ingiltere gezilecek yerler

london eye resmiYork: ingiltere gezilecek yerler yazısına ilk olarak York adındaki bu küçük, farklı bir hikayeye sahip, Londraya 2 saatlik mesafede olan şehirden başlamak istiyorum.  Amerikanın keşfinden sonra İngiltereden Amerikaya giden ilk insanlar York şehrinden gitmişlerdir. İngiltereden Amerikaya giden bu insanlar Amerikada yerleştikleri yere eski yaşadıkları şehirlerinin ismini vermişlerdir. İngilterede York şehrinde yaşayan insanlar Amerikada yerleştikleri yere New York ismini vermişlerdir.

İşte dünyanın en popüler şehrinin ismi bu şekilde konulmuştur.

Chambridge: ingiltere gezilecek yerler yazısında iki üniveriste şehrinden bahsedeceğim. Bunlardan ilki İngilterenin başkenti Londraya 2 saatlik mesafede bulunan Chambridge, Chambridge üniversitesi ile ünlüdür. Chambridge üniversitesi dünya üzerinde en iyi üniversitelerden biri olarak gösterilmektedir. Küçük bir yer olan Chambridge şehrinde, Chambridge üniversitesi dışında bir çok üniversite de vardır. Bunların araqsında en meşhuru King’s College of University dir.

Manchester: ingiltere gezilecek yerler yazısında adını Londradan sonra en çok duyduğumuz şehir Manchester. İngilterenin kuzeyinde yer alan Manchester İngilterenin sanayi şehri olarak bilinir. Bir çok sanayi fabrikasının kurulmuş olduğu şehirde bunun yanında çok sayıda üniversite de vardır. Son dönemde İngiltere televizyon basın sektörünün önde gelen isimleri başta BBC ve İtv olmak üzere genel merkezlerini Manchestera taşımışlardır. Bu televizyonlar Manchesterın Salford bölgesinde Media City Uk adında İngilterenin medya üssünü kurmuşlardır. Manchester şehrinin dünya üzerinde tanınmış olmasının en büyük sebebi de Manchester United futbol takımıdır. Son yıllarda Manchester City takımıda başarılarından dolayı Manchester şehrinin tanıtımına katkıda bulunmuştur. Manchester şehri tam bir futbol şehri konumuna gelmiştir.

Londra: ingiltere gezilecek yerler yazısında belki de ilk sırada yer verilmesi gereken İngilterenin başkenti olan Londra dünyanın en popüler şehirlerinden birisidir. Ben Londra hakkında çok daha ayrıntılı bilgileri diğer yazılarımda paylaştığım için bu bölümde Londra hakkında çok kısa bilgiler vereceğim. Dünyanın her yerinden insanın yaşadığı çok kozmopolit bir yapıdadır. Turistik açıdan Avrupanın en önemli şehirlerinden birisi olan Londra aynı zamanda İngiltere ekonomisininde merkezi konumundadır. İngiltere iş dünyasının merkezi Londrada Bank Liverpool Street çevresinde konumlanmıştır. İngiltere gezilecek yerler arasında en önemli şehir olan Londra Big Ben, Hyde Park, Tower of London, Trafalgar Square, Oxford Street, Buckingham Palace ve daha bir çok yer ile turistlerin en gözde şehridir.

Cardiff : Cardiff Gallerin başkentidir. Ancak ben ingiltere gezi rehberi yazısında Gallerden de bahsetmek istiyorum. Cardiff Londraya 4 saatlik mesafede bulunan bir şehirdir. Tam bir İngiliz şehri görünümünde olan Cardiff gezilecek yerler arasında ilk sırada CArdiff kalesi yer alır. Şehrin hemen merkezinde yer alan
Cardiff kalesi Gallerin en turistik gezi alanıdır. Ayrica Cardiffin alışveriş caddesi olan Market Street’de gün içinde sürekli kalabalık olan bir yerdir.

Oxford: Bütün dünyada şehrin isminden adını alan dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Oxford üniversitesi ile özdeşleşmiş olan bu şehir tam bir öğrenci şehri görünümündedir. Londraya 2 saatlik mesafede bulunan Oxford küçük bir İngiltere şehridir.

Liverpool-Newcastle: İngilterenin kuzeyinde yer alan bu iki şehir birbirine çok benzemektedir. Biz bu iki şehri sahip oldukları futbol takımlarının isminden bilmekteyiz. Bu iki şehir arasında arabayla yaklaşık 4 saatlik bir mesafe bulunmaktadır.

blackpool towerBlackpool : ingiltere gezilecek yerler yazısında bahsettiğim şehirler arasında en farklı olan İngilterenin kuzeyinde Manchester ve Liverpool şehirlerine 1 saatlik mesafede bulunan Blackpool İngilterenin sahil tatil bölgelerinden birisidir. Yaz mevsiminde denize girme şansına sahip olduğunuz uzunca bir plaja sahip olan Blackpoolda kalmak için bir çok motel ve pansiyon bulunmaktadır.

Brighton: İngilterenin güneyinde yer alan Brighton İngilterede ki diğer bir sahil şehridir. Sıcak havalarda denize girme imkanına sahip olunan Brighton şehri barındırdığı gay nüfusuyla da İngilterede dikkat çeken bir şehirdir. Brighton ingiltere gezilecek yerler arasındaki şehirlerde mutlaka bahsedilmesi gereken bir sahil kasabasıdır.

2 thoughts on “ingiltere gezilecek yerler

  1. Kesinlikle Londra ya gitmeniz gerek asla pişman olmassınız bir birinden güzel yemekler çok ucuz fiyata sizi bekliyor 🙂

    • 🙂 Londranın çok ucuz olduğunu ve İngiliz yemeklerinin tam bizim damak tadımıza uygun olduğunu herkes biliyor sanırım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir