Hostel Nedir

hostel nedirHostel nedir yazısında yurtdışına gezmeye gidenlerin bazen macera olsun, bazen farklılık olsun, yada en önemli sebep ucuz olsun diye kalmak için tercih ettikleri yerler olan hostellerle ilgili bilgileri, hostelde kalmanın avantajlarını, hostelde kalmanın olumsuz yönlerini, hostel yaşamını, kendi yaşadığım tecrübeler üzerinden anlattım. Ben yurtdışında öğrenci olarak yaşadığım dönemde farklı hostellerde kaldım.

Hostel nedir

Hostel genellikle şehir merkezlerinde konumlanmış, lüks olmayan, ortak paylaşım alanlarının olduğu, banyo ve tuvaletlerinin paylaşıldığı, hiç insanlarla aynı odalarda kalabileceğiniz, 2 kişilikten 10 kişiliğe kadar aynı odada konaklama seçenekleri sunan, otellere göre daha uygun fiyatla konaklama imkanı sağlayan işletmelerdir. Hostellerde kalmak size dünyanın her yerinden gelmiş kişilerle daha çabuk sosyalleşme imkanı sağlar.

hostelde kalmakBen San Franciscoda öğrenci olarak yaşadığım dönemde farklı hostellerde kaldım. San Franciscoda öğrenci olarak 3 farklı şekilde konaklayabilirsiniz. Bunlar öğrenci hostelleri, aile yanında konaklama ve ev kiralama şeklindedir. San Franciscoda ki öğrenci hostel hayatını kısaca anlatayım. San Franciscoda öğrenci hostelleri genelde boş kalmaz. Rezervasyonunuzu erken yaptırmanız gerekir. Örneğin 1 ay önceden. Hostellerde farklı seçeneklere göre oda tipinizi seçebilirsiniz. Tek veya çift kişilik oda, odanızda banyo veya birkaç odanın ortak kullandığı banyo, 4 kişilik bir oda gibi birkaç seçenek olabilir. Ayrıca odanıza kayıt olduğunuz zaman sizden depozito alırlar, hostelden çıkarken de depozitonuzu ya bankanıza yatırırlar yada nakit verirler. 250$ gibi bir depozito vermeniz mümkün olabilir. Bu depozito hostelde veya odada herhangi birşeye hasar verme durumu için sizden alınır. Bir de size verilen anahtar için 25 dolar gibi bir ücret alırlar. Bu ücret kalacağınız hostele göre değişir. Fakat bu ücret geri verilmez. Odanız haftada 1 kez temizlenir.

hostelde konaklamaBirazda hostellerin imkanlarından bahsedeyim. Hostelde herkese açık ortak ve geniş bir mutfak olur, sabah kahvaltısı çoğunlukla dahildir. Ama kahvaltıdan domates, peynir ,omlet beklemeyin. Açıkçası pek bir şey beklemeyin. Bu hosteller açısından aklınızda acaba ne kadar güvenli gibi bir soru gelebilir. Bu konuya da şöyle açıklık getireyim. Bu hostellerde sizin arkadaşınız bile olsa belli saate kadar hostel içerisinde kalabilir. Sadece siz istediğiniz zaman hostele girip çıkabilirsiniz. Öğrenci hostellerinin en önemli özellikleri ise kalanların çoğunluğu öğrencidir. Hosteller şehir merkezindedir. Bu yüzden ulaşım problemi olmaz. Örneğin ben 3 tane hostelde kaldım. Şehir merkezine 5 dakika okuluma 20 dakikaydı. Tabi bu seçilen şehrin büyüklüğüyle de biraz alakalıdır. Hostel yaşamının diğer bir avantajı ise çok hızlı bir şekilde sosyalleşebilmenizdir. Kolay iletişime geçilebilen, her ülkeden arkadaş edinerek sosyal bir ortamda olmak isteyenler için öğrenci hostelleri çok avantajlı olabilir.

San Franciscoda öğrenciler için hostelde kalmak, otelde kalmaktan daha ucuz, öğrenci evi, aile yanı konaklama gibi diğer konaklama tiplerine göre daha maliyetlidir. Örneğin San Francisco da çift kişilik bir odada 1 aylık konaklamanın maliyeti 2014 yılı içerisinde 1200 dolar civarındadır. Ben 2012 yılında aynı fiyata tek kişilik odada kalıyordum.

Hostelde Kalmanın Faydaları

Ucuz fiyata konaklama, Kolay ve çabuk sosyalleşebilme, Dünyanın farklı ülkelerinden gelen insanlarla arkadaş olabilme, Şehir merkezine yakınlık

Hostelde Kalmanın Olumsuz Yönleri

Ortak banyo ve tuvalet kullanımı, Çok sayıda kişiyle aynı odada kalma, Bazı hostellerde temizlik, Bazı hostellerde kötü internet wi-fi erişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir