İstanbul Turistik Yerler

istanbul manzarasıİstanbul turistik yerler yazısında Türkiye turizminin en önemli şehri diyebileceğimiz İstanbulda turistlerin gezdiği yerler, İstanbula gelen turistlerin en çok merak ettikleri yerler, turistlerin İstanbulda en çok gitmek istedikleri yerler tarihi mekanlar, ilçeler ve caddeler ile ilgili bilgiler vereceğim. İstanbul turistik yerler yazısında ilk olarak bahsetmek istediğim yer Sultanahmet semtidir. Sultanahmet semti İstanbulda turistlerin en çok bulundukları yerdir. Sultanahmet, Fatih ilçesine bağlıdır.

İstanbula gelen turistlerin en çok Sultanahmeti tercih etmelerinin nedeni bu bölgenin tarihi yarımada ismiyle anılan, tarihi yapıların yoğunlukta olduğu ve eski dönemlerde İstanbulda yaşamın merkezi yerinin burası olmasından kaynaklanmaktadır. Sultanahmet semtinin hemen yanında Cağaloğlu, Çemberlitaş, Sirketi semtleri bulunmaktadır.

İstanbul turistik yerler arasında Sultanahmette bulunan tarihi yapılar ve mekanları Ayasofya müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan sarnıcı, Sultanahmet Camisi, Aya İrini kilisesi, III.Ahmet çeşmesi, Mozaik müzesi, Sokullu Mehmet paşa külliyesi, Hipodrom, Türk ve islam eserleri müzesi, Arkeoloji müzesi, Gülhane parkı, Çinili köşk olarak sıralayabiliriz. Bu tarihi yapılar yurtdışından gelen turistleri İstanbulda bu bölgeye çekmektedir. Tüm yerleri gezmek için 2-3 günlük bir araç kiralayabilirsiniz. İstanbul Araç kiralama fiyatlarını karşılaştırmak için vivi’yi önerebilirim.  https://vivi.com.tr/kiralama/istanbul sayfasından oto kiralama hakkında bilgi alabilirsiniz.

camiYurtdışından gelen turistlerin İstanbul turistik yerler arasında en fazla görmek istedikleri turistik tarihi mekan Ayasofya Müzesi oluyor. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbulun fethinden sonra camiye dönüştürülen, bu tarihten önce katedral olan MS 532-537 yılları arasında inşaa edilmiş olan tarihi yapıdır. 1935 yılından itibaren müze olarak kullanılmaktadır. Ayasofya müzesi giriş saatleri sabah 09.00 ile 19.00 saatleri arasındadır ve giriş ücreti 20 TL dir. İstanbula gelen turistlerin ilk uğradıkları yer Ayasofya müzesidir.

İstanbul turistik yerler arasındaki Topkapı sarayı Osmanlı imparatorluğu döneminde İmparatorluğun yönetim merkezi ve aynı zamanda padişahların yaşadığı saraydır. Topkapı sarayı şu anda Topkapı Sarayı müzesi olarak kullanılmaktadır. Topkapı sarayı girişi ücretlidir ve giriş 20 TL dir. Topkapı sarayı ilk olarak bazı bölümlerinin müze olarak kullanılmaya başlaması 1924 yılında başlamıştır.

yerebatan sarnıcıYerebatan sarnıcı Sultanahmette bulunan turistlerin görmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alan çok farklı bir ambiyansa sahip olan tarihi sarnıçtır. Bu bölgeye yakın olan Çemberlitaş semtinde bulunan adını semte veren Çemberlitaş sütunu turistlerin görmek istedikleri yerler arasındadır. Çemberlitaş sütunu ilgi çekici bir tarihi hikayeye sahiptir. Beyazıt camisi de İstanbul turistik yerler arasında sayabileceğimiz bir yerdir.

İstanbul turistik yerler arasında İstanbulda turizmin en canlı olduğu turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi de Kapalıçarşı turistlerin bildiği isimle Grand bazaar dır. Kapalıçarşı bir çok farklı kapısı olan içinde çok sayıda dükkanı bulunan turistlerin İstanbulda uğramadan gitmedikleri bir alışveriş noktasıdır. Kapalıçarşı içinde turistlere hitap eden sayısız dükkan bulunmaktadır. Kapalıçarşının ana kapılarından bazılarının isimleri Beyazıt, Mahmutpaşa, Nuruosmaniye, Kuyumcular, Çarşıkapı olarak sayabiliriz.

galataİstanbul turistik yerler arasında turistlerin mutlaka ziyaret ettikleri yerlerden birisi de Galata kulesidir. Galata kulesi dünyanın en eski kulesidir. Galata kulesi Cenevizliler tarafından yapılmıştır. Galata kulesine giriş ücreti yerli ve yabancı turistler için değişmektedir. 2013 yılı için yerli turistleri giriş ücreti 6.5 tl yabancı turistlerin giriş ücreti ise 13 tl dir. Galata kulesine girince asansörle kulenin en üstünde bulunan seyir bölgesine çıkabiliyorsunuz. Burada muhteşem bir İstanbul manzarası, çok etkileyici tarihi yarımada görüntüsüyle karşılaşıyorsunuz. Galata kulesine gitmişken burayı dışarıdan görmek yetmez. Kesinlikle Galata kulesinin en üstüne çıkıp bu manzara seyredilmelidir. Galata kulesinin çevresinde bir çok cafe-restoran bulunmaktadır. Bu cafeler turistlerin çok tercih ettiği mekanlar arasındadır.

İstanbul turistik yerler İstanbulun en kalabalık caddesi İstiklal caddesi de bulunmaktadır. İstiklal caddesi günün 24 saati yaşanan harekerliliğiyle ve canlı yaşamıyla bu cadde üzerinde ve etrafındaki sokaklarda bulunan her zevke hitap eden mekanlarıyla turistlerin İstanbulda en çok ilgi gösterdikleri caddedir. İstiklal caddesinde belli ülkelere ait o ülkeden gelenlere hitap eden cafeler de bulunmaktadır.

İstanbul turistik yerler arasında Dolmabahçe sarayı da bulunmaktadır. Dolmabahçe sarayı Sultan I. Abdulmecit tarafından yaptırılmıştır. Dolmabahçe sarayı 1856 yılında resmen açılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyet döneminde İstanbula geldiği zamanlarda bu sarayı kullanırdı. Turistlerin bu sarayı ziyaret etmek istemelerinin en önemli sebebi Atatürkün yaşama bu sarayda gözlerini yummuş olmalarından kaynaklanmaktadır. Dolmabahçe sarayı giriş ücreti 20 tl dir.

İstanbul turistik yerler arasında İstanbula turla gelen turla gelen turistlerin rehberler tarafından götürüldüğü yerlerden birisi de Pierre Loti tepesidir. Ben Pierre Loti tepesine gittiğimde buraya gelen bir çok tur kafilesiyle karşılaşmıştım. Pierre Loti tepesi Eyüp ilçesinde bulunmaktadır.

galata köprüsüGalata köprüsü de İstanbul turistik yerler arasındadır. Turistlerin yoğun olarak bulunduğu bu çevrede Galata köprüsünün altında bulunan cafeler ve yemek yerleri en çok tercih edilen yerlerdendir. Bu cafelerde sürekli turistleri görebilirsiniz. Köprü altında denizin hemen kenarında bulunan bu mekanlar turistler için ilgi çekici bir konumdadır.

Mısır Çarşısı turistlerin gezerken şaşkınlıkla etrafa baktıkları yerlerden birisidir. Mısır çarşısında çok renkli bir sunumla sergilenen çeşitli baharatlar, şarküteri ürünleri, aktarlar, bitkiler çiçek tohumları bulunmaktadır. Mısır çarşısı hem yerli turistlerin hemde yabancı turistlerin ilgi gösterdikleri yerler arasındadır. Mısır Çarşısı 1660 yılında Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır. Mısır Çarşısı için Kapalıçarşının küçük hali diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir