Cunda Gezilecek Yerler

cunda gezilecek yerlerCunda gezilecek yerler yazısında Cunda adası hakkında kısa kısa bilgiler verdikten sonra Cundaya ulaşım, Cunda konaklama, Cundada nerede kalınır, Mola Cunda Otel, Cunda gezilecek yerler, Cunda görülmesi gereken yerler, Cundada ne yenir konularıyla ilgili ayrıntılı bilgiler paylaşacağım. Cunda Adasının diğer ismi Alibey adasıdır. Cunda adasında bulunan 1964 yılında yapılmış olan köprü Türkiyenin ilk boğaz köprüsü ünvanını elinde bulundurmaktadır.

Bu köprünün girişinde Türkiyenin ilk boğaz köprüsü tabelasını görebilirsiniz. Bu köprü cunda gezilecek yerler içinde görülmesi gereken bir yerdir.

Cundaya ulaşım karayoluyla İstanbul Cunda arası, İstanbuldan feribotla Yalovaya geçtikten sonra 350 kilometredir. Ankara Cunda adası arası 680 km , İzmir Cunda adası arası 161 kilometredir. Cunda adasının bağlı olduğu Ayvalık’a İstanbul Ankara ve İzmirden bir çok otobüs firması gitmektedir. Cunda adasına uçakla gitmek isteyenler Edremit havaalanına gidebilirler. Edremit havaalanı Cunda adası arası 45 kilometredir.

Mola Cunda Otel

mola cundaMola Cunda Otel Ayvalık ve Cunda Adasında pek çok pansiyon ve sınırlı sayıda lüks butik otel bulunuyor. Benim size tavsiye edebileceğim yer, Cunda Adasında bulunan yeni faaliyete geçmiş olan 30 odalı bir butik otel olan Mola Cunda Hotel’dir.

Cundanın mistik konseptine uyan, nezih, ferah ve şık bir tasarıma sahip olan Mola Cunda Otel, yeni açılmış olması sebebiyle , otelde bulunan kaşıktan yastığa kadar her şey pırıl pırıl ve göz kalıcı güzellikte. Odaları ferah ve modern çizgilerle tasarlanmış olup, tüm mobilya ve aksesuarlarda en kaliteli seçime başvurulmuş olması da dikkatten kaçmıyor.

Mola Cunda Otel bir değirmen şeklinde olup, tüm odalar otelin ortasındaki keyif havuzuna bakmakta ve Cunda’nın püfür püfür esen rüzgarını içinde hapsetmektedir. İçkinizi keyif havuzunda bulunan şezlonglarda içebilir, rüzgarla uçuşan bembeyaz tüllerin arasında, şık ve kaliteli minderlerle döşenmiş koltuklarda kitabınızı okuyabilirsiniz…

Otel işletmecisi ve çalışanları ise son derece güler yüzlü ve saygılı olup, Mola Cunda butik otelde kendinizi prens yada prenses gibi hissetmenizi sağlamak için ellerinden geleni yapmaktadır.

mola cunda otelCunda Adasında bulunan Mola Cunda Otele nasıl ulaşım sağlanır? Ayvalık’tan Cunda’ya giden 15 Eylül Caddesini sonuna kadar takip ediyoruz, yolun bittiği yerdeki göbekten sağa dönünce futbol sahasını geçtiğimizde Mola Cunda karşımıza çıkıyor. Otelin adres bilgileri ise Namık Kemal Mahallesi
Üç Kuyular Caddesi No:18 Cunda/Ayvalık şeklindedir.

Cunda Adasındaki en kaliteli butik otelde konaklamak ve işletmecisi tarafından hiçbir masraftan kaçınılmadan zevkle hazırlanan bu şirin butik oteli tavsiye ederim.

Cunda Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul’un yakın çevresinde tatile gidilecek yerler arasında en çok merak ettiğim yer Ayvalık ve Cunda Adasıydı. Bu yılki tatil rotam, sürpriz bir şekilde Cunda Adasına çevrilince, Ayvalık ve etrafında görülmesi gereken tüm yerleri birkaç günlük tatilim boyunca keşfetme şansı yakaladım. Ayvalık’ ta mutlaka görülmesi, gezilmesi ve fotoğraf çektirilmesi gereken yerleri bir bir gezip, 2 günlük tatilim, 1 aylık tatil yapıyormuşum hissiyle son buldu. Ayvalık denince benim aklıma ilk Cunda Adası ve Rakı-Balık geliyor. Orijinal Arnavut kaldırımları, eski yunan evleri, taze otları, mezeleri, ayvalık tostu ve köpüklü ayran Ayvalığın diğer en meşhurlarıdır. Cunda gezilecek yerler listesi ilk sırasında yer alan cennet tepesi ile başlayalım.

Cunda gezilecek yerler arasında benim ilk durağım olan Cennet Tepesi nerede ve nasıl bir yerde diye merak ederdim hep. Ayvalığa ve etrafındaki irili ufaklı adalara gökyüzünden bakıyormuş hissi veren bu tepe, Ayvalığın en popüler tepesidir. Cennet Tepesinde akşam güneş batışını izleyebilir, etrafınıza gelen küçük çocuklardan benim gibi takıya meraklıysanız birkaç incik boncuk alabilir ve anınızı ölümsüzleştirecek fotoğraflar çekebilirsiniz.

Cunda gezilecek yerler arasında yer alan Ayvalık ta merak edilen ve en popüler olan yer Şeytan Sofrasıdır. Bu tepenin manzarasında en az cennet Tepesi kadar görkemli olup, en merak uyandıran yanı, kuşkusuz tepede bulunan bir demirden kafesin içinde yer alan ayak izidir. Bu ayak izinin Şeytana ait olduğu sanılıyor halk arasında. Ve aldığım duyumlara göre, bu demir kafes içine bozuk para atıp dilek dileyen yerli yabancı turistlerde varmış.

Cunda gezilecek yerler arasında Tımarhane adası da yer alıyor. Ayvalık ta tımarhane adası olur mu diye sormayın. Evet, gerçekten de Ayvalıkta bir tımarhane adası bulunuyor. Tımarhane Adası, Çamlık Koyunun hemen karşısında yer alıyor. Eski dönemlerde akıl hastalarını tedavi etmek için kullanılan bu ada da küçük bir manastır yer almaktadır. Tımarhane adası Cunda gezilecek yerler arasındaki görülmesi gereken bir yerdir.

Cunda gezilecek yerler arasında Ayvalığın merkezinden ara sokaklara daldığınızda buram buram tarih kokan bir çok eski ve restore edilmiş yapı ve evlerle karşılaşacaksınız.

şeytanın kahvesiCunda gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yer Şeytanın kahvesidir. Ayvalığın eski rum evleri arasında kendinizi kaybederken birden yorulduğunuzu ve susadığınızı hissedeceksiniz. İşte tam bu anda karşınıza Şeytanın Kahvesi çıkacaktır. Ayvalıkta içilecek en meşhur içecek olan Koruk Suyu’ nun en taze halini bu kahvede içebilir, asma yaprağının gölgesinde kalan masalarda yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Koruk nedir diye soracak olursanız. Üzümün tam olmamış/olgunlaşmamış hali ve ekşimsi bir tadı olan meyvedir. Bu kahvede ikramlık şık bardaklarda verilen Koruk Suyunu 1,5 TL fiyatında içebilirsiniz.

Cunda gezilecek yerler arasında Meşhur sakızlı dondurma ve meşhur lorlu tatlı en iyi nerde yenir diye soracak olursanız, lezzetinden parmaklarımı yediğim, Ayvalıkta çamlık bölgesinde yemyeşil ağaçların arasında yer alan Çamlık Dondurmayı tavsiye edebilirim. Karadutlu ve Sakızlı dondurma favorim olup, porsiyonu 6 TL olan lor tatlısını en sevdiklerime yapmaya başladım bile.

Cunda gezilecek yerler arasında ki Cunda Adası sahilinde yer alan Taş Kahve, her daim kalabalık olan ve meşhur damla sakızlı kahvesi ile en çok tercih edilen mekanlardandır.

Cundada ne yenir? sorusuna verilebilecek ilk cevap tabii ki de Ayvalık tostudur. Cundada her an her dükkanda karşınıza bir ayvalık tostçusu çıkabilir. Ben Cundada sadece bir yerde ayvalık tostu yediğim için bu konuda bir tavsiyede bulunmak istemiyorum. Cundaya gitmişken Ayvalığın en meşhur yiyeceği olan ayvalık tostunu yemeden dönmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir