Çiçek Pasajı

çiçek pasajı

Taksimde, İstiklal Caddesinde yürürken, başınızın üstünde yükselen tarihi binalar, sizi bir an geçmişe götürebilir. İstiklalde, beni en çok etkileyen tarihi ve otantik bina, meşhur Çiçek Pasajı  içinde bulunduğu CİTE DE PERA binasıdır. Tünelden Galatasaray lisesine gelip, taksim yönüne 1-2 dakika yürüdükten sonra, sol tarafta kalmaktadır.

Çiçek Pasajı Taksimin en ünlü, en merak uyandıran ve en çok turist çeken pasajıdır. Haftasonları çok kalabalık olan Çiçek pasajı içinde bulunan restorantlarda boş masa bulmakta zorlanabilirsiniz. İstiklal Caddesi üzerinden ve yan sokağındaki Balık Pazarından olmak üzere iki giriş kapısı vardır. Bu giriş noktalarından adımınızı attığınız andan itibaren,

burnunuza gelen o baştan çıkarıcı enfes rakı ve balık kokusu, sizi en leziz mezelerin sunulduğu ve buram buram tarih kokan meyhanelerden birinde, keyif yapmaya davet ediyor.

Çiçek Pasajı içinde benim ve dostlarımın yıllardır müdavimi olduğu yer ise Kime Ne Restauranttır. Balığının kalitesi, çiçek pasajimezelerinin tazeliği ve çalışanlarının içtenliği ile her daim tam puan alan en eski mekanlardandır. Aslında pasajda bulunan tüm mekanlar popüler ve tarihidir. Mekan sahipleri, müşterilerini kapıda karşılayıp, nasıl memnun edeceğini şaşırmış durumdadırlar. Eğlenceli, samimi ve içten bir ortam yaşanan çiçek pasajında, masanıza gelen çalgıcılara eşlik edip, içkinizi yudumlamayı ihmal etmeyin.Çiçek pasajı içindeki restoranlarda fiyatlar normalin çok az üstündedir diyebiliriz.

Restaurants in Cicek Pasaji Alleyway, Beyoglu district, IstanbulEğer hala gitmediyseniz ya da gitmeyi düşünüyorsanız, dilediğiniz bir meyhanede eşinizle, dostunuzla yada sevgilinizle bir iki kadeh bir şeyler içip, tüm stresinizi atmanızı önerir, cuma ve cumartesi günü gitmeyi tercih ederseniz de, kesinlikle rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

CİTE DE PERA tarihçesini araştırdığımda, şu anki binasının bulunduğu yerde, bir tiyatro binasının bulunduğunu, bu binanın 1870 yılında bir yangında,yanarak yıkıldığını, yangının ardından dönemin zenginlerinden Hristaki Zografos tarafından satın alınarak, binanın Cite de Pera adıyla yeniden yaptırıldığını, yıllar içinde pasajda birçok çiçek dükkanının açılmasıyla Hristaki Pasajı olarak anılan yerin daha sonradan Çiçek Pasajı adını aldığını öğrendim. Çiçek pasajı içinde yemek yemeğe gitmeseniz bile İstiklal caddesi üstünde mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir