Hafta sonu Gezilecek Yerler

ağva gezilecek yerlerHafta sonu gezilecek yerler yazısında İstanbula yakın gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğim. Hafta sonu gezilecek yerler yazısında İstanbula yakın hafta sonu gezilecek yerler arasında olan Ağva, Şile, Maşukiye, Kilyos, bölgelerinden bahsedeceğim. İstanbul Şile arası 80 kilometredir. Şile Ağva arası 30 kilometredir.

İstanbul Ağva arası toplam 110 kilometredir. Bu yolun İstanbul Şile arası çok düzgün bir yoldur. İstanbul Şile arasında bu düzgün ve geniş yolda Şileye 1 saatte rahatça ulaşabilirsiniz. Ancak Şile ile Ağva arası yol biraz bozuktur. Şileden Ağvaya giderken karşınıza iki yol seçeneği çıkmaktadır. Bu yollardan biri sahil yoludur. Diğer yol ise ormanın içine girmektedir. İki yol seçeneğinde de Ağvaya olan mesafe birbirine yakındır. Ormanın içinden giden virajlı yoldan Şileden Ağvaya giderken bir kaç köyün içinden geçerek Ağvaya ulaşabilirsiniz.

Ağva İstanbulun kuzeyinde Karadeniz kıyılarında Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında kurulmuş olan bir beldedir. Göksu deresi boyunca dere kenarında bir çok otel bulunmaktadır. Bu otellerin bir çoğu az odalı butik oteller ve Bungalov evlerde, odalarda konaklama imkanı sağlayan otellerden oluşmaktadır. Göksu deresi etrafında bulunan bu oteller haftasonları full dolmaktadır. Bu otellerde haftasonu fiyatları ile haftaiçi fiyatları da farklılıklar göstermektedir. Birçok İstanbullunun dahi adını ilk kez bir İstanbul masalı adlı diziyle duyduğu Ağvanın en çok ziyaret edilen yeri bu dizinin belli bölümlerinin çekildiği ve Göksu nehrinden karşıya halatla bağlı bir kayık ile geçişin yapıldığı Aquaverde ve Riverside otellerinin buluduğu bölgedir. Bir İstanbul masalı dizisinin bazı bölümleri Aquaverde otelde çekilmiştir. Göksu nehri üzerinde otellerin deniz bisikletlerini alarak gezintiye çıkabiliyorsunuz.

İstanbula yakın gezilecek yerler veya istanbulda hafta sonu gezilecek yerler arasında Şile mutlaka behsedilmesi gereken bir yerdir. Şile İstanbul arası 80 kilometredir. Çok düzgün bir yola sahip olan bu güzergahta Şileye trafiğe hiç trafiğe girmeden 1 saat içinde ulaşabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında İstanbulda haftasonu gezilecek yerler arasında en popüler yerlerden birisi olan Şileye İstanbul dışına çıkamamış olanlar haftasonları denize girmek için burayı tercih ederler. İstanbulda denize girilebilecek yerler arasında Şile halk plajı yaz aylarında en kalabalık olan yerlerden birisidir. Şile halk plajı dışında Ağlayankaya plajı, Uzunkum Plajı, Ayazma plajı ve Kumbala plajı da Şilede denize girilebilecek yerler arasındadır.

İstanbulda hafta sonu gezilecek yerler veya İstanbula yakın gezilecek yerler arasında Maşukiye görülmesi gereken şehrin karmaşasından uzak sessiz bir tatil bölgesidir. Özellikle haftasonları kalabalıklaşan Maşukiye de konaklamak için bir otel bulunmaktadır. Maşukiye Sapanca gölü ve Kartepeye de oldukça yakındır. İstanbul Maşukiye arası yaklaşık olarak 130 kilometredir. Maşukiyeye ulaştığınızda yemyeşil bir doğanın sizi beklediğini göreceksiniz. Maşukiyede yemek yemek için bir çok alabalık restoranından birini tercih edebilirsiniz.

kilyos plajlarıİstanbulda hafta sonu gezilecek yerler arasında sayabileceğimiz bir diğer yer ise Kilyos bölgesidir. İstanbul Avrupa yakasında Sarıyerden sonra 20-30 dakika içerisinde ulaşabileceğimiz Kilyos İstanbul denize girilebilecek yerler arasında ki popüler bölgelerden birisidir. Kilyos ta bir çok beach club bulunmaktadır. Kilyosta bulunan Beach clublar arasında Tırnata beach club, Golden beach club, Seanergy beach club, Burc beach clubı sayabiliriz. Yaz aylarında İstanbulluların yoğunlukla tercih ettiği bu beach clublar haftasonları çok kalabalık olmaktadır. Sarıyerden sonra Kilyosa gitmeden Garipçe köyüne uğramanızı tavsiye ederim. Rumeli kavağının hemen yanında denizin kenarında yer alan bu küçük köy İstanbulda haftasonu kahvaltı yapılacak yerler arasında en popüler yerlerden birisidir. Yine buraya kadar gitmişken İstanbul boğazının Avrupa yakasında ki en uç noktası olan Rumeli kavağına da uğramadan dönmemek gerekir.

İstanbulda haftasonu gezilecek yerler arasında yer alan Polonezköy İstanbul arası 35 kilometredir. Düzgün ve ormanın içinden giden bir yol eşliğinde Fatih Sultan Mehmet köprüsünden Kavacık istikametine girerek Polonezköy tabelalarını izleyerek buraya ulaşabilirsiniz. Polonezköyde ormanın içine kurulmuş yeşil doğanın ortasında çok sayıda küçük butik oteller bulabilirsiniz. Haftasonları kalabalık olan Polonezköy İstanbula çok yakın olmasından dolayı da tercih edilen bir yerdir. Polonezköyde bulunan polonezköy country club içinde haftasonları piknik yapabilir, havuza girebilir ve hayvanlarla hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Haftasonu istanbulda gezilecek yerler arasında Maçka parkı, Yıldız Parkı, Emirgan korusu, Belgrad ormanını da sayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir