Erzincan Gezilecek Yerler

erzincan şelalesiErzincan gezilecek yerler yazısında 3-4 günlüğüne Erzincana gittiğinizde Erzincanda görülmesi gereken yerler, Erzincanın meşhur yerleri, Erzincan ilçeleri, Erzincan kayak merkezi, Erzincanda ne yenir ne içilir, Erzincana ulaşım, Erzincan şehir merkezi ile ilgili bilgiler verdiğim bir Erzincan gezilecek yerler yazısı hazırladım. Ben bir Erzincanlı olarak olarak Erzincana çocukluğumdan beri çok defa gittim. Geçen hafta tekrar gittikten sonra da bu Erzincan gezilecek yerler yazısını yazmaya karar verdim.

Erzincana Nasıl Gidilir ?

Erzincan gezilecek yerler yazısına Erzincana nasıl gidilir ile başlayalım. Erzincan İstanbul arası 1040 kilometredir. Çocukluğumda bu yolu çok defa arabayla gitmişimdir. Erzincan Ankara arası 660 kilometredir. Erzincan Erzurum arası ise 190 kilometredir. İstanbuldan Erzincana direk giden 3-4 tane otobüs firması bulunmaktadır. Bu otobüs firmaları İstanbuldan akşam 17.00-18.00 sıralarında yola çıkıp ertesi sabah 09.00-10.00 civarında Erzincana varmaktadırlar. Yaklaşık 14-15 saat süren bu yolculukta normal şartlarda 3 defa mola verilmektedir.

Erzincan havaalanı açıldıktan sonra neredeyse otobüs bileti fiyatlarıyla aynı olan Erzincan uçak bilet fiyatlarından dolayı Erzincana uçak ile gitmek daha fazla tercih edilir olmuştur. İstanbuldan Erzincana Pegasus ve THY’nın hergün direk uçak seferleri bulunmaktadır. İstanbuldan Erzincana yaklaşık bir buçuk saatlik bir uçuş sonrasında ulaşılıyor. Erzincan havaalanı Erzincan şehir merkezi arası 10 dakika mesafededir. Havaalanının merkeze çok yakın olması da bir avantajdır. Erzincan uçak bileti fiyatları yaz aylarında artmaktadır.

Erzincan Gezilecek Yerler Listesi

erzincan girlevik şelalesiErzincan gezilecek yerler arasında ilk sırada Girlevik şelalesi gelir. Girlevik şelalesine halk arasında kısaca şelale yada Çağlayan denir. Girvelik şelalesi şehir merkezine 20 dakika mesafededir. Eskiden biraz problemli olan yol son gittiğimde gayet güzeldi. Arabayla 20-25 dakikada rahatça gidebilirsiniz. Burada şelale dışında meşhur olan diğer şey şelaleye giderken yol üstünde bulunan restoranlardır. Bu restoranlarda şarıl şarıl akan suyun sesi ve serinliği eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. İstanbuldan Erzincana sadece burada tavuk yemek için giden birçok insan tanıyorum.

erzincan gezilecek yerlerErzincan gezilecek yerler arasında Ekşisu yine çokça ziyaret edilen bir yerdir. Ekşisu Erzincan şehir merkezine 10 dakika mesafededir. Ekşisu adı üstünde Erzincanda doğal yer altından çıkan maden suyunun üretime dönüştürüldüğü yerdir. Burada çeşmelerden saf maden suyu akmaktadır. Eşkisu aynı zamanda yeşil bir gezi alanıdır. Ekşisu girişinde yerin altından gelen suyun coşkulu bir şekilde fokurdadığı havuzu görebilirsiniz.

Erzincan gezilecek yerler arasında kış aylarında gidilebilecek bir diğer yer ise Ergan dağındaki kayak merkezidir. Ergan dağı Erzincan şehir merkezine yarım saatlik mesafede bulunmaktadır. Burada bulunan kayak pistlerinde kayak yapabilirsiniz. Kayak yapmak için gerekli ekipmanları burada kiralayabilirsiniz.

Erzincan gezilecek yerler içinde bulunan bir diğer yer ise Erzincan Esentepe sosyal tesisleridir. Buradan Erzincan ovasına tepeden bakabilirsiniz. Bütün Erzincanı görebilirisiniz.

Erzincan gezilecek yerler yazısında Erzincanda yapılabilecek faklı bir aktivite olarak raftingi söyleyebiliriz. Eski Erzincan valisi Recep Yazıcıoğlu zamanında kendisininde televizyonda yaparken görüntülerinin yayınlanmasıyla Erzincanda rafting yapmak popüler bir aktivite haline gelmiştir.

Erzincanda görülmesi gereken yerler arasında Altıntepe, Otlukbeli gölü, Kemah kalesi, Mama Hatun türbesi gibi yerleri de sayabiliriz. Buralar Erzincan şehir merkezine biraz uzak kalmaktadırlar.

Erzincanda Ne Yenir Ne İçilir

erzincan döneriErzincan gezilecek yerler yazısında Erzincanda ne yenir sorusuna verilecek ilk cevap meşhur Erzincan döneri olur. Erzincan dönerini şehir merkezinde en güzel yapan yerler Erzincan döner, Evin döner ve Konak Mazlum sofrası restoranlarıdır. Bu restoranlar Erzincan merkezinde birbirine yakın yerlerdedirler. Erzincanda başka ne yenir? Şelaleye giderken yol kenarında bulunan restoranlarda tavuk yada balık yenir. Özellikle burada yapılan tavuğun lezzeti çok meşhurdur. Erzincanın meşhur olan yiyeceklerinden birisi de Erzincan tulum peyniridir. Meşhur Erzincan tulum peynirini satan İstanbulda pek çok yer bulunmaktadır.

Erzincana gitmişken Erzincanda içilebilecek en farklı şey doğal maden suyudur. Eşkisuya giderek çeşmelerden akan doğal maden suyunu içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir