Edinburgh Gezilecek Yerler

edinburg kalesiEdinburgh gezilecek yerler yazısında Edinburgh da görülmesi gereken yerler, İskoçyanın başkenti olan Edinburghun özellikleri, Edinburgha ulaşım, Edinburgh kalesi, hakkında ayrıntılı bilgilerin bulunduğu Edinburgh gezilecek yerler yazısı hazırladım. İngiltereye birçok defa gitmiş olmama rağmen İskoçyaya hiç gitmemiştim. Ama hep İskoçyaya ve İrlandaya gitmek istemiştim. Bu sefer ki İngiltere gezisinde de İskoçyanın başkenti Edinburgh,

İrlandanın başkenti Dublin ve Belfast şehirlerini gezmeyi planlıyordum. Ancak zaman sıkıntısından dolayı sadece Edinburgha gidebildim.

Edinburgh gezilecek yerler yazısına Edinburgha ulaşım ile başlıyorum. Manchester Edinburgh arası yaklaşık olarak 300 kilometredir. Manchesterdan arabayla çıktığımız yolculuk sonucunda 4 saatte Edinburgh şehir merkezine ulaştık. Edinburgh şehir merkezine ulaşmadan önce İskoçya ülke sınırları içine girdiğimiz anda bambaşka bir yere geldiğimizi hemen farkettik. İngilterenin bir çok yerini arabayla dolaşmama rağmen sadece burada Edinburgh şehir merkezine 50 km mesafede başlayan koyunların ineklerin olduğu yeşilliklerin arasında hayvan çiftlikleri gördüm. İskoçya sınırını geçince yemyeşil bir doğa ile karşılaşıyorsunuz. Aynı zamanda çok soğuk ve rüzgarlı bir hava bütün Edinburg gezimiz boyunca bize eşlik etti. Edinburgh merkezine yaklaşırken geçtiğimiz küçük yerleşim yerlerinde gördüğümüz taş evler, klasik İngiliz kırmızı tuğlalı evlerinden farkını hemen gösteriyordu.

Edinburgh Gezilecek Yerler Listesi

Edinburgh şehir merkezine geldiğimizde daha önceden araştırdığım Edinburgh gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan Edinburgh kalesini görmeye gittik. Edinburgh gezilecek yerler listesinin ikinci sırasında ise Edinburgun bütün mağazalarının alışveriş merkezlerinin bulunduğu ana caddesi Princes street geliyor.

kiltEdinburgh gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan Edinburgh kalesi şehrin ortasında bir tepenin üstünde bütün Edinburghu tepeden gören şehre hakim bir konumda bulunuyor. Şehir olduğu gibi bu kalenin etrafında kurulmuş ve gelişmiş diyebiliriz. Edinburgh kalesini ilk gördüğümüz anda kalenin önünde İskoçların dünyaca bilinen gayda çalan yine İskoçların dünyaca bilinen giysisi kilt giyen kişinin etrafında toplanmış ve resim çektiren turist kafilesi dikkatimizi çekti. Herkes kilt giyinmiş aynı zamanda da gayda çalan bu İskoçla fotoğraf çektirmek için sıraya girmişti. Edinburgh gezilecek yerler listesi ilk sırasında bulunan Edinburgh kalesine girerken İskoçların özgürlük mücadelesini anlatan 2000 yılında Mel Gibson tarafından yapılmış olan Braveheart (Cesuryürek) filminde ki William Wallace karakterine bürünmüş olan kişiyle de bahşiş karşılığı fotoğraf çekilebiliyorsunuz.

edinburg kaleEdinburgh gezilecek yerler arasında ki Edinburgh kalesine girerken kişi başı 16 poundluk bir giriş ücreti ödedik. Aynı zamanda bir çok dile çevrilmiş kaleyle ilgili bilgiler veren rehber kulaklık alabilirsiniz. Ancak Türkçe çeviri olmadığından biz almadık. Edinburgh kalesinin içine girince filmlerde gördüğümüz eskiden kalelerin içindeki yaşamı hemen gözünüzde canlandırabiliyorsunuz. Kale o kadar iyi korunmuş ki herşey yüzyıllar öncesinde olduğu gibi saklanabilmiş. Edinburgh gezilecek yerler arasındaki Edinburgh kalesinin içinde İskoçya tarihine ait müzeyi, İskoçya kralının yaşadığı evi ve odaları, rehin alınan esirlerin tutulduğu hücreleri, mahkumların cezalarını çektiği hapishaneleri, mahkumların hapishanedeyken hücrelerinin kapısına yazdığı yazıların bulunduğu o dönemdeki tahtadan kapıların orjinallerini, savaşlarda kullanılan kılıçları ve diğer savaş aletlerini, esirlerin bir arada tutulduğu yer altı mahzenlerini, kraliyet ailesine ait tabloları ve muhteşem bir Edinburgh manzarasını görebilirsiniz.

iskoçya viskisiKaleyi gezdikten sonra kalenin dışına çıkıyoruz ve kalenin hemen yanında Edinburgh gezilecek yerler arasında görülmesi gereken bir yer olan meşhur İskoç viskilerinin sergilendiği bir mağaza bizi karşılıyor. Bu viski mağazasında  içeri girdiğimizde 12 pound karşılığında 50 dakikalık bir tur yapıldığını öğreniyoruz. Bu turda siz bir koltuğa oturuyorsunuz ve sizi farklı ülkelerde viskinin nasıl yapıldığına dair görüntüler eşliğinde o ülkelerde yapılmış olan viskilerden tadabilme imkanınız oluyor. Biz 50 dakika bunu yapmak için vaktimiz olmadığından yapmadık. Viski mağazasında dünyanın her yerinden bir çok viski vardı. Bazıları kilitli cam vitrinlerde sergilenmekteydi. Bizim en çok dikkatimizi çeken oranın en pahalı viskisi olan 18500 poundluk 1966 yılından kalan viskiydi. Mağazada 100 yıllık viskiler bulunmasına rağmen en pahalı olan bu viskiydi. Edinburgha gitmişken Edinburgh gezilecek yerler arasında ki bu mağazaya uğramadan geçmeyin.

Edinburgh kalesine giden yolun üzerinde bir çok hediyelik eşya satan dükkan bulunuyor. Edinburghdan alacağınız hediyelik eşyaları buradan alabilirsiniz. Bizde bu mağazalara uğradıktan sonra Edinburgh gezilecek yerler arasında Edinburghun en meşhur caddesi olan Princes street’e 5 dakika yürüdükten sonra ulaştık. Princes street Edinburg kalesinin çok yakınında bulunmaktadır. Princess street 1.6 kilometre uzunluğunda en meşhur alışveriş mağazalarının bulunduğu Edinburg kalesini alttan gören saat kulesinin bulunduğu British otel ile başlayan bir caddedir. Princes street yaz aylarında düzenlenen karnaval sırasında tamamen trafiğe kapatılmaktadır.

old town edinburghEdinburgh gezilecek yerler listesi saymak gerekirse ilk sırada Edinburg kalesi yer alır. Daha sonra New Town olarak adlandırılan Princes street ve çevresindeki bölge, bir çok önemli yapıt ve eserin sergilendiği National gallery of Scotland, Edinburg kalesinin önünden ilerleyen ve Old Town denen bölgenin yer aldığı Royal Mile caddesi, bu cadde üzerinde ki yüzyıldan uzun sürelerden beri bulunan yapılar, Holyrood sarayı, National museum of Scotland, Arthur’s Seat, İskoçya parlemento binası, İskoçya botanik bahçeleri, Calton hill ve Britanya kraliyet yatı Edinburgh gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alır.

Edinburgh gezilecek yerler listesinden bahsettikten sonra kısaca Edinburgha ulaşım hakkında da bilgiler vermek istiyorum. Biz Manchesterdan arabayla 300 kilometrelik bu yolu 4 saatte katettik. Bu yolun Edinburga girişte ki son 50 kilometresi hariç tamamı çok rahat bir yoldu. Son 50 kilometrede ise yol tek gidiş tek gelişli bir yola dönüştü. Bu bölge yolculuk açısından biraz sıkmış olmasına rağmen genel olarak rahat bir yolculuk yaşadık. Edinburgha tren ile ulaşmak isteyenler ise Edinburghun ana tren istasyonu şehrin tam merkezinde yer alan Edinburgh Waverley tren istasyonudur. Londra Edinburgh arası 535 kilometredir. Londra Edinburgh tren ücretleri bileti ne zaman aldığınıza göre değişiklik göstermektedir. Benim gittiğim dönemde biletleri incelediğimde bilet fiyatları 75 pound ile 200 pound arasında değişmekteydi. İngilterede tren bilet fiyatları uçak biletleri gibi ücretlendirildiğinden bileti ne kadar erken alırsanız fiyatlar o kadar ucuz olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir