. Darülfunun binası Osmanlı döneminde bir çok farklı amaç için kullanılmış, son olarak da Adliye olarak hizmet vermekteydi. Binanın mimarı Gaspare Fossati idi. Bu bina yanmasaydı biz şu anda Kadıköyden Sirkeciye, Karaköye vapurla geçerken Ayasofya ve Sultanahmet gibi İstanbulun kartpostalını oluşturan bu eserleri göremeyecektik. Zira Darülfunun binası bu iki eserinin önünde kaldığından Boğazdan görünümünü engelliyordu.

istanbulun tarihi binalarıİstanbulun tarihi binaları yapıları arasında Galata surları da önemli bir yer tutar. Galata surlarından günümüzde pek bir şey kalmamıştır. Şu anda sadece Galatanın çok ufak bir bölümünde görebileceğimiz bu surlar geçmişte Galata semtinin her yerinde bulunmaktaydı. Galata surları 1800’lü yıllarda yıkılmasaydı şu anda bizim bildiğimiz Galatadan çok farklı bir görünüme sahip olurdu. Bende bu Galata surları ile ilgili hiç bir şey bilmiyordum. Seyahatin Uğurlu Adresi n11.com tarafından düzenlenen ve GeziciYak rehberliğinde katıldığım İstanbul’un Hayalet Binaları gezisi sırasında Darülfunun binası, Galata surları, Taksim kışlası, Antiochos Sarayı, Aziz Polyeuktos Kilisesi, Çandarlı Hamamı gibi İstanbulda çok defa yanından geçtiğim ama ne olduğunu bilmediğim bu binalar ve yerler hakkında bilgiler edindim. n11.com seyahatin uğurlu adresi adıyla bu ve bunun gibi bir çok turu bünyesinde barındırıyor.

Dünyanın her yerinden insanların görmek için geldiği İstanbuldaki tarihi eserler, İstanbuldaki tarihi yerler ve İstanbulun tarihi binaları bizim yanıbaşımızda olmasına rağmen bazılarına hiç gitmemişizdir. Ben İstanbulda doğup büyümüş birisi olarak Galata kulesine ilk defa yurtdışından bir arkadaşım geldiğinde onu gezdirmek için çıktım. Galata kulesine çıktığım ve tarihi yarımadaya baktığım ilk an orayı daha önce görmemiş olmamım bir kayıp olduğunu hemen farketmiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir