İngilterede Ulaşım

ingilterede ulaşımİngilterede ulaşım konusunda İngilterede ulaşım için en çok tercih edilen toplu taşıma araçları, İngilterenin meşhur ulaşım araçları, İngilterede ulaşım fiyatları, İngiltere ulaşımında dikkat edilmesi gerekenler, İngiltere ulaşım bilet fiyatları ve biletlerin geçerlilik süreleri hakkında bilgiler içeren bir İngilterede ulaşım yazısı hazırladım. İngilterede ulaşım yazısımda ilk olarak İngiltere şehirlerarası ulaşım konusundan bahsedeceğim. Daha sonra ise İngiltere şehir içi ulaşımı ile farklı şehirleri örnek vererek bilgiler aktaracağım.

İngilterede Ulaşım Alternatifleri

yurtdışında ulaşımİngilterede şehirler arası ulaşım için en çok tercih edilen ulaşım aracı trenlerdir. Şehirler arası trenler hem çok hızlı, hem konforlu, aynı zamanda da günün her saati bulunmaktadır. Özellikle Manchester, Londra, Burmingham gibi şehirlere bazı ana tren istasyonlarından 20 dakikada bir kalkan trenler bulunmaktadır. Bu trenler bizde yeni açılması beklenilen hızlı trenler gibidir. İngilterede ulaşım için trenleri tercih edenlerin en çok dikkat etmesi gereken konu tren bilet fiyatlarıdır. İngilterede tren bilet fiyatları seyahat tarihinden ne kadar erken alırsanız o kadar ucuz olur. Seyahat tarihi yaklaştıkça artan İngiltere tren bileti fiyatları aynı gün içinde de değişiklik göstermektedir. Gün içinde yoğun saatlerde trenlerin bilet fiyatları farklı, boş olan saatlerde ise farklıdır. Aynı gün içinde aynı bilet için başka saatlerde ki fiyat farkı 2-3 katına kadar çıkabilmektedir. Sabah iş saati ve akşam iş çıkış saati en yoğun ve pahalı saatlerdir. İngilterede ulaşım en çok tercih edilen trenlerin ana merkez istasyonları her şehrin tam merkezindedir. Bu tren istasyonlarına şehir içi ulaşımı da oldukça rahattır.

yurtdışında taksilerŞehirler arası trenlerde alınan biletlerde koltuk seçme imkanı da bulunmaktadır. Bazen trene bindiğinizde o koltuğun dolu olduğuna dair bir yazı görürsünüz. Ancak benim bindiğim hiç bir zaman bu dolu ibaresine uyupta koltuğun boş bırakıldığını görmedim. Herkes istediği yere oturuyordu. Sadece 1-2 kere o koltuğun sahibi gelip burası benim yerim dediğini görmüşümdür.Trenlerde bilet kontrolü tren içinde yapılmaktadır. Bazı tren istasyonlarında istasyona giriş esnasında da kontrol yapılmakta.

İngilterede ulaşım konusunda İngiltere şehirler arası ulaşım için tercih edilen diğer bir seçenek coach adı verilen otobüslerdir. Bunlar bizim bildiğimiz klasik şehirlerarası otobüslerdir. Bu otobüslerin fiyatları trene göre daha uygundur. Ancak yolculuk çok daha uzun sürmektedir. Özellikle bazı uzak mesafelerde otobüslerin çeşitli duraklarda durması artık sizi bıktıracak konuma getirmektedir. Coach adı verilen bu otobüsleri sadece kısa mesafeli şehirler arasında yolculuk yaparken tercih edilmesini tavsiye ederim.

İngilterede ulaşım şehir içinde genellikle otobüs ve metro ve tren ile yapılmaktadır. Londrada underground, tube ismi verilen metro Londra ulaşımının en çok tercih edilen aracıdır. Londrada şehrin her yerine kadar uzanmaktadır metro hattı. Londra dışında şehirlerde şehir için tramvay-tren arası biirşey benzeyen hatlarda ulaşım yapılmaktadır.

ingilterede taksilerİngilterede şehir içi ulaşım için kırmızı İngiltere otobüsleri ve siyah eski model minicab taksileri unutmamak lazım. Ben ilk Londraya gittiğimde bu taksileri gördüğüme şaşırmıştım. Londra gibi bir şehirde taksilerin çok eski olması garip gelmişti. Çok eski tarihlerden kalma klasik kırmızı otobüslerde şehirde dolaşmaktaydı. Artık bu eski kırmızı otobüslerin kalmadığını zannediyorum. Onların yerine daha modern her türlü teknolojiye sahip kırmızı otobüsler bulunmakta. İngilterede otobüsler için otobüs duraklarında bulunan bilet makinelerinden bilet satın alabiliyorsunuz. Aynı şekilde şehir içi metro ve tramvay hatlarında da istasyonlarda bulunan bilet makinalarından bilet satın alabilirsiniz. Bu biletler tek yön, gidiş dönüş veya tüm gün sınırsız seçeneklerinden birisi olabilir.

İngilterede ulaşım için şehirler arasında uçak çok fazla tercih edilmemektedir. Havaalanlarının tren istasyonlarına göre şehirin biraz dışında bulunması, trenlerinde uçakla gitmekle neredeyse aynı vakite gelmesi İngilterede uçakların şehirler arası yolculukta tercih edilmemesinin sebebidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir