İngilterede Ne Yenir

ingilterede ne yenirİngilterede ne yenir yazısında İngiltere yemek yenilecek yerler, İngiltere yemek kültürü, İngilizlerin meşhur yemekleri, İngilterede ki Türk restoranları, Londra yemek yenilecek yerler , İngilterede ki farklı milletlere ait restoranlardan, Londra da çok beğendiğim bir İtalyan restoranından ve son olarak İngilizlerin yemeklerle beraber içmeyi sevdikleri içeceklerden bahsedeceğim. ingilterede ne yenir yazısına İngilizlerin beslenme alışkanlıklarından bahsederek başlamak istiyorum. 

İngilizler tamamen fast food yemek alışkanlığına sahiptirler. Her yerde bulunan marketlerde , küçük cafelerde metro istasyonlarında, paket halinde satılan soğuk sandviçler İngilizlerin gün içinde en çok tükettiği besinlerden biridir. Gündüz öğlen iş arasında neredeyse bütün marketler bu tarz sandvich alıp öğle yemeğini yemek isteyenlerle dolar diyebilirim. Bu sandvichler küçük ekmeklere yapılabildiği gibi genelde büyük ebat bir tost ekmeğinin ortasından ikiye kesilerek üçgen bir şekilde paketlenmesiyle raflarda yerini almaktadırlar. Bu şekilde hazırlanmış sandviclerin fiyatları marketlerde 2 pound ile 5 pound arasında değişmektedir.

İngilterede ne yenir yazısına İngilizlerin ünlü sayılabilecek bir yemeğinden bahsetmek istiyorum. İngilizlerin kendilerine has dünyaca meşhur bir yemekleri yoktur. Ancak Fish&chips adını verdikleri yağda kızartılmış balığın yanında servis edilen patates kızartması İngilizlerin en bilinen yemeğidir diyebiliriz. Bildiğimiz balık ve patatesten oluşan bu yemeği İngilterede yemek hitmeti veren her yerde bulabilirsiniz. Fish&chips fast food restoran zincirleri de bulunmaktadır. Fish&chips fiyatı gidilen yere 6 pound ile 20 pound arasında değişmektedir. Ben İngiltereye giden birisine illa ki Fish&chips yemeden dönme şeklinde bir tavsiye vermiyorum. Yemeden dönülse pek bir şey kaybetmezsiniz diye düşünüyorum.

ingiliz yemekİngilterede ne yenir yazısında İngilizlerin yemeyi çok sevdikleri yiyeceklerden birkaçını anlatacağım. İngilterede yaşadığım dönemde İngilizlerin bizden farklı olarak yedikleri yemekler arasında tatlı fasulye benim damak zevkime hiç uymayan bir yiyecekti. İngilizler nerdeyse her yemeğin yanında tabağın bir kenarında bu tatlı fasulyeyi bulundururlar. Diğer bir dikkatimi çeken ve çok tükettikleri yiyecek ise bezelyeydi. Bezelyeyi de yine tatlı fasulye gibi her yemeğin yanından eksik etmezler. Bir çok sandviclerde, yemeklerde, pizzalarda domuz etini sıkça kullanırlar. Domut etini çok tercih ettiklerini söyleyebilirim. İngilterede yemek yerlerinde veya sandviclerde domuz eti ham, pork olarak geçmektedir. İngilizler ayrıca sosis yemeği de çok severler. Yemeklerin yanında çoğu yemekte tabağın bir kenarında mutlaka sosis bulundururlar.

İngilterede bulunduğum dönemlerde İngilterede yenilecek yemekler arasında benim en çok tercih ettiğim yemek tabii ki döner oluyor. İngilterede etin Türkiyedekinden ucuz olmasından dolayı ingilterede yediğiniz bir porsyon dönerin içine bizde koyulanın 3 katı kadar civarında et koyulmaktadır. Dönerle beraber çok sayıda sostan birini veya birkaçını dönerin üstüne döktürebiliyorsunuz. İngilterede yediğim dönerlerin hepsinin tadı Türkiyedekinden daha lezzetli gelmiştir bana. Ancak İngilterede sadece Türkler döner yapmamaktadırlar. Pakistanlılar Hindistanlılarında çok sayıda döner dükkanı bulunmaktadır. Türklerin yaptığı dönerler bizim damak zevkimize daha uygundur. Özellikle Londrada bir çok yerde Türk kebapçıya rastlamak mümkündür. Ben Chambridge şehrine gittiğimde burada ana cadde üstünde bir Türk kebapçı görmüştüm ve Chambridge de bir kebapçı gördüğüme çok şaşırmıştım.

ingiltere yemekleriİngilterede ne yenir yazısına İngilterede bulunan dünya mutfağından restoranlar ile devam edelim. Özellikle İngilterede çok fazla bir nüfusa sahip olan Hintlilerin Hint mutfağına özgü Hint restoranları, Çin restoranları, Japon mutfağı ve tabii ki dünyanın her yerinde çok meşhur olan İtalyan restoranları bulunmaktadır. Londrada Türk restoran zincirleri de bulunmaktadır. Londra da en bilinen Türk restoran zincirleri arasında Sofra ve Tas restoranlarını sayabiliriz. Bu restoranlar Türk yemek kültürünü şık ve kaliteli restoranlarda müşterilerine sunmaktadır. Bu restoranların Londrada bir kaç yerde şubeleri bulunmaktadır. Londra da şu anda adını hatırlayamadığım döner&kebap zincirleri de bulunmaktadır. Özellikle Dalston bölgesinde çok sayıda Türk dönerci bulunmaktadır.

İngilterede Ne Yenir : Londra

İngilterede ne yenir yazısında Londrada bulunan bir restoranı anlatacağım şimdi. Londraya en son gittiğim zaman gittiğim bir İtalyan restoranında yediğim yemekler çok lezzetliydi. Londraya gittiğinizde tavsiye edeceğim mutlaka uğranılması gerektiğini düşündüğüm bir İtalyan restoranı burası. Benim hayatımda gittiğim en güzel İtalyan restoranıydı. Restorandan içeri girdiğinizde buranın zaten özel bir yer olduğunu anlıyorsunuz. Orta büyüklükte 15-20 kadar masadan oluşan bu restorana girdiğinizde duvarlarda buraya gelen ünlülerin burada çekilmiş fotoğraflarını görüyorsunuz. Burada isimlerini tek tek saymak istemiyorum ama dünyanın en ünlü şarkıcılarından en popüler futbolcularına kadar herkesin resmini gördüm duvarlarda. Bu restoran Londra Knigtsbridge metro istasyonuna yürüyerek 5 dakikalık bir mesafede bulunuyor. Adı Signor Sasi. Biz bir arkadaşımız aracılığıyla rezervasyon yaptırarak gitmiştik. Gitmeyi düşünenler rezervasyon yaptırmayı unutmasınlar. Yemek fiyatları da normal ölçülerde diyebilirim.

İngilterede ne yenir yazısında son olarak İngilizlerin içmekten hoşlandıkları içeceklerden örnek vermek istiyorum. İngilizler yemeklerle beraber en çok tercih ettikleri içecek ise şaraptır. İngilterenin her yerinde bulunan publarda ise bira tüketimi daha öğlen saatlerinde başlamaktadır.

6 thoughts on “İngilterede Ne Yenir

  1. Aman İngiltere yemeklerini yemeyin çünkü domuz eti katıyorlar haramdır halede Roest Meats domuz etiyle yapılan bir yemekmiş.

    • Roasted MEAT dedikleri Fırınlanmış / iyi pişirilmiş et demektir. Genelde sığır türleri için kullanılar bu terimi . Domuz eti ve çeşitleri için Ham – Pork – Bacon gibi terimler kullanıyorlar.

      Son yıllarda insanlar bilinçlendiler artık pek fazla domuz tüketmiyorlar , domuzun sadece BACON ( pastırmaya benzeyen ince kesilmiş ) isimli ürününü kullanıyorlar onuda kızgın yağda kızartıp yiyorlar. Helalliği Haramlığı tartışılır , çok lezzetli ben zamanında yemiştim ama yaklaşık on senedir vejeteryanım. Hiç işim kalmadı otür gıdalarla.

      Bence insan ölmeden önce tüm lezzetleri denemeli, dünyada bir kez varız . Tüm tadları tadmamız lazım diye düşünüyorum. Denedikten sonra yine kişisel tercihinize devam edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir