Golden Gate Köprüsü

golden gate bridgeBirçok filmde gördüğümüz kırmızı köprü San Francisconun en önemli simgesi olan Golden Gate köprüsü. Bu köprünün sadece San Francisconun değil, Amerikanın da New Yorktaki özgürlük heykelinden sonra en bilinen 2. simgesi olduğu düşünülür. Bende San Francisco gezilecek yerler listemde ilk sırada bulunan bu kırmızı köprüye gezimizin 2. gününde gittim. Golden Gate köprüsü ilk bakışta Boğaz Köprüsüne benzerliği hemen dikkat çekiyor. 2.7 kilometre uzunluğunda 227 metre yükseklikte olan bu köprünün yapımına 1933 yılında başlanmış ve 1937 yılında tamamlanmıştır. Köprünün yapımı esnasında 11 kişi yaşamını yitirmiştir. GoldenGate köprüsünün yapımı, o yılların teknolojisini düşünürsek gerçekten çok önemli bir başarıdır. Köprü uzun yıllar dünyadaki en uzun asmalı köprü olarak varlığını sürdürmüştür. Köprü adını Golden Gate (Altın Kapı) boğazından almıştır. O dönemlerde Golden Gate boğazının

çevresinde altın çıkartıldığı söylenmektedir. Golden Gate köprüsü üstünden geçiş ücretlidir. Biz 2013 mart ayında arabayla geçtiğimizde 6 dolar ödemiştik.

Bu kırmızı köprü San Francisconun merkezine yakın bir konumdadır. Ben köprüye giderken şehir merkezinden tuttuğum taksiyle 25 dakikada 17 dolara gittim. Köprüden dönerken de otobüsle 2 dolara döndüm. Köprüden kalkan otobüsler direk merkeze gelmiyor. otobüsten inip tekrar başka bir otobüse binmeniz gerekiyor. İlk otobüste aldığınız bileti gösterince ikincide bir ücret ödemiyorsunuz.

Köprüye ulaştığınızda turistlerin ziyareti için hazırlanmış alanları görüyorsunuz. Buralardan rahatça fotoğraf çekebiliyorsunuz. Köprüyle ilgili hediyelik eşyaların satıldığı bir mağazada burada bulunmaktadır. Yine buradan köprünün üzerine çıkılabilecek bir yol bulunmaktadır. Yürüyerek Golden Gate köprüsünün üzerine çıkarak köprünün diğer ucuna kadar gidebiliyorsunuz. Köprünün karşı tarafında da ziyaretçiler için hazırlanmış seyir alanları bulunmaktadır.

San Francisco köprüsü üstünde yürürken aynı şeyin Boğaz köprüsü üzerinde de olması gerektiği düşünüyor insan. Boğaz köprüsünün muhteşem manzarasının köprü üzerinden yürüyerek izlenilmesi imkanının olması Boğaz köprüsünün popüleritesi ve turistik gezilecek yer olmasını çok olumlu etkileyeceği tartışılmaz bir gerçek. Bu kırmızı köprünün üzerinde yürürken İstanbul Boğazıyla burası arasında ki bir fark gözüme çarpıyor. Kırmızı köprünün çevresinde Golden Gate boğazının kıyılarının hiç bir yerinde denize sıfır yapılmış villa yada konak bulunmuyor. Boğazın şehir merkezi tarafının kıyıları turistik gezilecek yerler olarak konumlanmış, karşı tarafında ise hiçbir şey yok. Köprü üstünde yürürken dikkatimi çeken bir diğer hususta köprünün üstünden bisikletleriyle geçen insanların çokluğuydu. Bisiklete binerek Golden Gate Köprüsü üzerinden geçmekte ayrı bir keyif olsa gerek.

2 thoughts on “Golden Gate Köprüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir