İngilterede Yaşam

ingilterede yaşamİngilterede yaşam yazısında İngilterede yaşam konusunda gerekli olabilecek bütün bilgilerden bahsedeceğim. İngilterede yaşam yazısına İngiltere genel bilgiler ile başlıyorum. İngiltere Birleşik krallığı oluşturan 4 ülkeden en büyüğüdür. Dünya üzerinde de en etkin ülkelerden birisidir. İngilterenin bulunduğu adaya Büyük Britanya adası denir. Büyük Britanya adası Avrupanın en batısında yer alır. İngiltere kuzeyde iskoçya batıda Galler ile komşudur.

İngiltere Avrupa birliğine üye olmasına rağmen Schengen vizesi dışındadır. İngiltereye gitmek isteyenler İngiltere konsolosluğundan İngiltere vizesi almak zorundadırlar. İngiltere para birimi pound (sterlin) değerli bir para birimidir.

ingiltere havasıİngilterede yaşam yazısında kötü İngiliz havasından da bahsetmek gerekir. İngiltere havası sürekli kapalı ve soğuktur. Özellikle kış aylarında güneş görmek çok zordur. İngiltereye gidenler güneşli ve sıcak bir hava beklememelidir. Bundan dolayı İngiltereye yaz aylarında gitmek tercih edilebilir. Yaz aylarında İngilterede farklı şehirlerde çeşitli konser organizasyonları, festivaller ve etkinlikler düzenlenmektedir.

 

İngilterede yaşam konusunu anlatırken Londrada yaşam hakkında da bilgiler vermek gerekir. Londra İngilterenin en önemli ve İngilterenin dünyaya açılan kapısı konumundadır. Londrada yaşam İngilterenin diğer şehirlerine göre daha karmaşık olmasına rağmen çok büyük ve kozmopolit olduğundan istenilen her şeyin her zevke hitap eden mekanlardan her türlü yemek yerinin rahatça bulunabildiği bir şehirdir. İngilterede İngilizlerin yaşadığı evlerin neredeyse tamamı klasik kırmızı tuğlalı 2 katlı bahçeli evlerdir. Bu kırmızı tuğlalı ingiliz evleri İngiliz mimarisinin klasik örneği olmuş durumdadır.

İngilterede yaşam yazısında ulaşım konusuna gelirsek İngiltereye ülkemizden çok sayıda direk uçak seferi düzenlenmektedir. Thy ile İngilterede Londra Birmingham ve Manchestera direk seferler yapılmaktadır. Bunun dışında Londraya da bir çok havayolu firmasının seferleri düzenlenmektedir. Londrada 4 adet havaalanı vardır. Heathrow havaalanı bunlar arasında ki en büyük olanıdır. Heathrow havalimanı aynı zamanda dünyanın büyüklük ve yaşanılan hava trafiği açısından sayılı havalimanları yaklaşık olarak 3.5 – 4 saat arasında sürmektedir. Londraya bir çok uçak firması uçtuğundan Londra uçak bileti fiyatları diğer yerlere göre daha uygun olabilmektedir. İngiltereye aktarmalı olarak Avrupanın bir çok havaalanından gidilebilir. Zaten 4 saatlik bir mesafe olduğu için aktarmalı uçuş yapmaya gerek yoktur. Bazen tatil dönemlerinde çok yüksek fiyatlara çıkabilen uçak biletlerinden dolayı aktarmalı gidiş tercih edilebilir. Genellikle Amsterdam Schipol havaalanından yapılan aktarmalar daha ucuz olabilmektedir.

ingiltere sokaklarıİngilterede yaşam yazısında ingiliz yemek kültürü konusundan da bahsedilmelidir. İngilizlerin çok spesifik dünyaca meşhur bir yemekleri yoktur. Ancak fish&chips denilen yağda kızartılmış balık ve yanında sunulan patates kızartması İngilizlerin en meşhur yemeğidir diyebiliriz. Bu yemeği her restoranda her pubda bulabilirsiniz. Fish&chips fast food zincirleri de bulunmaktadır. Bunun dışında İngilizler sosisi çok severler. Hem sabah kahvaltısında hem de akşam yemeklerinde ana yemeğin yanında sosis yemeği severler. Bunlar dışında ana yemeğin yanında tatlı fasulye ve haşlanmış sebze de tercih edilen yemek çeşitlerindendir. İngilterede yiyecek içecek konusundan bahsederken İngiliz çayı konusuna da mutlaka değinmek gerekir. İngilizlerin çayı dünyaca meşhurdur. İngilizler bazen çayın içine süt katarak içerler. Bize çok garip gelmesine rağmen çay süt karışımı tercihinin tadı hiç fena değildir. İngilterede yemek kültürü çok fazla gelişmiş olmadığı için dünya muttfağından her türlü seçeneğe sahip olan restoranları ingilterede çok rahat bulabiliriz. İtalyan mutfağı, Hint mutfağı, Pakistan mutfağı, hatta Türk mutfağı hizmeti veren restoranları İngilterede çok rahatça bulabiliriz.

İngilterede yaşam yazısında İngilterede konaklama seçeneklerinden de bahsetmek istiyorum. İngilterede bütün konaklama seçenekleri mevcuttur. Hostellerden, orta boy otellere, dünya çapında bir zincir olmuş çok lüks otellere kadar çok sayıda konaklama seçeneği mevcuttur. Londrada konaklama ingilterenin diğer şehirlerine göre çok daha pahalıdır. Özellille Londrada konaklama için Zone 1 de yer alan şehir merkezine yakın otellerde kalınmasını tavsiye ederim. Öğrenciler Londrada konaklamak için genelde aile yanını tercih etmektedirler. İngiliz aileler evlerinde bulunan boş odaları İngilizce öğrenmek için İngiltereye gelen öğrencilere kiralamaktadırlar. Bu şekilde bir konaklamayla İngilizce öğrenmeye giden öğrencilerin konuşma pratiği yapma imkanları oluşmaktadır.

londra müzeleriİngilterede görülmesi gereken çok önemli ve güzel müzelerde bulunmaktadır. Özellikle Londra müzeleri açısından çok zengin bir yapıya sahiptir. İngilterede müzelerin hepsine giriş ücretsizdir. Londrada bulunan British museum ve National galeri, Manchesterda bulunan futbol müzesi İngilterede görülmesi gereken müzeler arasındadır.

Bir İngiltere gezisine çıkmak isteyenler İngiltere rotasına ilk olarak Londradan başlamalıdırlar. İngiltereye gitmişken mutlaka görülmesi gereken bir yer olmasının yanında Londraya uçak bilet fiyatlarının diğer şehirlerden daha ucuz olması da İngiltere turuna Londradan başlanmasının bir sebebidir. Londradan sonra İngiltere rotasını Londraya çok yakın olan Oxford Chambridge gibi şehirleri gezerek devam edebiliriz. Daha sonrada Cardiff Birmingham Manchester Newcastle hatta son olarak Edinburgh şehirlerini İngiltere gezi rotası içine dahil edebiliriz. Bu şehirlere giderek İngiltereyi güneyden kuzeye bir çok önemli şehrini görmüş oluruz.

 

 

2 thoughts on “İngilterede Yaşam

  1. İngiltere yazın biraz ansiklopedik olmuş.İngilizlerin yediği sosis “English Breakfast ” dedikleri geleneksel İngiliz kahvaltısıdır. Örneğin İngilizlerin dünyaca ünlü Roast Beef with Yorkshire Pudding yemeği,dünyaca ünlü “Cream Scone” kremalı kurabiyeleri vardır.Sonra Newyork’a adını veren İngiltere’nin ikinci büyük turistik destinasyonu Unesco nun Koruma Altına Alınan Şehirler listesinde hiç bozulmayan en iyi korunan orta çağ dönemini yaşatan York şehri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir