Gittiğim Vize İstemeyen Ülkeler

vize istemeyen ülkeler listesiGittiğim vize istemeyen ülkeler yazısında Türkiyeden vize istemeyen ülkeler arasından benim gitme fırsatı bulduğum, vizesiz giriş yaptığım ülkeler olan Tayland, Vatikan, Monaco ve Kıbrıs ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğim. Vatikan ve Monaco vize istememesine rağmen esasında Schengen vizesi olmadan gidilemeyen ülkeler. Tayland ise vize istemeyen ülkelere en doğru örnek olabilir. Kıbrısa giderken ise pasaporta dahi gerek yok. Tc kimlik belgesiyle Türkiyedenin herhangi bir şehri gibi Kıbrısa gidilebilir.

Vize İstemeyen Ülkeler Tayland

vize istemeyen ülkelerTürkiyeden vize istemeyen ülkeler arasında en çok gidilen yerlerden birisi de Taylanddır. Taylanda Türkiyeden Thy ile direk uçak seferleri bulunmaktadır. 11 saatlik bir uçak yolculuğu sonunda Taylandın beşkenti Bangkoka ulaşılabilir. Bangkok yalnızca Uzakdoğunun değil dünyanın da en çok turist alan şehirlerinden bir tanesidir. Her büyük şehirde olduğu gibi Bangkokda da trafik çok yoğundur. Tayland para birimi Bahttır. Baht, Türk lirasından 20 kat daha değersizdir. 1 Lira 20 Baht yapmaktadır. Bize göre ucuz olan ender ülkelerden birisidir. Taylanda girerken pasaportunuza giriş tarihini yazan bir mühür vuruluyor. Aynı mühür ülkeden çıkarken de vuruluyor. Tayland turizminin büyük bir çoğunluğu gece hayatına bağlıdır. Dünyanın her yerinden insanlar buradaki gece hayatını görmek ve yaşamak için buraya gelmektedirler.

Türkiyeden bir çok seyahat tur firması Taylanda turlar düzenlemektedirler. Tayland turları Bangkok Pattaya ve Phuket şehirlerini içermektedir. Bende Taylanda bir tur firmasıyla gitmiştim. Tur firmasıyla gitmeyi tercih etmemin sebebi fiyatlar olmuştu. Gidiş geliş uçak biletleri, otel konaklamaları ve şehirler arası ulaşımın dahil olduğu tur fiyatı, benim aynı dönemde baktığım sadece uçak bileti fiyatıyla aynı rakama denk geliyordu. Bundan dolayı tur ile Taylanda gittim. İlk defa uzak doğuya gidiyorsanız veya çok fazla yurtdışı deneyiminiz yok ise sizde Taylanda tur ile gitmeyi tercih edebilirsiniz.

vizesiz taylandVize istemeyen ülkeler arasındaki Taylandın başkenti Bangkok klasik bir büyük şehirdir. Pattaya ise deniz kenarı bir yazlık bölgesi gibidir. Pattayayı ben Marmarise benzetmiştim. Pattaya da çok lüks ve büyük oteller deniz kenarı boyunca sıralanmışlardır. Pattayanın en meşhur caddesi Walking Street tir. Walking Street aynı zamanda Taylandda gece hayatının en ünlü yeridir. Her zevke ve eğlence tarzında uygun gece klüpleri barlar bu cadde üzerinde bulunmaktadır.

Vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Taylandın diğer turistik yeri olan Phuket resimlerde gördüğümüz muhteşem denizin ve plajların olduğu yerdir. Denizin ortasındaki bungalov evler Phuket en popüler otelleridir. Phuket ayunı zamanda balayı adası olarak ta bilinir. Bir çok çift balayı için burayı tercih ederler. Phuket gece hayatı da Taylandın her yerinde olduğu gibi çok hareketlidir.

Vize İstemeyen Ülkeler Monaco

vize istemeyen ülke monacoVize istemeyen ülkeler arsında yer alan Monaco Fransanın içinde bağımsız bir krallıktır. Vize istemeyen ülkeler arasında yer almasına rağmen Monacoya gitmek için aslında Schengen vizesi sahibi olunması şarttır. Monacoda havaalanı olmadığından Monacoya gitmek için mecburen Fransa sınırları içine girmek gerekir. Monacoya ben Fransanın sahil şehri olan Nice üzerinden gittim. Nice şehrine Thy ile direk uçabilirsiniz. Nice şehir merkezinden Monacoya tren ile veya 1.5 euro karşılığında otobüsle gidebilirsiniz. Otobüs yolculuğu deniz manzarası eşliğinde 45 dakika sürmektedir.

vizesiz monacoMonaco Avrupada zenginliğin ve lüksün merkezi olan bir ülkedir. Monacoda gezerken bunu her an hissediyorsunuz. Monaco marinada dünyanın en büyük ve lüks yatlarını yanyana görebilirsiniz. Bir koya kurulmuş olan Monaco yüzölçümü olarak küçük bir alana sahiptir. Monacoun en popüler ve gösterişli yeri Monte Carlo bölgesidir. Monte Carlo kumarhanesiyle ünlüdür. Monte Carlo kumarhanesi önünde dünyanın en pahalı arabalarını sıralanmış bir şekilde görebilirsiniz. Burası Monaconun en turistik yeridir. Bu kumarhane önüne gelince bambaşka bir ortamda olduğunuzu anlıyorsunuz. Dünyanın en pahalı markalarının dükkanları da bu çevrede toplanmışlardır. Monta Carlo kumarhanesine giriş ücreti 10 eurodur. Kumarhanenin belirli bir bölümünde sadece makinalar bulunmaktadır. Diğer bir bölümde ise büyük paraların döndüğü masalar yer almaktadır.

Vize İstemeyen Ülkeler Vatikan

vatikanVize istemeyen ülkeler arasında yer alan Vatikan, Roma sınırları içinde yer alan dünyanın en küçük ülkesidir. Vatikan Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Vatikan vize istemeyen ülkeler arasında olmasına rağmen Vatikana gitmek içinde Schengen vizesi gerekmektedir. Romaya gitmeden Vatikana gitmek mümkün olmadığından ötürü Vatikanda sözde vize istemeyen bir ülke konumundadır. Vatikanın nüfusu 1000 civarındadır.

Romaya giden herkesin mutlaka uğraması gereken bir yer olan Vatikanın belli yerlerine kadar turistler girebilmektedir. Günün her saati yoğun olarak turistlerin bulunduğu Vatikan Romanın en turistik yerlerinden birisidir. Vatikanın önünde yer alan San Pietro meydanına giriş ücreti yoktur. San Pietro Bazilikasına girişte ücretsizdir. Ancak bu bazilikanın en tepesinde bulunan kubbeye çıkmak istiyorsanız giriş ücreti ödemeniz gerekir.

Vize İstemeyen Ülkeler Kıbrıs

rp_kıbrıs-gezilecek-yerler-300x164.jpgVize istemeyen ülkeler arasında yer alan Kıbrısa Tc kimlik belgesi ile de giriş yapılabilir. Kıbrısa Türkiyede bir şehre gider gibi gidebilirsiniz. Neredeyse bütün havayollarının Kıbrısa gün içinde birden fazla uçak seferleri bulunmaktadır. Kıbrıs turizmi genel olarak deniz ve kumara dayanmaktadır. Kumarhaneler Kıbrısta serbesttir. Bütün otellerin içinde kumarhaneler bulunmaktadır. Kıbrıstaki gibi büyük ve gösterişli kumarhenleri ben Avrupanın hiç bir yerinde görmedim. Kumarhane turizmi yoğun olduğundan Kıbrısta yılın her dönemi turist bulunmaktadır. Denize girme imkanı da olduğundan yaz aylarında daha çok tercih edilebilir.

Kıbrısın başkenti Lefkoşa ve en turistik yeri ise Girnedir. Kıbrısa giderken Girneye yakın bir otelde konaklama seçilmesi daha iyi olur. Girne limanı Kıbrısta görülmesi gereken yerlerin başında yer alır. Kıbrısa gittiğim zaman ilk dikkatimi çeken trafiğin tersten akması oldu. Vize istemeyen ülkeler arasındaki Kıbrısta trafik İngiltere gibi bize göre tersten akıyor. Diğer önemli bir bilgi de Kıbrıs havalanı Lefkoşe ve Girneye biraz uzak kalmaktadır. Kıbrısa giderken otellere rezervasyon yaparken otellerin havaalanı otel arası ulaşımı sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmeniz iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir