Erzurum Gezilecek Yerler

erzurum gezilecek yerlerErzurum gezilecek yerler yazısında 2-3 günlüğüne Erzuruma gidenler için Erzurumda görülmesi gereken yerler, Erzurum tarihi yapıları, Erzurum şehir merkezi, Erzurum kış sporları, Erzurumda kayak turizmi, Erzurum havaalanı ulaşımı, Erzurumda ne yenir ne içilir konularından bahsettiğim bir Erzurum gezilecek yerler yazısı hazırladım. Erzurum aklımızda hep Türkiyenin en soğuk yeri olarak kalmıştır.

Bizde Erzuruma ayak bastığımızda -16 dereceyi gösteriyordu. 3 gün kaldığımız Erzurumda havanın hiç artıya geçtiğini görmedik.

XanaduSnowWhite otelErzurum gezilecek yerler arasında ilk sırada bahsetmek istediğim yer Palandöken dağı. Erzuruma başka şehirlerden gidenlerin, Erzuruma gitme sebeplerinin başında Plandöken dağında kayak yapmak bulunuyor. Özellikle son yıllarda Erzurum kış turizmi açısından çok fazla tercih edilen bir yer oldu. Kış aylarında haftasonları Erzuruma giden bütün uçaklar full doluluk oranında çalışmaktadırlar. Erzurum havaalanı ile Palandöken dağı arası yaklaşık 15 dakika sürüyor. Erzurum şehir mekezi Palandöken dağı arası arabayla 5 dakika mesafede bulunuyor. Bu ulaşım özellikleriyle esasında İstanbula uzak gibi görünen Erzurum diğer bir çok kayak alternatifine göre daha kısa sürede ulaşılabilir bir konuma sahip. Bizde bir grup arkadaşımızla beraber Gezimanya.com ve Xanadu Snow White otel işbirliğiyle gerçekleşen organizasyonda Erzurumda Palandökene kayak yapmaya gittik.

erzurumda kayak yapmakErzurum gezilecek yerler ilk sırasındaki Palandöken dağında bulunan Xanadu Snow White otel bünyesinde bulundurduğu Snowplus kış sporları merkezi ile kayak ve snowboard yapmak isteyenler için oldukça elverişli bir ortam hazırlamış. Otel Erzurum şehir merkezine 4 kilometre Erzurum havaalanına 15 kilometre mesafede olmasından dolayı çok rahat ve kolay ulaşım imkanına sahip bir konumda bulunuyor. Xanadu Snow White otel sahip olduğu Türkiye’de ilk aydınlatmalı pist sayesinde, karanlığın erken bastığı Erzurumda saat 20.00 a kadar gece kayağı yapılabiliyor. Xanadu Snow White otel sahip olduğu özel karlandırma sistemi sayesinde Aralık başından Mart sonuna kadar kayak yapma imkanı sağlıyor. Benim gibi ilk kez kayak yapmaya gidenler için otelin içinden gerekli kayak ve snowboard malzemelerini kiralayabiliyorsunuz. Otelin hemen yanıbaşında bulunan eğimi daha az olan pistte kayak yapmaya yeni başlayanlar düşe kalka korkusuzca kayak öğrenebilirler. Ayrıca otel bünyesinde bulunan kayak hocalarından da ders alabilirsiniz. Çocuklarda kendi yaş gruplarıyla birlikte kayak eğitimleri alabiliyorlar.

palandöken kayak merkeziXanadu Snow White otelde kayak dışında kapalı havuz, masaj, spa gibi çeşitli imkanlardan yararlanabilirsiniz. Gitmeden önce aklımda olan acaba kayarken başımıza bir şey gelirse, düşersek ne olur gibi soruların cevabını, arkadaşlarımız ufak sakatlanmalar geçirince öğrenmiş olduk. Ufak incinmeler geçiren arkadaşlarımız öncelikle otel içinde kontrol edildikten sonra her ihtimale karşın Erzurum merkezdeki bir hastaneye götürüldüler. Neyse ki önemli bir şeyleri yoktu. Palandöken dağı ve otel şehir merkezine çok yakın olduğu için aklınızda bu tür şüpheler kalmıyor. Gecenin bir saati olsa bile rahatça Erzurum şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Erzurum Gezilecek Yerler Listesi

erzurum gezilecek yerleriErzurum gezilecek yerler listesi içinde bulunan yerlerden önce kısaca Erzuruma nasıl gidilebilir konusundan bahsedeceğim. Erzurum’da kış döneminde yaşamak her ne kadar zor olsa da ulaşım oldukça kolay. Bir çok havayolunun Erzurum seferlerinin olmasının yanında özellikle Türk Hava Yolları’nın günde 4 sefer ile hizmet vermesi oldukça avantajlı. Buna bir de uygun fiyatlara bilet almanızı sağlayan kampanyası eklenince bu kış Erzurum’a gitmek şart oluyor.

Erzurum gezilecek yerler arasında tarihe tanıklık etmiş bir çok eser ve yapı bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlilerinden birisi Erzurum kongresinin yapıldığı kongre binasıdır. Kongre binası Erzurum şehir merkezinde bulunmaktadır. Erzurum kongresi yapıldığı sırada burası okul olarak kullanılıyormuş. Kongre binasında Erzurum kongresinin yapıldığı salonu görebiliyorsunuz. Salondaki masaların üzerinde kongre sırasında orada bulunanların isimleri yazıyor.

erzurum görülmesi gereken yerlerErzurum gezilecek yerler içinde yer alan Çifte Minareli Medrese Erzurumda görülmesi gereken bir yerdir. Yapılış tarihi tam olarak bilinmese de Selçuklu döneminden kaldığı düşünülen Çifte minareli medrese Erzurumun ana caddesi olan Cumhuriyet caddesinin en sonunda yer alır. Biz gittiğimiz zaman tadilatta olduğundan içini göremedik. Çifte minareli medresenin hemen yanında yer alan Ulu Cami Erzurumda görülmesi gereken bir diğer eserdir. Erzurum gezilecek yerler arasında Üç kümbetler adındaki anıt mezarlarda yer alır. Üç kümbet arasından en büyüğünün Emir Saltuk’a ait olduğu düşünülmektedir. Bu kümbete dikkatlice bakarsanız üzerinde hayvan motiflerini görebilirsiniz.

erzurum gezi yazısıErzurum gezilecek yerler arasında yer alan Yakudiye medresesi Cumhuriyet caddesi üzerinde yer alır. Yakudiye medresesi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Yakudiye medresesi girişi ücretlidir. Müze kart geçerlidir. Medrese içinde bulunan, eskiden sınıf olarak kullanılan küçük odalar şu anda farklı sergi alanları olarak kullanılmakta. Bu odalarda Osmanlıya ait madeni ve kağıt paralar, eski dönemlerde kullanılan silahlar, eskinin kadın ve erkek kıyafetleri, takıları ve bunun gibi o dönemlere ait farklı konularda sergiler bulunmaktadır.

Erzurum gezilecek yerler arasında takı alışveriş yapmayı sevenler için Rüstem Paşa Kervansarayı bilinen adıyla Taşhan mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Erzurumun Oltu ilçesinde çıkarılmakta olan Oltu taşından yapılmış takı, tespih, yüzük ve çeşitli süs eşyalarının satıldığı çok sayıda dükkan Taşhan içinde bulunmaktadır. Erzurumdaki oltu taşının merkezi burası diyebiliriz.

Erzurum gezilecek yerler listesi içinde bulunan diğer yerler arasında ise Erzurum kalesi, Saat kulesi, Atatürk evi müzesi, Erzurum arkeoloji müzesi ve Erzurum tabyalarını sayabiliriz.

Erzurum gezilecek yerler yazısının sonunda kısaca Erzurumda ne yenir ne içilir konusuna da değinmek istiyorum. Erzurumda ne yenir konusunda herkesin aklına ilk olarak çağ kebabı gelir. Son yıllarda daha da meşhurlaşan Erzurum çağ kebabı için Erzurumda pek çok alternatif yer bulunmaktadır. Erzurumda tatlı olarak ise kadayıf dolması Erzuruma gitmişken mutlaka denenmesi gereken bir tatlıdır. Çağ kebabının son zamanlarda bütün Türkiyede çok meşhur olmasından dolayı Erzurumda da çok sayıda sadece çağ kebabı ve kadayıf dolması satan restoran açılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir