İngiltere Dil Okulları

ingiltere dil okullarıİngiltere dil okulları yazısında İngilterede 1 sene boyunca dil okuluna gittiğim dönemde dil okulları ile ilgili edindiğim tecrübelerden, İngilterede hangi dil okullarının tercih edilmesi yönündeki fikirlerimden, İngiltereye gitmeden önce gittikten sonra dil okullarıyla ilgili ne yapılması gerektiğinden, özellikle Londra dil okulları hakkında ki düşüncelerimden, İngilterede dil okulları arasında bulunan farklılıklardan bahsettiğim bir İngiltere dil okulları yazısı hazırladım. Türkiyeden yurtdışına İngilizce öğrenmek için gitmeyi düşünenlerin ilk aklına gelen yer İngilteredir.

İngilterede ana dil İngilizce olmasının yanında Amerikaya göre ülkemize çok daha yakın olması, ulaşım ve erişilebilirlik açısından daha kolay olması, güvenilir olması ve çok sayıda dil okulu seçeneğine sahip olmasından dolayı yurtdışına İngilizce öğrenmeye gitmeyi düşünenler için İngiltere dil okulları her zaman ilk tercih olmuştur. Tabii İngiltere tercihinin en büyük dezavantajı İngiliz para birimi olan sterlinin çok değerli olmasından dolayı bize göre herşeyin çok pahalı olmasıdır.

Ben İngiltere dil okulları arasında tercih yaparken ilk olarak hangi şehirde bulunan dil okuluna gitmek istediğimin kararını verdim. İngilterede dil okulu seçerken şehir seçmek bence dil okulu seçmekten daha önemlidir. Burada tabii ilk akla gelen seçenek Londra. Londra gibi büyük, cosmopolit, pahalı, her zaman canlı hareketli koşuşturmalı bir şehir mi yoksa daha sakin küçük daha ucuz ve mütevazi bir şehirde mi okumak daha iyi olur. Bu tamamen size kalmış. Her ikisininde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Londra İngilterede ki diğer bütün şehirlerden daha pahalıdır. Konaklama, yemek, ulaşım, eğlence günlük hayatının her aşamasında bu pahalı yaşam kendini belli etmektedir. İngiltere dil okulları yoğunlukta olduğu Cambridge, Brighton, Oxford, Bournemouth gibi şehirler Londraya göre daha sakin daha küçük ve ucuzdurlar. Burada ki önemli nokta bu küçük şehirler uzun süre yaşamak için sıkıcı olabilmektedirler. Buralara gidenler kısa bir süre sonra yaşadıkları yerin sıradanlığından şikayet edebilmektedirler. Bu şehirlerin avantajı ise bu şehirlerde daha çok gerçek İngiliz ile karşılaşabilirsiniz. Yerli halkın çoğu İngilizdir. Londra ise o kadar cosmopolit bir şehirdir ki özellikle şehir merkezinde İngiliz görmekte zorlanabilirsiniz. Tabii bir yerde İngilizin çok olması sizin sürekli onlarla konuşma imkanına sahip olduğunuz manasına da gelmez.

Londra da aynı zamanda çok sayıda Türk ile karşılaşma şansınız vardır. Bu hem iyi hemde kötü birşeydir. Kötüdür çünkü çok Türkün olduğu bir yerde Türklerle yakınlaşıp beraber takılırsanız İngilizceniz hiç ilerlemez. İyidir çünkü yurtdışında yaşamak buradan gözüktüğü gibi kolay değildir. Çoğu zaman yalnızlık hissedersiniz. Kendi dilinizle konuşabileceğiniz aynı şeylerden zevk aldığınız aynı şeylere güldüğünüz kişilere özlem duyarsınız. İşte böyle zamanlarda başlarım İngilizcesine diyerek Türk arkadaşlarınızla yurtdışındaki özgürlüğün tadını çıkarmaya başlarsınız.

İngiltere Dil Okulları Fiyatları

londra dil okullarıİngiltere dil okulları fiyatları konusu mutlaka bahsedilmesi gereken bir konudur. İngilterede dil okulu fiyatları herşeyde olduğu gibi Londrada diğer yerlere göre daha pahalıdır. İngilterede dil okulu fiyatları arasında ki fark çok fazladır. Bunu oraya gidince çok daha iyi anlıyorsunuz. Türkiyeden giderken bazı ucuz dil okullarını tercih etmemeniz yurtdışı danışmanlık firmaları tarafından önerilir. Bu ucuz okullara yapılan kayıtlarla vize almanın zorlaşacağı şeklinde fikirler verilmektedir. Bence de bu doğrudur. Sırf İngiltereye gidip oraya yerleşmek için insanlar bu okullara kayıt olabilmektedirler. Bu okullar açısından şüphe uyandırmaktadır. Bu tarz okullar yerine dünyanın bir çok yerinde şubeleri olan okul zincirlerinin tercih edilmesi daha iyi olur. Bu şekilde zincir olan çok sayıda okul vardır. Bunlar arasından hangisi seçilmeli? Bence belli kalitesinin üstünde ki okulların hiçbirinin diğerinden bir farkı yoktur. Sonuç olarak aynı kitaplar aynı öğretmenler, aynı grammer, aynı ingilizce. Belli bir kalitenin üstündeki her okulu gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

İngiltere dil okulları arasında farklı şehirlerde şubeleri olan okullar, belli bir süre sonra diğer şehirdeki okula geçmek gibi bir imkan sunmaktadırlar. Örneğin Cambridge de bir okulu seçip gittiniz ve orada 2 ay yaşadıktan sonra beğenmediniz yada değişiklik yapmak istediniz. Aynı okulun Londrada şubesi varsa oraya geçebiliyorsunuz. Fiyat farkı varsa onu ödemek koşuluyla. Ancak böyle bir imkan olmasına rağmen gittiğiniz yere belli bir süre sonra alıştığınızdan dolayı, orada kendinize arkadaşlar edindikten sonra başka bir yere gitmek pek tercih edilen bir durum olmamaktadır.

İngiltere dil okulları için kayıt yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konnulardan birisi kayıt süresidir. Bir dil okuluna kayıt yaparken çok uzun süreli kayıt yaparsanız bu sizde belli bir süre sonra sıkılganlığa yol açacaktır. Ben 6 aylık kayıt yaptırmıştım. 9 aylık kayıt yaptırmış gelen arkadaşlarla tanıştım. Hepsi kayıt sürelerinin uzun olmasından pişman olmuşlardı. Zaten Londradayken gördüm ki dünyanın her milletinden İngilizce öğrenmeye gelen kişiler arasından en uzun süreli kayıt kaptıranlar bizlerdik. Esasında bana göre en doğru kayıt süresi 3 ay. Ancak burada da karşımıza vize problemi çıkıyor. Çünkü büyük ihtimalle okula kayıt olduğunuz süre boyunca vize alıyorsunuz. Kısa süreli kayıt gittiğiniz yerden okuldan memnun olmamanız durumunda size esneklik sağlamaktadır. Uzun süreli bir kayıtta parayı baştan ödemişsinizdir. Artık yapacak Bir şey yoktur. Beğenmesenizde gitmek durumundasınız.

İngiltere dil okulları için Londaraya gitmeyi tercih edenler öncelikle gittikleri okulun Londra şehir merkezine yakınlığına dikkat etmelidirler. Londrada şehrin merkezinde çok sayıda dil okulu bulunmaktadır. Şehrin merkezinde bulunan bir dil okulu sizi Londrada daha sosyal yapabilir. Hergün şehir merkezine gitmek için vakit kaybetmemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir