İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacaklara Tavsiyeler

Ucak-BiletleriUcuz uçak bileti bulmak eskisinden daha kolayken ilk defa uçak yolculuğu yapacaklar için havalimanı rutinleri hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.Uçaklar en fazla tercih edilen ulaşım araçlarından olsa da havaalanına ilk kez girildiğinde herkesin üzerinde bir tedirginlik oluşuyor. İlk kez uçağa binilecekse, hava yolu şirketinden her türlü bilgiyi almak mümkün olsa da yola çıkmadan önce birkaç öneri okumanın da faydası mutlaka hissediliyor.

Labirenti andıran büyük havalimanları, uçağa bininceye kadar geçilen kapılar, bilet alımı ve bagaj teslimi gibi rutinler bazı yolcuları korkutan detaylar.

İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacaklar İçin Öneriler

1. Havaalanına geliş

Ucuza-Ucak-BiletiYurt içi uçuşlarda en az 2 saat, yurt dışı uçuşlarda ise en az 3-4 saat öncesinden havaalanına gelmek gerekiyor. Bunun nedeni, bilet onayları, bagaj teslimi, kapıya gitme ve eğer yurtdışı uçuşuysa pasaport kontrolü vakit alıyor olması. Giden yolcu kapısından girildiğinde ilk önce bir x-ray cihazından geçiliyor. Kapıdan geçmeden önce üzerinizde bulunan bütün metal eşyaları çıkarmanız gerekiyor.

Genelde laptopların bile çantasından çıkarılarak ayrıca geçirildiği bu kapılarda, erkeklerin de kemerleri sorun yaratabiliyor. Bazı yoğun ya da önlemlerin arttığı dönemlerde ayakkabıları bile çıkarmak gerekebiliyor. Bu durum tamamen normal.

2. Check-in ve Pasaport ya da İkİncİ Kapı Kontrolü

İlk kapıdan geçtikten sonra, tercih ettiğiniz hava yolu firmasının bankosuna giderek bileti almak ve varsa bagajı teslim etmek gerekiyor. Check-in olarak adlandırılan bu işlem kısmında koltuk seçme imkanı da bulunuyor. Uçuş kartının üzerinde yolcunun adı, uçuş numarası, binilecek kapı, biniş saati ve kalkış saati gibi pek çok bilgi bulunuyor. Kartın üzerinde bulunan uçuş numarasıyla (SQ 305, TK 4012 gibi) alanda bulunan ekranlardan kapı veya gecikmeleri takip etmek mümkün.

Bu esnada bantlı bir sisteme yerleştirilen bagaj, binilecek uçağa gönderiliyor. Hem bagaja hem de bilete koyulan bir etiket sayesinde inildiğinde bavulu bulmak da kolaylaşıyor. Ancak yine de bavullara isim yazmak ya da kendinize özel bir işaret koymak, olası karışma durumlarını ortadan kaldırmakta oldukça faydalı.

Check-in ve bagaj teslimi sonrası uçağa gitmek için ikinci bir x-ray cihazından geçmek gerekiyor. Burada kimlik ve bilet kontrolü yapılıyor. Yurtdışı uçuşlarda bu kontrollere pasaport ve vize de dahil oluyor. Bazı uçuşlarda maliye veznesinden harç pulu da almak gerekebiliyor, bulunduğunuz alanda bu konuyu sormakta fayda var. Yurtiçi uçuşlarda böyle bir durum bulunmuyor. Uçağa alımlar genelde 45 dakika öncesinden başlıyor.

3. Bagaj İşlemleri

Ucuz-Ucak-BiletiBagaj konusunda her firmanın ayrı bir sınırı olduğu için yola çıkmadan önce bunu öğrenmek gerekiyor. Bazı havayolu şirketleri yurtiçi uçuşlarda 15 kiloya kadar ücretsiz geçiş sağlarken bazıları 20 kiloya kadar çıkabiliyor. Eğer kilo fazlası varsa, belli bir ücret karşılığında geçişini sağlayabilirken, yanınızda götüreceğiniz küçük bir çantaya fazlalıkları el bagajı yapabilir ya da birlikte yolculuk edeceğiniz kişiler varsa yük paylaşımı yapabilirsiniz. El bagajlarının genelde 8 kiloyu geçmemesi gerektiğini de hatırlatmak gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, bagajın yırtık olmaması. Taşınma esnasında olası bir kazayla karşılaşmak pek hoş bir sürpriz olmayacaktır.

Aktarmalı uçuşlarda genelde bagajlarla yolcu uğraşmıyor. Ancak yine de ilk binişin gerçekleşeceği havaalanında bileti alırken bagaj aktarımının nasıl yapılacağını sormak gerekiyor. Özellikle ikiden fazla havayolu kullanılıyorsa bagajlar doğrudan aktarma yapılmıyor olabilir ve bambaşka bir yerde olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu nedenle aktarımlarda dikkatli olmak vardığınız yerde bir sorun yaşamamanız açısından oldukça önemli. Eğer ki bavulunuz kaybolduysa, her havaalanında bir kayıp bagaj bürosu bulunuyor. Buraya giderek gerekli işlemleri yapmak mümkün. Uçaktan inildiğinde ekranları takip ederek bagajın geleceği alan rahatlıkla bulunabiliyor.

4. El Bagajı Kısıtlamaları

Bagaj konusunda bilinmesi gereken bir diğer önemli konuysa, el bagajlarındaki kısıtlamalar. Parfüm, deodorant, herhangi bir sıvı, çakı veya sivri uçlu herhangi bir eşya bulundurmak kesinlikle yasak. Bu eşyaları büyük valize koymak gerekiyor. Yoksa ikinci kapıdan geçerken hepsini çöpe atmak gerekebiliyor. Bu konudaki sınırlandırmaları havayoluyla önceden konuşmak gerekiyor. Bazı firmaların el bagajı için üretmiş oldukları küçük şampuan, parfüm veya diş macunu gibi ürünleri olduğunu ve yalnızca el bagajıyla seyahat edeceklere oldukça rahatlık sağladığını da belirtelim.

Tüm bunların yanı sıra, havaalanlarında yiyecek ve içeceklerin normalden pahalı olduğunu belirtmek gerekiyor. İnternetin paralı olup olmadığına da dikkat edilmeli. Tanınmayan birinden herhangi bir eşya almak, başkası adına sigara, alkol veya herhangi bir ürünü geçirmek beklenmeyen sonuçlar yaratabilir. Herkesin kendi bagajından sorumlu olması en doğrusu. Yurtdışında free shoptan almak istenenler için görevlilere bileti göstermek yeterli oluyor. Onlar size neyi alıp neyi alamayacağınızı ve sınırları anlatıyor. İyi uçuşlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir