Çok Gezenin Parası Çok Mudur

euro fotosuÇok gezenin parası çok mudur yazısını çok gezen insanların bu geziler için harcadıkları parayı nereden buldukları konusunda yapılan spekülasyonlara cevap bulmak amaçlı yazıyorum. Çok gezenin parası çok mudur yazısını yazarken aynı anda hem otel arama motorlarından farklı ülkelerdeki otel fiyatlarını hemde farklı tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarını araştırarak yazacağım. Böylece yapılacak olan bir gezi için gezmenin en önemli maddi yükünü oluşturan konaklama ve havayolu maliyetleri hakkında bilgi sahibi olacağız.

Bu deney için 3 farklı tarih ve 3 farklı şehir seçeceğim. Seçeceğim tarih benim bu yazıyı yazdığım 4 Temmuz 2014 tarihinden 2 hafta sonra 3 ay sonra ve 6 ay sonrası olacak. Böylece farklı tarihlerde yapmış olduğumuz uçak bileti rezervasyonları ile otel rezervasyonları arasındaki farkı kıyaslayabileceğiz. 3 farklı şehir için Roma Londra ve New York şehirlerini seçiyorum. Türk halkı olarak dünya üzerinde en çok ziyaret ettiğimiz yerlerin başında Roma Londra Paris Barselona Amsterdam şehirleri geliyor. Bu şehirler arasında 2 şehri ve birde farklılık olması için New Yorku bu deneyin içine dahil ettim. Uçak firması olarak Thy uçak bilet fiyatlarını karşılaştıracağım. Otel için ise en çok ziyaret edilen otel arama motorlarından birini kullanacağım.

euro resmiİlk olarak Romayı ele alalım. 19 Temmuz 2014 – 4 Ekim 2014 – 4 Ocak 2015 tarihli uçak bileti fiyatlarını inceleyelim. Uçak bilet fiyatlarına gidiş tarihlerinden 1 hafta sonra dönüş olarak şekilde gidiş-dönüş olarak bakıyorum. İlk baktığım anda farkettim ki 19 Temmuz tarihi cumartesiye denk geliyor. Haftasonları bilet fiyatları hafta içine göre daha pahalı olacağından bütün rezervasyon başlangıç günlerini çarşamba gününe denk getirecek şekilde ayarlayacağım.

Roma deneyi .. 16 Temmuz-23 Temmuz Roma gidiş geliş bileti için Thy 797 TL gösteriyor. 3 ay sonraki bilet fiyatına bakalım. 1 Ekim-8 Ekim Roma gidiş dönüş için Thy 1.028 TL diyor. 6 ay sonraki bilet için 7 Ocak-14 Ocak gidiş dönüş için Thy 1.028 TL diyor. Burdan ne anlıyoruz. Ben bişey anlamadım.

O zaman şimdi otel rezervasyonlarında ki fiyat farklılıklarına bakalım. Yukarıda uçak için baktığım aynı tarihlerle seçmiş olduğum Romada orta çapta bir otel için fiyatlar sırasıyla 380 TL, 395 TL ve 351 TL olarak çıktı. Roma gezisi uçak ve otel fiyatları araştırmasından ben pek bişey çıkaramadım. Fiyatlarda tek dikkat çeken nokta 2 hafta sonraki uçak bileti fiyatının 3 ay ve 6 ay sonraki bilet fiyatından daha ucuz olması. Bu fiyatlardan benim tek anladığım Türkiyeden Romaya yaz aylarında çok fazla gidilmediği. Yazın insanlar güney sahillerini tercih ediyor olsa gerek. Belki Londra deneyinden sonra bu sonuçtan bir şey anlayabiliriz. Benim anlayamadığım başka bir sonuç çıkaran varsa yorum bölümüne yazarsa öğrenmiş olurum.

pound resmiLondra deneyi .. Tarihleri tekrar etmiyorum. Aynı tarihler için sırasıyla Londra uçak bileti fiyatları 1866 TL, 691 TL, 729 TL olarak gözükmekte. Tabii burada 2 hafta sonraki uçak bileti fiyatının çok yüksek olması hemen dikkatimizi çekiyor. Romanın tam tersi. Burada benim aklıma hemen gurbetçi vatandaşlarımız geliyor. Londrada yaşayan Türk vatandaşı sayısı Romada yaşayanlardan çok fazla olduğu için ve bu vatandaşlarımızda yaz aylarında Türkiyeye çok gelip gittikleri için 2 hafta sonraki uçak bileti fiyatı bu kadar yüksek olmuş olabilir. Gezginin harcadığı parayı araştırırken konu gurbetçilere geldi.

Londra otel fiyatları burada aydınlatıcı olacak. Gurbetçi vatandaşlarımızın otellerle bir işi olmadığından otel fiyatlarında böyle bir fark olmaması lazım. Yine seçmiş olduğum bir otel için yukarıdaki tarihlerde sırasıyla Londra otel fiyatları 1.215 TL, 736 TL, 571 TL olarak gözüküyor. Buradan gözüküyor ki gurbetçilerle falan bir ilgisi yokmuş. Açıkça ortada olan Londranın yaz aylarında kışa göre daha çok turist çekiyor olması. İngiltere kışının o pis kasvetli havasındansa yazın Londraya gitmek daha çekici geliyor.

Tamamen spontane gelişen bu yazıya başlama amacım erken rezervasyonlarla gezinizi çok daha ucuza getirerek çok fazla yer gezebileceğinizi ispatlamaktı. Ancak bu yazının sonuna geldiğimizde nasıl bir sonuca ulaştığımızı ben anlamadım. Roma ve Londra fiyat araştırmalarından benim düşündüğüm yönde erken rezervasyonla ilgili hiç bir sonuç çıkmadı. Yazı biraz uzadığı için New York deneyini yapmamaya karar verdim. Zaten ilk iki denekten ne anladık ki New Yorktan da bişey anlayalım. Çok ulvi amaçlarla başladığım çok gezenin parası çok mudur yazısı amacından şaşmış ne olduğu belli olmayan bir yere vardı. Yukarıdaki fiyatlarda benim göremediğimi görenler aşağıdaki yorum bölümünde beni aydınlatırlarsa memnun olurum.

2 thoughts on “Çok Gezenin Parası Çok Mudur

  1. Cok iyi niyetle yazilmis bir gezi yazisi:)newyorku da ekleseydiniz iyiydi.anafikir erken rezervasyon candir olacakken,yapilan arastirma sonucu hangi ay hangi ulke tercih edilmeli ye donmus olsun bu da iyi ne zaman nereye gitmeli hakkinda fikir sahibi olduk.siz simdi 3 ay sonra tekrar bu arastirmayi yapin bizle paylasin.mesela ekimde londra simdi alirsak 691 lira ama ekimde baktiginizda bu fiyat ne olacak.bu arastirmayi boyle 3 ay 3 ay oteleyerek devam ettirirseniz guzel bi sonuc cikar.yaziyi okumami saglayan baslikti ve o euro logosu tebrikler.

    • Beğenmenize çok memnun oldum. Teşekkürler. 3 ay sonra tekrar aynı araştırmayı yapmak gerçekten iyi fikir. Ekimde yine yapacağım. Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak. Fikir için teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir