İngilterede Maç İzlemek

ingilterede maç izlemekİngilterede maç izlemek yazısında futbolun anavatanı olarak kabul edilen İngiltereye gittiğiniz zaman maç izlemek isteyenler için kendi gittiğim ve izlediğim maçlarda gördüklerim ve yaşadıklarımdan yola çıkarak bir İngilterede maç izlemek başlıklı bir gezi-futbol yazısı hazırladım. İngilterede maç izlemek yazısına başlamadan önce İngilterede futbol ile ilgili herkesin aklına gelen bazı sorulara cevap vermek istiyorum.

Bu sorulardan ilki İngilterede maçlar neden gündüz oynanır sorusudur. Bu soru hakkında çeşitli cevaplar verilmektedir. Örneğin Uzakdoğuda insanların izleyebilmesi için, yayın gelirleri açısından, insanların maça gitmeleri için en uygun saat olmasından dolayı gibi cevaplar verilebilmektedir. Ancak ben bu soruyu İngilterede bir ingilize sorduğumda verdiği cevap traditional oldu. Yani bunun bir gelenek olduğunu söyledi. Diğer bir soruya geçersek İngilterede maçlar hangi kanalda gösterilir. İngilterede Maçları sky isminde bizdeki maçların gösterildiği tarzda paralı yayın yapan bir şirket yayınlamaktadır. Ben bu yazıyı yazarken Sky daki maçların yer aldığı spor paketinin fiyatı 45 pound fiyatındadır.

ingilterede futbolİngiltere dünya üzerinde futbolun doğduğu yer olarak kabul edilmektedir. İngilizlerin en çok ilgi duyduğu spor dalı futboldur. Ben de İngiltereye ilk kez gittiğim zamanda dahi bir futbol maçına gidip canlı canlı İngilterede maç izlemek istiyordum. İlk kez gittiğim zaman gidememiş olsamda daha sonraları İngilterede maç izlemek şansını yakaladım. İngilterede futbol denince akla ilk gelen takımlar Manchester United, Chelsea, Arsenal, Manchester City, Newcastle United gibi takımlar oluyor. Bu takımların hepsi ismini bulunduğu bölgeden almışlardır. Manchester takımları ismini Manchester şehrinden, Newcastle United takımı ismini Newcastle şehrinden almışlardır. Chelsea ve Arsenal ise Londranın ilçeleridir.

ingiliz futboluBenim İngilterede izlediğim futbol maçları Manchester şehrindeydi. Manchesterda Manchester United ile Newcastle United arasında geçen maçı ve Manchester City ile Chelsea arasında olan maçı staddan canlı olarak izlemiştim. Manchester bu iki büyük takımıyla tam bir futbol şehri diyebiliriz. Manchester Unitedın stadı olan Old Trafford stadı şehir merkezine 15 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Buraya şehir merkezinden tram-metrolink adındaki trene binerek ulaşabilirsiniz. Trenden inince 5 dakika kadar yürümeniz gerekmektedir. Manchester United maçını izlemek için dünyanın dörtbir yanından özellikle Japonyadan çok sayıda turist gelmektedirler. Maçtan yaklaşık yarım saat önce stadın yanına ulaştık herkes dışarıdaydı. Biz stada maçtan 15 dakika önce girmemize rağmen bomboştu diyebilirim. Maçın başlamasına 5 dakika kala ise bütün koltuklar dolmuştu. İnsanların herhangi bir trafik sorunu veya maça girerken kuyruk endişesi olmadığından herkes son anda içeri girmeyi tercih etmektedir. İçeri girdiğinizde bizden farklı olarak olarak maç izlerken herkesin oturarak izlediğini görüyorsunuz. Old trafford stadında bir tribünün ismi Sir Alex Ferguson olarak isimlendirilmiş. Ayrıca Old trafford stadı içinde turistler için düzenlenmiş turlara katılarak oyuncuların soyunma odalarına kadar gezebiliyorsunuz.

İngilterede maç izlemek için Manchester City maçına gitmek isteyenler City of Manchester stadyumuna otobüsle gidebilirler. Bu stada bir tren hattı bulunmuyor. 20 dakikalık bir otobüs yolculuğu sonucunda stada ulaştık. Maçtan önce stad çevresinde hoşca vakit geçirmek için çeşitli etkinlikler düzenlenmekteydi. Burada da yine maç başlamadan 5 dakika önce herkes içeri girdi. İngilterede stadlarda benim dikkatimi çeken bizden farklı olarak alkol satışının serbest olmasıydı. Gittiğim maçlarda herkes devre arasında stadın içinde bulunan bügfelerden bira alıyordu. Ancak biraların hiçbirini maç esnasında tribünde görmedim.

ingiltere futbol müzesiBende İngilterede maç izlemek için bilet bulmak imkansızdır gibi bir düşünce vardı. Bunun böyle olmadığını gördüm. Gittiğim her iki maç içinde biletleri 3-4 gün önceden aldım. Maçların biletlerini stadların yanında bulunan bilet satış noktalarına giderek aldım. Bilet fiyatları tam hatırlayamasamda İngilterede maç bileti fiyatları 25-50 pound arasında değişmekteydi. Benim aldığım İngilterede maç bileti fiyatı 35 pound olarak hatırlıyorum. Sadece bazı önemli Şampiyonlar ligi maçları için çok önceden baksamda biletlerin tükendiğine şahit oldum.

Bir İngiltere gezisine çıkıldığı zaman bir akşamınızı rahatlıkla maç izleyerek geçirebilirsiniz. Ben gittiğim iki karşılaşmada da hiç bir taşkınlıkla veya olumsuz bir ortamla karşılaşmadım. Baylı bayanlı her yaş kesiminden insan İngilterede maç izlemek için stadlara rahatça gitmektedirler. Hatta ülkemizde görmesi çok zor olan 65-70 yaşlarında bir teyzeyi stadda maçı izlerken görmüştüm.

Son olarak İngiltere Manchester da gitmiş olduğum bir İngiltere futbol müzesinden bahsetmek istiyorum. Manchesterda bulunan bu futbol müzesinin adı National Football Museum dur. Bu futbol müzesinin içinde İngiltere futbol tarihi hakkında çeşitli görüntüler, görseller, kupalar, yıllar öncesinden kalma toplar ve formalar bulunmaktadır. Giriş ücretsizdir. Manchestera gittiğinizde uğrayıp gezebileceğiniz bir yerdir. Bu yazıda kullandığım fotoğrafların hepsi bu futbol müzesinin içinde çekmiş olduğum fotoğraflardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir