İngiltere Gece Hayatı

ingiltere gece kulüpleriİngiltere gece hayatı yazısında İngiltere gece hayatı özellikleri, gece hayatının İngilterede en popüler yerleri, gece hayatı açısından İngilterenin en hareketli şehirleri, İngiltere gece hayatı fiyatları, gece hayatında giyim tarzları, mekanlara giriş ücretleri hakkında bilgiler vereceğim bir gece hayatı yazısı hazırladım. İngiltere gece hayatı Avrupanın en hareketli ve canlı gece hayatına sahip yerlerinden birisidir. İngilterenin her şehrinde cuma ve cumartesi

günleri gece hayatı eğlenceleri sabahlara kadar devam eden mekanlar vardır. İngiltere gece hayatında her yaşa her zevke hitap eden farklı kategorilerde çok sayıda gidilebilecek club bar tarzı mekanlar vardır.

irish pubİngilterede pub kültürü çok gelişmiştir. İngilterede bulunan publar İngiliz yaşam biçiminin önemli bir parçası olmasının yanında İngiltere gece hayatı en canlı noktalarındandır. İngilizler Publarda vakit geçirmeyi çok severler. İngilterede publarda sabah saatlerinden itibaren içki içen kişileri görmek çok normaldir. Akşam saatlerinde özellikler hafta sonları publar çok kalabalık olmaktadır. İngilterede sadece merkezi yerlerde değil bir mahallede bir sokakta bile pub görmek mümkündür. Bu tarz publara o bölgenin yerel sakinleri gitmektedirler. Sürekli aynı sabit müşterileri bulunmaktadır. Şehir merkezlerinde yer alan publar haftasonu çok kalabalık olmakla beraber haftanın belirli günlerinde de çeşitli aktiviteler düzenlemektedir. Bu aktiviteler arasında karaoke geceleri en çok sevilendir. İngilizler karaoke gecelerine gidip şarkı söylemekten çok hoşlanırlar. Sesleri çok kötü olsa bile birazda alkolün etkisiyle hiç çekinmeden bağıra çağıra şarkı söylerler. İngilterede bulunan publarda müzik yayını gece 12 ye kadar devam etmektedir. Bu saatten sonra müzik kesilir ve insanlar publardan clublara, diskolara doğru yönelmeye başlarlar. İngilterede bazı pubların yanından geçerken Londradaki en eski pub, Manchester da bulunan en küçük pub gibi yazıları pubların girişinde görebilirsiniz. Gerçekten de İngilterede özellikle de Londrada yürürken 300-400 yıllık publar karşınıza çıkabilir. Bu kadar eski ve köklü bir pub kültürü bulunmaktadır. Bir keresinde Manchester da bulunan en küçük pub denilen yere merak ederek girmiştim. İçerisi gerçekten çok küçüktü. Toplamda 15 metrekare bir yerde herkes dipdibe oturuyordu. Buranın özelliği de bu olsa gerek bu şekilde çok çabuk iletişim kurabiliyorsunuz ve sosyalleşebiliyorsunuz. İngilterede çeşitli pub zincirleri de bulunmaktadır. Pub konusunda markalaşmış zincirlerin İngilterenin bir çok şehrinde şubeleri bulunmaktadır. Publarda içki ücretleri çok pahalı değildir. Haftanın bazı boş günlerinde ve saatlerinde de indirimler yapılmaktadır.

english pubİngilterede gece hayatının gecenin ilerleyen saatlerinde publardan İngilizlerin club dediği gece kulüplerine discolara kaydığını söylemiştim. Bu gece kulüplerinin önlerinde haftasonları özellikle meşhur olanlar ve şehrin merkezlerinde bulunanlarda kuyruklar oluşmaktadır. Bazı yerlere girmek için uzun süre kuyruk bekleyebilirsiniz. Bu gece kulüplerinde sabah 4-5’e kadar hatta bazılarında 7 ye kadar eğlence devam etmektedir. İngiltede bulunan gece kulüplerine girmek için çoğu zaman giriş ücreti ödemek gerekir. Bu giriş ücreti gittiğiniz şehire göre değişiklik gösterebilir. Londrada gece kulübü giriş ücretleri 20-30 pounda kadar çıkabilmesine rağmen diğer İngiliz şehirlerinde genelde 10 poundu geçmemektedir. Gece klübü giriş ücretleri sizin gittiğiniz şehire ve mekana göre değişiklik gösterir. Bir çok yerde hafta içi giriş ücreti alınmamasına rağmen Londra merkezinde yer alan gece klüplerinde hafta içi de giriş ücreti alınabilmektedir. Bazı gece kulüplerinin içinde birden fazla salon bulunmaktadır. Bunların hepsinde farklı tarzlarda müzik çalmaktadır. Örneğin bir salonda tekno çalıyorken hemen yanında 80’ler pop çalıyor ordan çıkıp diğer salona girince de Rnb müzik dinleme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Böylece aynı gece klübü için başka yerlere gitmiş gibi oluyorsunuz hemde farklı çeşitlerde müzik dinleyebiliyorsunuz. Gece kulüplerinde içki ücretleri publara göre daha pahalı olmaktadır.

İngiltere gece hayatı en hareketli şehri Londradır tabiiki de. Londra İngiltere gece hayatı en hareketli yeri olmasıyla beraber aynı zamanda en pahalı yeridir. Londrada hem gece klübü giriş ücretleri hemde gece klüblerinde ki içeceklerin ücretleri İngilterede bulunan diğer şehirlere göre daha pahalıdır. Londranın merkezinde gece hayatının kalbinde Soho, Piccadilly circus, Leicester Square gibi bölgelerde bulunan clublara çok sayıda yabancı turistlerde gitmektedirler.

İngiltere gece hayatı içinde İngiltere gece kulüpleri arasında bazıları artık markalaşmış konumdadır. Bazı publar ve gece kulüplerinin bir çok şehirde şubeleri bulunmaktadır. Bu markalaşarak şubelerini arttırmış mekanlar arasında en popüler olanları arasında Tiger Tiger, O Neill’s, Revolution, Walkabout gibi marka mekanları sayabiliriz.

İngilterede geceleri bu clublara girmek için çok fazla zorluk çıkarılmamaktadır. Ama özellikle dikkat edilmesi gereken giyilecek ayakkabılardır. Bazı mekanlar spor ayakkabıyla içeri almamaktadır. Özellikle haftasonları bu konuya çok dikkat edilmektedir. Ancak kesin bir kural yoktur. Bazen almadıkları bir ayakkabı veya kıyafetle başka bir gün rahatça girilebilmektedir.

ingiltere gece hayatıİngilterede en canlı gece hayatına sahip Londra dışında Manchester Newcastle Birmingham gibi şehirlerde de çok canlı bir gece yaşamı bulunmaktadır. Bu şehirlerden özellikle Manchester gece hayatı da çok hareketlidir. Manchesterda Deansgate ve Printswork bölgesi gece hayatının kalbinin attığı yerlerdendir. İngilizler gece dışarı çıktıklarında çok fazla alkol tükettiklerinden dolayı gecenin ilerleyen saatlerinde fenalaşabilmektedirler. Gece kulüplerinin yakınlarında çoğu zaman bu fenalaşan kişileri hastaneye kaldırmak için gelen ambulans seslerini sıklıkla görebilirsiniz. Fazla alkol almaktan kaynaklanan kavgalarıda gece geç saatlerde görmek olağan bir durumdur. Yine çok içerek saatlerce dans ederek eğlenen İngilizler acıktıkları için gece 3 gibi bir saatte bir fast food restoranının veya kebapçının önünde kuyruk oluşturabilmektedir. Özellikle cumartesi geceleri şehir merkezinde bulunan eğlence mekanlarına yakın yerlerde taksi bulmakta zorlaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir