İngiltere Gezisi Maliyeti

ingiltere bilet fiyatlarıİngiltere gezisi maliyeti yazısında yapmış olduğumuz 9 günlük Manchester, Londra, Oxford, Edinburgh gezisindeki bütün harcamalardan, İngiltere uçak bileti fiyatından, yeme içme harcamaları, giyim ve alışveriş ödemeleri, farklı müzelere giriş ücretlerinden bahsettiğim İngiltere gezisi maliyeti başlıklı bir İngilterede fiyatlar yazısı hazırladım. Bu yazıda bulunan bilet ve fişlerin bazıları benim orada bulunduğum zamana ait bazıları ise

bu yazı için orada yaşayan arkadaşlarımdan istediğim çok yakın zamana ait fişler ve biletlerdir.

İngiltere gezisi maliyeti konusunda tabii ki en önemli olan pound kuru oluyor.İngiliz para birimi sterlin çok değerli olduğundan yaptığımız her harcamayı 3.6 ile çarpmak durumunda kalıyoruz. Ben bu yazıyı yazarken pound kuru 3.6 civarında geziyor. Pound 3.6 da gezerken biz İngiltereyi nasıl gezeceğiz bilmiyorum. Ama gitmeye karar verenler için bu İngiltere gezisi maliyeti yazısının faydalı olacağını düşünüyorum. Bütün gezi maliyetlerinin en önemli kalemi olan uçak bileti fiyatları ile başlayalım.

ingilterede fiyatlarİngiltere gezisi maliyeti yazısına İngiltere uçak bileti fiyatlarından ve benim aldığım uçak biletinden bahsederek başlayacağım. İngiltereye Türkiyeden her gün çok sayıda farklı havayollarının uçuşları bulunmaktadır. Ben kendi uçuşumu Manchestera gerçekleştirmiş olmama rağmen İngiltereye gidecek daha çok ilk olarak Londraya uçacaklarından Önce Londra uçak bileti fiyatları hakkında bilgi veriyorum. Londraya İstanbuldan hiç ayrıntılı araştırmaya girmeden ilk aklıma gelen 5 farklı havayolunun direk uçuşları bulunmaktadır. Daha fazla olma ihtimali yüksek. Bu kadar çok firma gittiği için uçak bileti fiyatları İngilterenin diğer yerlerine göre daha ucuzdur. Normal bir dönemde 2-3 ay önceden bilet alırsanız gidiş geliş bilet fiyatları 400-500 TL arasında olacaktır. Şansınız varsa bu fiyatların biraz altınada bilet bulabilirsin. Ancak bilet alma tarihi yolculuk tarihine yaklaştıkça Londra uçek bileti fiyatları 700-800 TL veya çok daha yukarılara çıkabilir. Ben bu yolcuğumda Manchestera uçtum. Manchester uçak biletleri sadece tek firma uçtuğu için Londraya göre daha pahalıdır. Manchester uçak biletini yaklaşık 20 gün önceden 730 TL ye aldım. Manchester şehrine son 8 senede çok defa gitmişimdir. Bunlar arasında en ucuz direk uçuş uçak biletini 610 TL’ye aldım. Bir defasında yanlış hatırlamıyorsam bir maçtan dolayı bilet fiyatları 2000 TL’ye kadar çıkmıştı. Bende Amsterdam aktarmalı Klm firmasıyla 430 TL ye uçak bileti almıştım. Amsterdamda bekleme süresi yaklaşık iki buçuk saatti. Ancak başka zamanlar aynı aktarma fiyatına baktığımda hiç bir zaman bu kadar düşük bulamamıştım. Direk uçuş bilet fiyatları 2000 TL gibi bir rakamlaraa çıkarsa bu aktarma seçeneğini kontrol etmekte fayda var.

İngiltere gezisi maliyeti yazısında İngilterede araba kiralamayı düşünenler için ben araba kiralamadığım için kiralama konusunda bilgi veremeyeceğim. Ancak benzin fiyatlarından bahsedeceğim. Biz, arkadaşım İngilterede yaşadığı için onun arabasıyla Manchesterdan Londraya oradan Oxforda gidip tekrar Manchestera döndük. Sonrada Manchesterdan Edinburgha gidip geldik. Manchester Londra arası yaklaşık olarak 320 km civarında. Biz bu mesafede benzinli bir araçla gidiş geliş toplamda yaklaşık 70 pound benzin parası ödedik. Oxforda gidişimizi saymıyorum. Oxford Londraya 1 saatlik bir mesafede olduğundan çok fazla bir şey tutmuyor zaten. Manchester Edinburg arası mesafe ise 350 kilometre. Bu yolculuk sırasında yine benzinli bir araçla 80 pound gibi bir benzin parası ödedik.

ingiltere gezisi maliyetiİngiltere gezisi maliyeti yazısında tren bileti maliyetlerinden bahsetmek gerekir. İngilterede şehirler arası yolculuk yaparken araba kiralamak mecburiyetinde değilsiniz. İngilterenin her yerinde çok yaygın bir tren yolu ağı vardır. Her yere trenle gidebilirsiniz. Ancak tren ücretleri eğer son güne kalırsanız çok pahalı olabilir. Özellikle günün yoğun saatlerinde tren biletleri uçak biletinden bile daha pahalı olur. Önceden alınmış biletlerin fiyatları uçaklarda olduğu gibi daha ucuzdur. Tren bileti fiyatı biraz tuzluya gelebilir ancak İngiltere şehirler arası yolculuğun en rahat şekli olduğu kesindir. Kendi arabanızla dahi bu kadar rahat edemezsiniz. İngiltere gezisi maliyeti konusunda yolculuk maliyetlerini minimuma indirmek için otobüs seçeneğini de kullanabilirsiniz. Londradan bütün İngiltereye otobüs seferleri yapılmaktadır. Ancak ben bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çok eskiden bir kere Londradan Cambridge’e otobüs yolculuğu yapmıştım. Böyle kısa bir mesafede bile eziyetli olmuştu diyebilirim.

İngiltere gezi maliyeti konusunda en önemli harcama kalemlerinden birisi olan konaklamadan biraz bahsedeceğim. Burada esas bilinmesi gereken Londra herşeyde olduğu gibi konaklama konusunda da İngilterenin diğer bütün şehirlerinden pahalıdır. Biz Londraya gitmeden 1 gün önce Londra merkezinde rezervasyon yaptırdığımız bir otel için 2 kişilik oda gecelik 90 pound ödedik. Konaklama konusunda önemli olan şehrin merkezi konumunda bir yer olmasıdır. Böylece hergün merkeze git gel ulaşım ücretlerinden kurtulursunuz. Otel konaklama fiyatlarından ayrıntılı olarak bahsetmeme gerek olmadığını düşünüyorum. Zaten otel arama sitelerinden her türlü otel için ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İngiltere gezisi maliyeti yazısında yeme içme maliyetleri tamamen sizin elinizdedir. Yeme içmeye çok yüksek rakamlarda ödeyebilirsiniz veya fast food restoranlarında veya İngilterede çok sık görebileceğiniz dönercilerde uygun fiyatlara karnınızı doyurabilirsiniz. Fast food restoranlarında kişi başı ortalama 4-5 pound arası fiyatlarda menüler bulunmaktadır. İçme konusunda ise İngilrede publardaki fiyatlar gece klüpleri fiyatlarından daha uygundur. Özellikle Londrada gece gittiğiniz mekanlarda içkiler çok pahalı olabilir. İngilterede giyim kıyafet alışverişi ise kurun etkisinden dolayı bize her zaman pahalı gelmektedir. Sadece bazı mağazalar özellikle çok ucuz ürün satmaktadırlar. Onlara göre çok ucuz olanlar 3.6 ile çarpınca bize normal olmaktadır. Primark mağazası bu tarz mağazalardan birisidir.

Bütün bunların dışında elimde bulunan fişlere ve biletlere baktığımda Edinburgh kalesine giriş ücreti olarak 18 pound, Manchester havaalanından şehir merkezine gitmek için tren biletine 4 pound gibi ücretler vermişim.

İngiltere gezisi maliyeti yazısını İngiltereye gitmeyi düşünenler için yapacakları harcamalara bir kıyaslama imkanı sağlamak için yazdım. Benim yapmış olduğum bu harcamalara bakarak siz de kendinize bir yol çizebilirsiniz diye umuyorum.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir