İstanbul Ankara Arası Ulaşım

ankara uçak biletiİstanbul Ankara arası ulaşım yazısında İstanbuldan Ankaraya karayolu, demiryolu ve havayolu ile nasıl gidilir, İstanbul Ankara arası ulaşım fiyatları, otobüs bilet fiyatları, uçak bilet fiyatları, tren bileti fiyatları, yolculuk süreleri, İstanbul Ankara arası uçakla ne kadar sürer, tren ile ne kadar sürer, karayolu ile ne kadar sürer, yeni açılacak yüksek hızlı tren konularında bilgiler verdiğim bir İstanbul Ankara arası ulaşım yazısı hazırladım.

İstanbul Ankara arası ulaşım konusuna ilk olarak karayolu ile başlıyorum. İstanbul Ankara arası yaklaşık olarak 450 kilometredir. Bu yol Türkiyenin en düzgün yollarından birisidir diyebiliriz. Eskiden yolun üzerinde bulunan Bolu dağı üzerinden geçmek gerekiyordu. Özellikle kış aylarında Bolu dağında buzlanma ve yoğun sisten dolayı trafik biraz sıkıntılı bir hal alabiliyordu. Ancak Bolu Dağı tüneli açıldıktan sonra Bolu dağına çıkmak gerekmiyor. Direk Bolunun içine girmeden Ankaraya gidilebilmektedir. 450 kilometrelik bu yolu normal şartlarda 4-5 saat arasında rahatlıkla alabilirsiniz. Yol boyunca elektronik radar sistemleri olduğunu belirtmek isterim. Bu yüzden hız sınırlarını aşmamanızı tavsiye ederim. Ben en son gittiğimde hem giderken hemde dönerken radara girmişim. Döndükten 2 hafta sonra fotoğraflı bir şekilde cezalar eve geldi. Her ceza için 100 Lira civarı bir ödeme yaptım.

ankara otobüs biletiİstanbul Ankara arası ulaşım için otobüste tercih edilebilir. İstanbuldan neredeyse bütün otobüs firmalarının Ankaraya otobüs seferleri bulunmaktadır. İstanbulda Esenler otogarı, Harem, ve son yıllarda bir çok otobüs firmasının kendi terminallerini yaptığı Ataşehirden kalkan otobüsler Ankara otobüs terminali olan Aşti’ye gitmektedirler. Her saat başı İstanbuldan Ankaraya, Ankaradan İstanbula otobüs seferi düzenlenmektedir. Bu otobüsler Ankaraya giderken bir defa Bolu civarında mola verirler. Yolculuk süresi 5,5-6 saat sürebilmektedir. İstanbul Ankara arası otobüs bilet fiyatları 50 veya 55 TL dir. İstanbıl Ankara arası ulaşım için otobüs çok fazla tercih edilen bir ulaşım seçeneğidir.

İstanbul Ankara arası ulaşım konusunda uçakta çok fazla kullanılan bir ulaşım biçimidir. İstanbuldan Atatürk havaalanı ve Sabiha Gökçen Havaalanından, Ankara Esenboğa havaalanına uçaklar yaklaşık olarak 1.15 – 1.30 saat arasında giderler. Esenboğa havaalanından Ankara şehir merkezine her yarım saatte bir otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bu otobüs seferleri yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. İstanbul Atatürk havaalanından Ankaraya sadece Thy uçak seferleri bulunmaktadır. Sabiha Gökçen havaalanından ise farklı uçak firmalarının gün içinde çok sayıda uçak seferi bulunmaktadır. İstanbul Ankara uçak bileti fiyatları bazen çok ucuza gelebilmektedir. Yukarıda yazmış olduğum otobüs bilet fiyatı olan 50 TL den daha ucuza uçak bileti bulmanız mümkün. İstanbul Ankara uçak bileti venividibilet.com ile en ucuz olanı istediğiniz tarihte karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz.

İstanbul Ankara arası ulaşım tren seferleriyle de gerçekleşmektedir. 25 Temmuzda açılması planlanan İstanbul Ankara yüksek hızlı tren ile İstanbul Ankara arası 3.5 saatte ulaşılabilecek. Yüksek hızlı tren bilet fiyatları kesin olmamakla beraber 70-80 TL civarında olması planlanmaktadır. İlk açıldığı dönemde İstanbulda Pendikten hareket etmesi planlanan hızlı tren daha sonra Söğütlüçeşmeye kadar gelecektir.

Türkiyenin en hareketli ulaşım hattı olan bu iki büyük şehir için yukarıda yazmış olduğum alternatifler arasından İstanbul Ankara arası ulaşım için kendinize en uygunu seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir