İngilizce Nasıl Öğrenilir ?

ingilizceİngilizce bilmenin global anlamdaki önemi gün geçtikçe artış göstermektedir. Gelişen dünya, ülkeler arası ticari ilişkiler, turizm, internet kullanımının yaygınlığı gibi çeşitli nedenler, ortak dil olarak kabul gören İngilizcenin öğrenilmesini artık bir zorunluluk haline getirmiştir. Çağımızda İngilizce öğrenmenin kişilere kattığı birçok fayda bulunuyor.

İngilizce öğrenerek, başka kültürleri yakından tanıyabilir, farklı ülkelerden çok sayıda kişi ile iletişim kurabilir, kendinize artı bir özellik katabilir, iş imkanlarınızı artırabilir ve kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanabilirsiniz.

İngilizce öğrenmenin artık bir ihtiyaç olduğu günümüzde, İngilizce öğrenmek için birçok çeşitli yol bulunuyor. Bunların içinde zamanınıza ve imkanlarınıza göre belirleyeceğiniz size en uygun olan yolu tercih ederek, biraz da özveriyle İngilizceyi kolayca öğrenebilirsiniz.

İngilizce Kursları

İngilizce öğrenmek için ilk akla gelen yollardan biri, artık neredeyse her sokakta bulunan İngilizce dil eğitimi veren kurslar oluyor. Bu kurslara her yıl binlerce kişi İngilizce öğrenebilmek için kayıt yaptırıyor. Bu kurslarda İngilizce seviyenize göre farklılık gösteren çeşitli kurlar bulunuyor. Kayıt esnasında gireceğiniz kısa bir seviye tespit sınavı ile seviyenizi belirleyerek, İngilizce eğitiminize seviyenize en uygun olan kurdan başlamanız mümkün oluyor. Ayrıca İngilizce öğrenme amacınıza göre de çeşitli programları seçebilirsiniz. Örneğin, yurt dışına bir gezi planlıyor ve bunun öncesinde bir İngilizce kursuna gitmeyi düşünüyorsanız, bu amacınıza uygun bir programı tercih edebilirsiniz ya da zamanınız azsa ve işinizle alakalı bir öğrenme planlıyorsanız, İş İngilizce’si olarak adlandırılan programları seçebilirsiniz.

İngilizce dil eğitimi veren kursların en büyük avantajı, temel İngilizce ve dil bilgisi olarak size iyi bir öğrenme olanağı sunuyor olmasıdır. Ancak bu kursları tamamlayan kişiler genelde konuşma açısından bir eksiklik hissedebiliyor. Bunun nedeni de konuşmada pratik yapma imkanının yeterince bulunamadığından kaynaklanıyor.

Kursların süreleri, İngilizce seviyenize ve ders yoğunluğuna göre farklılık gösterebiliyor. Kursların ücretleri de seçtiğiniz kursa ve süreye göre farklı oluyor.

Yurtdışı Dil Eğitimleri

İngilizce öğrenmek için başvurulan yollardan biri de yurtdışı dil eğitim programlarıdır. İngilizce öğrenmenin en etkili ve çekici yollarından biri olan yurtdışında İngilizce öğrenmenin en büyük avantajı, size yeteri kadar pratik yapma imkanı veriyor olmasıdır. Yurtdışında dil öğrenme imkanı veren bu programların süreleri, genellikle 1 ay ve 1 yıl arasında değişiklik gösteriyor. Bu süre ne kadar fazla olursa öğrenme ve pratik açısından da bir o kadar etkili oluyor.

Yurtdışında dil eğitimi için tercih edilen ülkelerin başında İngiltere, Amerika, Malta gibi ülkeler gelmektedir. Buralarda çeşitli kültürleri ve dilleri olan insanlarla bir arada dil eğitimi alabilir ve ortak bir yaşamı paylaşabilirsiniz. Ancak yurtdışı dil eğitimleri hem zaman hem de maddi durum uygunluğu gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle de birçok kişi için yurtdışı dil eğitimi uygun bir seçenek olamamaktadır.

Yurtdışında İngilizce öğrenebilmek için, devlet destekli olan, hem gönüllü olarak çalışabileceğiniz hem de karşılığında dil eğitimi alabileceğiniz bazı projeler de bulunmaktadır. Bu öğrenme yolunda, dil eğitimi için bir ücret ödemezsiniz. Bunun yerine katıldığınız proje kapsamında gönüllü olarak çalışırsınız. Ancak bu gibi projelerin de kısıtlı kontenjanları bulunmaktadır. Başvuran kişilerden sadece bir kısmı projelere kabul edilebilmektedir.

Konuşarak Öğren Sistemi

İTÜ KOSGEB bünyesinde kurulan Konuşarak Öğren sistemi, İngilizceyi konuşarak öğrenmenize imkan veren bir eğitim yöntemidir. Son yıllarda yaygın bir şekilde tercih edilmeye başlanan bu sistem, klasik İngilizce kurslarında yaşayacağınız pratik eksikliğini ve yurtdışı eğitimlerinin önünde engel oluşturan zaman ve maddi durum problemlerini ortadan kaldıran bir sistem olarak ön plana çıkıyor.

Konuşarak Öğren sistemi ile günlük sizin belirleyeceğiniz zamanlarda 10, 20 ya da 30 dakikalık periyotlar halinde, Amerikalı eğitmenlerle konuşarak İngilizce öğrenebiliyorsunuz. İnternet üzerinden faydalanabileceğiniz bu sistem ile evinizin rahatlığında İngilizce eğitim alabileceğiniz gibi zamandan tasarruf da yapmış oluyorsunuz. Zaman açısından sağladığı bu avantaj, özellikle çalışan kişiler için oldukça cazip bir yön oluşturuyor.

Bu sistemle İngilizceyi konuşarak öğrendiğiniz için, İngilizceyi öğrenmeye başladığınız andan itibaren, İngilizce konuşma eksikliği probleminin önüne geçmiş oluyorsunuz. Konuşarak Öğren sistemi, İngilizceyi yeni öğrenenler için çok uygun olduğu gibi, İngilizce bilen ama konuşmakta zorlanan kişiler için de oldukça uygun bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Bu sistemin sağladığı bir başka avantaj da ücretsiz deneme dersi imkanı sunması. Böylelikle bu yöntemin size uygun olup olmadığını da anlama imkanını elde etmiş oluyorsunuz. Daha sonrasında da size uygun öğrenme sürecini belirleyerek, Konuşarak Öğren sistemi ile İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıntılar Video’da

www.konusarakogren.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir