İngiltere Futbol Takımları

ingiltere futbol takımlarıİngiltere futbol takımları yazısında İngiltere liginde bulunan en önemli ve en başarılı futbol takımlarından, İngiliz futbol taraftarının maç izleme alışkanlıklarından, İngiltere futbol kültürü, İngilterenin futbola verdiği değer ve başarılarından bahsettiğim İngiltere futbol takımları başlıklı yazı hazırladım. İngiltere tam bir futbol ülkesidir. Ülkede en çok seyredilen ve sevilen spor dalı futboldur.İngilterede bir futbol kültürü toplumun her tabakasına yerleşmiştir.

Özellikle cumartesi ve pazar günleri insanlar futbol maçına gitmeyi tuttukları takımları desteklemeyi bir gelenek haline getirmişlerdir. Futbol maçlarını izlemeye giden kadın erkek her yaştan taraftarı stadyumda görebilirsiniz.

İngilizler futbol maçı günü maçtan önce eğer bir işleri yoksa publarda toplanırlar. Publarda vakit geçirerek maçı beklerler. Stada gidecek olanlar maçın başlamasına kısa bir süre kala stada giderler. Maç başlamadan hemen önce boş gözüken tribünler bir anda dolar. Stada gitmeyenler ise maçları publarda izlerler. İngilizler takım tutma konusunda genelde bulundukları şehrin veya bölgenin takımını tutarlar. Bu takım çok başarılı olsun yada olmasın bütün stadlarda tribünler taraftarlarla dolar. İngiliz halkı futbol maçı izlemeyi bir gelenek bir eğlence ve kültür haline getirmiş olduğundan takımının başarısızlığı onu maça gitmekten alıkoyamaz.

İngiltere Futbol Takımları isimleri

ingiltere futbol kulüpleriİngiltere futbol takımları denince ilk akla gelenler Manchester United, Chelsea, Arsenal, Manchester City, Tottenham, Newcastle United, Blacburn, Fulham, Liverpool, Aston Villa, Everton, Sunderland, Stoke City gibi takımlar olmaktadır. Bu takımların hepsi bulundukları şehrin veya ilçenin ismini almışlardır. İngiltere futbol takımları arasından Manchester United son 20 yılın İngilteredeki en başarılı takımı olmuştur. Sermayedarların İngiltere Premier liginin cazibesine kapılmasıyla birlikte Chelsea, Manchester City gibi takımlar son yıllarda sürekli ligin üst sıralarına oynamaya başlamışlardır. Benim iki Manchester takımınında maçlarını kendi stadlarında izleme fırsatım oldu. İkisinde de bir maça gidiyormuş gibi değilde bir sinemaya gidiyormuşum gibi hissettim kendimi. İngilterede stadda canlı futbol izlemek ile ilgili yazmış olduğum yazıda bu konudan ayrıntılı olarak bahsettim.

İngiltere futbol takımları kendilerinin ve Premier ligin pazarlamasını o kadar iyi yapmaktadırlar ki dünya üzerinde en çok ilgi gören ve seyredilen liglerden birisidir İngiltere ligi. İngiltere futbol takımları arasından özellikle Manchester United pazarlama konusunda Uzak doğuya kadar önemli çalışmalar içinde bulunması uzun yıllar bu takımın en çok kazanan kulüpler arasında ilk sırada yer almasını sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir