İspanya Gezilecek Yerler

barselona gezilecek yerlerİspanya gezilecek yerler yazısında İspanya turuna çıkmayı düşünenler için İspanyaya gittikleri zaman faydalı olabilecek çeşitli bilgileri bir araya topladım. İspanya gezilecek yerler, İspanyada katılacak ekstra turlar, katılmaya gerek olmayan ekstra geziler, İspanyol yemekleri, İspanyada ulaşım, İspanyada konaklama hakkında ayrıntılı bir İspanya gezi yazısı hazırladım. İspanyaya ülkemizden gitmek isteyenler genelde tur şirketlerini seçmektedirler.

İspanya gezilecek yerler açısından çok fazla alternatife sahip olduğundan Türkiyedeki tur şirketlerinin hepsi İspanyaya tur düzenlemektedirler. İspanya turları Türkiyeden en çok tercih edilen turlar arasındadır. İspanya turları genellikle İspanya gezilecek yerler arasında ilk başlarda yer alan Barselona Madrid turu olmaktadır. Bunun dışında Barselona Madrid Valencia veya sadece Barselona, sadece Madrid, sadece Malagayı kapsayan Endülüs bölgesi turları da bulunmaktadır. İspanyanın diğer ülkelerle birleştirildiği farklı tur seçenekleri de yer almaktadır. Bunlar arasında İspanya İtalya Fransa turu ve İspanya Portekiz turunu sayabiliriz. Bu şekilde turlara katılarak bir kerede farklı şehirlerin yanında farklı ülkeler görme fırsatı da elde edebilirsiniz.

İspanyaya Türkiyeden tur şirketleriyle değilde yalnız gitmek isteyenler için her gün uçak seferleri bulunmaktadır. Türkiyeden yaklaşık olarak 3 saat 45 dakika süren uçak yolculuğu sonucunda İspanyaya ulaşabilirsiniz.

barselona tarihi yerlerYurtdışı gezilerine turlarla gidenler için her turda olduğu gibi İspanya turunda da en büyük problem ve herkesin yaşadığı kararsızlık düzenlenen ekstra turlara katılmak gerekir mi? Bu ekstra turlar İspanya gezilecek yerler içindeki her yeri size gezdirmekle beraber bazı gereksiz yerlere de götürmektedir. Yurtdışı turlarda bu ekstra olarak düzenlenen turların hepsine katılınması durumunda tur parası kadar bir ücret de ekstra turlara ödemek durumunda kalınıyor. Ekstra turların bazıları da gerçekten çok gereksiz oluyor. Turlar düzenlendiği zaman nereye gidileceği, gidilen yerin verilen paraya deyip deymeyeceği bilinmediğinden gitsen çok para vermiş oluyorsun gitmesen de acaba birşey kaçırdım mı diye rahatsız oluyorsun. Ben de bu yüzden aşağıda İspanyada her şehirde yapılan ekstra turlar ile ilgili katılmak gerekir mi yoksa gereksiz bir ekstra tur olup olmadığı konusunda, her şehir ile ilgili vermiş olduğum linklerin içindeki yazılarda ayrıntılı olarak bahsettim. İspanya gezilecek yerler listesine başlayalım.

İspanya Gezilecek Yerler Listesi

İspanya gezilecek yerler denince ilk akla gelen şehir Barselona oluyor. Barselona İspanyanın en  çok turist çeken şehridir. İspanya gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alan şehir olan Barselonada görülmesi gereken yerler arasında akla ilk gelen isim kuşkusuz ünlü mimar Gaudi ve onun eserleridir. Gaudi’nin en ünlü eseri Gaudi’nin bitmeyen kilisesi La Sagra Familia dır. Gauidi bu eserini 1882 yılında yapmaya başlamış fakat bazilikayı bitiremeden ölmüştür. Park Güell, Casa Mila, Paseyo de gracia, Sagra de Familia Kilisesi, Plaza de Catalunya, La Ramblas, Plaza de Catalunya, Mont Juic, Eski liman ve Colon Meydanı Barselonada görülmesi gereken yerler arasındadır. Barselona ve bu yerlerle ilgili ayrıntılı bilgilere Barselona gezilecek yerler yazısında yer verdim.

real madrid stadıİspanya gezilecek yerler arasında Barselonadan sonra Madrid gelir. Madrid İspanyanın başkentidir. Madrid ile Barselona arası 620 kilometredir. İspanya turlarında Barselonadan Madride giderken bu 620 kilometre yolu otobüsle gitmek biraz yorucu olmaktadır. Madrid gezilecek yerler arasında boğa güreşi arenası Las Ventas, Torres Puerta Rueva, Real Madrid stadyumu Santiago Bernabeu, Opera binası, İspanyol meydanı, Neptün çeşmesi, Kraliyet sarayı, Prado müzesi, Doğu meydanı ve Madridde bulunan diğer gezilecek yerler, yemek yerleri hakkında ayrıntılı bilgileri Madrid gezilecek yerler yazısında okuyabilirsiniz.

İspanya gezilecek yerler listesi içinde yer alan diğer bir şehir adını pek duymadığımız Toledo. Adını pek bilmediğimiz bu şehir Madride yakındır. Toledoda demir atölyeleri, Plaza de Zocodover en Toledo meydanı, Toledo katedrali, Alcantara Köprüsü, San Martin köprüsü, Bisagra Kapısı, Kılıç Atölyesi, Toledo gezilecek yerler arasındaki önemli noktalardır. İspanya gezilecek yerler arasındaki Toledo hakkındaki bilgilere Toledo yazısını okuyarak ulaşabilirsiniz.

İspanya gezilecek yerler listesinde Segovia şehri de yer almaktadır. Segovia şehrinde görülmesi gereken Alcazar sarayı, Segovia katedrali gibi yerler ve Segovia şehrine gitmişken Segoviada yenilmesi gereken yemek ile ilgili Segovia yazısında ayrıntılı olarak bahsettim.

ispanya flamencoZaragoza İspanya turlarında ekstra tur olarak düzenlenen İspanya gezilecek yerler arasında yer alan şehirlerden bir tanesidir. Zaragoza El Pilar festivaliyle ünlü bir şehirdir. Yerli halkın yerel kıyafetleriyle katıldığı bu festivalin yapıldığı dönemde Zaragozada olursanız Zaragoza geziniz çok daha eğlenceli ve güzel geçecektir. Zaragoza gezilecek yerler arasında yer alan Ebro nehri, Magdalena kulesi, Goyanın heykeli ve üçüncü bin yıl köprüsü ile ilgili bilgilere Zaragoza gezilecek yerler yazısında yer verdim.

salvador daliSalvador Dali eserlerinin yer aldığı Salvador Dali müzesinin bulunduğu Figueres şehri İspanya gezilecek yerler arasındaki bir şehirdir. Figueres şehri gezisi İspanya turlarında Girona ile birleştirilerek düzenlenen bir ekstra tur olarak yapılmaktadır. Salvador Dali müzesi İspanya gezilecek yerler listesinde mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Figueres Barselona arası 140 kilometre mesafededir. Salvador dali müzesindeki etkileyici eserler, Figuera ve Girona ile ilgili anlattıklarım Salvador Dali Müzesi yazısında yer almaktadır. İspanya gezilecek yerler içinde yer alan tüm şehirlere ait bilgiler her şehir ile ilgili linkte ayrıntılı olarak yer almaktadır. Bu şehir linklerinden İspanya gezilecek yerler hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir