Foça’da Yapılması Gereken 5 Aktivite

foca-siren-kayaliklariTarihi evleri, onlarca koyu, pırıl pırıl denizi ve balık tekneleri ile İzmir’in incisi Foça, huzurlu bir tatil için ideal bir yer. Foça’da her bir köşeden denize girebilir, muazzam manzaralı koylarını keşfedebilir, tarihi mekanları gezebilirsiniz. Foça’nın bu birbirinden güzel yerlerini özel aracınızla çok daha rahat ve hızlı bir şekilde dolaşabilirsiniz. Sektörün lider rent a car firmalarından Budget’tan araç kiralayarak yolculuğunuzu çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Geçmişi, MÖ. 11’inci yüz yıla dayanan, İyonlar tarafından kurulmuş Foça, daha sonra çeşitli Anadolu uygarlıklarına ev sahipliği yapmış. Son olarak kendini Osmanlı İmparatorluğu’na teslim eden Foça’nın köklü geçmişi ve tarihi zenginliği yapılarına da yansımış durumda.

Yeni Foça ve Eski Foça olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşan bölgede eski taş evler, tapınaklar, anıt mezarlar ve çarşısı görülecek yerler arasında. Taş evler, çarşı ve birçok renkli mekan Eski Foça’da bulunuyor. Foça’nın ruhunu yakından hissetmek için Eski Foça’yı turlamanız şart. Eğer bu yaz İzmir şehrinin güzide bölgesi Foça’ya gitmeyi planlıyorsanız, bu yerleri mutlaka görmenizi öneririz.

Foça’da ilk olarak kendinizi Ege’nin serin sularına bırakın. Sonrasından tarihi yerleri gezerek güzel bir şehir turu yapabilirsiniz. Beş Kapılar Kalesi, Taş Ev, Şeytan Hamamı, Fatih Camii, Kayalar Camii, ve Osmanlı Mezarlığı şehirde görmeniz gereken tarihi yapılardan.

Siren Kayalıkları’nı görün
Foça denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Siren kayalıkları, fok balıklarının yaşadığı yer olarak biliniyor. Adı Odessa destanında da yer alan Siren kayalıkları’nı görmenizi tavsiye ediyoruz. Son derece tenha olan bu gizemli kayalıkları görünce mitolojik hikayede yer almasına şaşırmayacaksınız.

Şeytan Hamamı’na girin
Geçmişi M.Ö.4. yy’a dayanan Şeytan Hamamı, kayaların oyulmasıyla yapılmış bir aile kaya mezarıdır. Uzun bir yol ve iki mezar odasından meydana gelen bu yapı, Foça merkeze 2 km mesafedeki Çan tepesinin eteğinde bulunuyor. Yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan seramik, mezarın İ.Ö.4. yy’a ait olduğunu göstermektedir.

Foça Adaları’nı keşfedin
orak-adasiFoça’nın doğal güzelliklerinden biri de eşsiz adaları. Bölgede yer alan altı ıssız ada gerçekten görülmeye değer. Bunlar arasında popüler olan Orak Adası, İncir Adası, Kartdere Adası ve Fener Adası’na yapılan tekne turlarına katılabilirsiniz. Orak Adası’na yapacağınız tur sırasında fok balıklarına rastlamanız mümkün.

Bölge halkı ve turistlerin uğrak noktası olan İncir Adası ise piknik için ideal bir adres. Ayrıca nefis plajı sayesinde burada denizin tadını da çıkarabilirsiniz.

Taptaze balığın ve Ege mezelerinin tadına varın
Fokai-Balik-FocaYıllardır balıkçılıkla geçimini sağlayan Foça halkı, bunun hakkını vererek sevimli restoranlarında ziyaretçilerini taptaze, leziz balıklarla buluşturuyor. Foça’nın birbirinden lezzetli balıkları, balık sevmeyenin bile aklını çalacak cinsten.

Foça’ya gitmişken nefis mezeler eşliğinde balık keyfi için Fokai Balık Restaurant ve Sahil Balık Restoranı iyi bir seçim olabilir.

Foça Semt Pazarını kaçırmayın
Foça’ya gitmişken semt pazarına uğramadan olmaz. Semt pazarlarında Ege’ye özgü otların en lezizini ve tazesini bulabilirsiniz. Rengarenk sebze ve meyvelerin yanı sıra çeşit çeşit otları ve Ege köylerinin yöresel tatlarını tadacağınız semt pazarı Pazar günleri kuruluyor. Foça gezinizde bir Pazar günü buraya uğrayıp evinize Ege otlarından alırken nefis Ege yemeklerinin de tadına bakabilirsiniz.

Bu yaz İzmir’e tatil planlıyorsanız, berrak denizi, sakin ve huzurlu atmosferiyle cezbeden şirin sahil kasabası Foça’yı tercih edebilirsiniz. İzmir’e uçakla gidip oradan Foça’ya arabayla veya otobüsle 1 saatte ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuzun daha konforlu ve keyifli geçmesi için özel aracınızın olmasında fayda var. Türkiye’nin güvenilir rent a car firmalarından Budget’ın İzmir araç kiralama ofisinden kendinize uygun bir araç ayarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir