istanbul gezilecek yerler

galata kulesiGalata Kulesi : istanbul gezilecek yerler arasında ilk sıralarda Galata Kulesi yer alır. Çeşitli efsanelere konu olan, İstanbul’ un görkemli manzarasını 360 derecelik bir açıyla bize seyrettiren Galata Kulesi, İstanbul’la gelen turistlerin en sık ziyaret ettiği yapılardandır. Gündüzleri çayınızı kahvenizi içebilir, akşamları ise İstanbul’ un rüya gibi gece manzarası eşliğinde yemeğini yiyebilirsiniz. Galata Kulesine ulaşmak ise çok kolay. Karaköy’den dik bir yokuşu tırmanarak yada tünel hattını

kullanarak Galata Kulesine ulaşabilirsiniz.

Sultan Ahmet Cami : Meşhur Sultan Ahmet Meydanında ki o devasa camidir, Sultan Ahmet camisi. Bu görkemli cami, Türkiye’nin ilk 6 minerali ve en meşhur camisi olup, yerli yabancı pek çok turistin ilk uğrak yeridir.

Topkapı Sarayı istanbul gezilecek yerler arasında hakkında en çok konuşulan saray olup, “Osmanlıda Harem” denilince akla gelen ilk saraydır. Günümüzde popüler olan tarihi diziler sayesinde, Osmanlı Sarayı Haremine olan ilginin çok fazla artması sebebiyle, Topkapı Sarayı, son günlerin en popüler saraylarındandır. Osmanlı dönemindeki padişah ve sultanların günlük yaşamlarına dair pek çok ipucu vermektedir bu saray.

ayasofyaAyasofya : istanbul gezilecek yerler arasında turistlerin en çok ilgi gösterdiği yer Ayasofyadır. Kuşkusuz, tarihin en çok konuşulan sultanı olan Fatih Sultan Mehmet Han’ ın, İstanbul’u fethi etmesinden sonra, kilise olan Ayasofya’yı, camiye dönüştürmesi, en çok ilgi uyandıran yapılar arasına girmesine sebep olmuş olup, İstanbul’a gelen turistlerin en merak ettikleri tarihi yerler arasında gelmektedir.

Yerebatan Sarnıcı : Bizanslılar zamanında, şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan bu sarnıç, dışarıdan bakınca hiçbir anlamı olmayan, içeri adım attığınız andan itibaren kendinizi bir masal kitabındaymışınız hissi veren, İstanbul’daki en büyük sarnıçtır. istanbul gezilecek yerler arasında dünyanın başka hiç bir yerinde göremeyeceğiniz farklı bir yapıya sahiptir.  Yerebatan Sarnıcı ziyaret amacıyla açık olup, pek çok etkinlik içinde kapılırını açmaktadır. Yılanlı sütunu, Medusa başını ve Ağlayan sütunu bu sarnıçta mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Mısır Çarşısı : En ünlü ve en eski çarşıların başında gelen Tarihi Mısır Çarşısı, Türkiye motiflerini görebileceğiniz, biraz pahalı ama kaliteli bir çarşımızdır. Devasa kapıdan kendinizi içeriye bıraktığınızda, göz kamaştıran kuyumcuların, Türk lezzetlerini tadabileceğiniz şarküterilerin, kuruyemişçilerin ve keskin kokulu baharatçıların ışıl ışıl parlayan dükkanlarının arasında kalacaksınız.

Kapalıçarşı (Grand Bazaar) : Kapalıçarşı dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin istanbul gezilecek yerler arasında en çok ilgisini çeken çarşıdır. Tarihi kimliğiyle ve turistlere hitap eden dükkanlarıyla her zaman kalabalık bir yerdir.

Tahtakale : istanbul gezilecek yerler arasında alışverişin her zaman en gözde mekanlarından olan bir semttir. Ucuz giyim, aksesuar, çeyizlik ürünler, ayakkabıcılar … gibi bol çeşit ve ucuz  ürün satan mağazaları nerede bulabilirim? diye soracak olanlar için, İstanbul Tahtakale en ideal alışveriş yeri olup, yokuş başına, yan yana sıralanmış dükkanların birinden girip, bir diğerinden çıkıp, az paraya çok ürün satın alabileceğiniz en ideal alışveriş noktalarındandır. İstanbul’un çeşitli ilçelerinde bulunan mağaza ve dükkanlar, toptan alışverişlerinin bir çoğunu Tahtakale den temin etmektedirler.  Tahtakale’ ye Mısır Çarşısının içerisinden geçtikten sonra, çarşının çıkışında sizi karşılamaktadır.

Galata Köprüsü : Eminönü ve Karaköy’ü birbirine bağlayan bu köprü, geçmişten günümüze en sık ziyaret edilen yerlerden biri olup,  köprünün alt kısımda  açılan cafeler ve restaurantlar, bu köprüye ilginin artmasına sebep olmuştur. Denizin üstünde yemek yiyip, bir şeyler içmek ve rakı balık ikilisinin keyfine varmak için en ideal mekanlardandır.

Nişantaşı : Dünyaca ünlü markaların şubelerinin bulunduğu mağazalar, şık ve kaliteli cafelerin restoranların yer aldığı, genellikle İstanbul sosyetesinin uğrak yeri olarak bilinen ve Türkiye’nin en pahalı alışverişinin yapıldığı  Nişantaşı, İstanbul’un en lüks semtlerinden biridir.

Taksim : istanbul gezilecek yerler arasında her zaman kalabalık ve gece hayatının hareketli olduğu Beyoğlu ilçesine bağlı olan Taksim, önemli bir alışveriş, turizm ve eğlence merkezi olup, İstanbul’un Avrupa Yakasında kalbinin attığı yerdir. Taksim denince ilk aklımıza, Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Taksim Geceleri, Konsolosluklar, Kiliseler Tarihi binalar ve oteller gelir. Taksim meydanında bulunan Cumhuriyet Anıtı, Taksimin simgesi olmuştur. Bu  anıtın bir yüzü Cumhuriyet Türkiye’sini, diğer yüzü ise Kurtuluş Savaşı’nı simgelemektedir. Yerli ve yabancı pek çok gezginin buluşma noktası olup,  bu anıtın önünde hatıra  fotoğrafı çektirmeyen yok denecek kadar azdır. Bu sebeple bu anıt, hemen hemen hepimizin fotoğraf albümünde yer alıyor diye düşünüyorum. İstiklal Caddesi ve civarı çok parçalı bir bütündür. Taksim, sadece bir caddeden ibaret değildir yani.  Ara sokaklardan aşağılara inildikçe karşınıza inanılmaz tarihi yapılar, kimi zaman sevimli sokaklar ,renkli renkli birçok kafeler ve lüks oteller çıkabilir.

Kadıköy : İstanbul Anadolu yakasındaki en hareketli ilçe olan Kadıköy; alışverişin, eğlencenin ve sanatın tartışmasız en önemli yerlerindendir. Bahariye Caddesi, Moda sahili , Salı pazarı, Kadıköy İskelesi ve tarihi Haydarpaşa tren garı Kadıköy’de mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başındadır.

bağdat caddesiBağdat Caddesiistanbul gezilecek yerler arasında Anadolu yakasında bulunan dünyanın önemli alışveriş caddelerinden birisidir. Ünü ülke sınırlarını aşan, trafiğinin tek yönde aktığı, İstanbul’ un en nezih ve en renkli caddesi olan Bağdat Caddesi, Bostancı’dan başlayıp, Kadıköy’e kadar uzanır. Dünyanın bir çok ünlü markasının en az bir mağazasının bulunduğu bu cadde, aynı zamanda bir yeme içme mekanı ve yürüyüş için ideal yerlerdendir.

Kız Kulesi : İstanbul boğazının serin sularının üstünde, muhteşem bir konumda yer alan Kız Kulesinin ününü duymayan yoktur. Üsküdar Salacak açıklarında yer alan Kız Kulesi, bir şeyler yiyip içmek ve ziyaret amacıyla misafirlerine hizmet vermektedir. Kız kulesi istanbul gezilecek yerler arasında ki en farklı gezi alanıdır.

Ortaköy Cami : “İstanbul Boğaziçi köprüsü ve hemen o altındaki denize sıfır konumdaki cami…”  İstanbul fotoğraflarında sıkça görmeye alışık olduğumuz bu fotoğraf karesindeki cami, meşhur Ortaköy Camisidir. Ortaköy sahilinde yer alan bu caminin önünde, muhteşem Boğaziçi köprüsü manzarasını arkanıza alarak mutlaka fotoğraf çektirmelisiniz. Ayrıca hemen merkezde yer alan meşhur Ortaköy kumpircilerinde de kumpirinizi yemeği ihmal etmeyin. Çeşitli vapur seferleriyle ve Beşiktaş sahilinden hareket eden otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

İstanbul Adaları (Prens Adaları) : istanbul gezilecek yerler arasında adalar bölgesine gittiğinizde kendinizi bir tatil bölgesine gitmiş gibi hissedeceksiniz. İstanbul Adaları, Anadolu yakası sahilinin birkaç kilometre ötesinde bulunan, irili ufaklı pek çok adadan oluşmaktadır. İstanbul Adaları; Büyük Ada, Heybeli Ada, Kınalı Ada, Burgaz Ada, Sedef Adası, Yassı Ada, Sivri Adası, Kaşık Adası ve Tavşan Adasıdır. Bunlardan en çok ziyaret edilenleri ise Büyük Ada ve Heybeli Adadır.

Büyük Ada nın tepesinde bulunan Aya Yorgi kilisesine tırmanmak, yukarıdaki müthiş manzarada keyif yapmak  ve Büyük Adanın simgesi haline gelen faytonlarla küçük bir ada turu yapmak, Büyük Adaya gelen yerli yabancı turistin vazgeçemediklerindendir. Çeşitli vapur seferleriyle adalara ulaşmak mümkün.

Sapphire Alışveriş Merkezi : istanbul gezi yazısı içinde istanbul gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken bir yer olan sapphire alışveriş merkezi avrupanın en yüksek ikinci binası konumundadır. Sapphire avm en üst katında müthiş bir İstanbul manzarası bulunmaktadır. Saphire avm İstanbul seyir terası göz alıcı bir İstanbul görüntüsüne sahiptir. İstanbul seyir terasında ayrıca 5 boyutlu olarak helikopterler bir İstanbul turu yapabilirsiniz. İstanbul helikopter turunda İstanbul tarihi güzellikleri ve tarihi yarımadayı kuşbakışı izlemek mümkündür. Sapphire alışveriş merkezi istanbul Avrupa yakasında Büyükdere caddesi üzerinde Leventte bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir