Çeşme Gezilecek Yerler

çeşme ılıca plajıSon yıllarda Bodrum ile birlikte yerli turistlerin en çok tercih ettiği tatil yerlerinden birisi olan Çeşme gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir konumdadır. Çeşme gezilecek yerler yazısında İzmir ve Çeşmeye ulaşım, Çeşme denize girilebilecek yerler, Çeşmede nerede yemek yenir, Çeşme konaklama seçenekleri ve Çeşmede görülmesi gereken yerler hakkında bilgiler vereceğim. Çeşme gezilecek yerler yazısını okuduktan sonra Çeşmede ne yenir nerede yenir hakkında yazdığım ayrıntılı yazıma Çeşmede ne yenir üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çeşme ile İzmir arası 90 kilometredir. İzmir ile Çeşme arasındaki yol çok güzel olduğu için  bu mesafe 1 saatte rahatça gidilebilmektedir. İstanbul İzmir arası mesafe ise Yalovaya vapurla geçtikten sonra 420 kilometredir. Ankara İzmir arası ise 590 kilometredir.

Çeşme gezilecek yerler açısından 3 farklı bölgeye ayrılmış diyebiliriz. Çeşme Alaçatı bölgesi, Çeşme Ilıca bölgesi ve çeşme şehir merkezi marina bölgesi olarak Çeşme gezilecek yerleri bu 3 başlık altında anlatacağım. Alaçatı ılıca çeşme merkez arasında sürekli giden dolmuşlar mevcuttur. Bu üç yer birbirine 10 dakikalık mesafede bulunmaktadır.

Çeşme Alaçatı, Çeşmeye tatile gidenlerin en çok hayran kaldıkları yerdir. Gündüzleri boş olan Alaçatı da akşamları adım atacak yer yoktur. Gece geç saatlere kadar bu kalabalık devam etmektedir. Alaçatıda dar sokaklarda bulunan küçük dükkanlar, küçük restoranlar, küçük butik oteller sizi adeta Yunan adalarında veya İtalya sahillerinde hissettirmektedir. Alaçatı plajı Alaçatı merkezine 15 dakika mesafede bulunan ve dünyanın en ünlü sörf plajlarından birisidir. Burası konum itibariyle rüzgar sörfü yapanlar için çok uygundur. Alaçatı plajında daha önce hiç rüzgar sörfü yapmamış olanlar içinde bir çok sörf okulu ve eğitmeni mevcuttur.

Çeşme gezilecek yerler arasında ki diğer popüler yer ise ılıcadır. Çeşme Ilıca Plajı Çeşmenin en geniş ve en kalabalık olan plajıdır. Çeşme ılıca gündüzleri ılıca plajının kalabalığı yüzünden hareketli bir bölgedir. Ilıca plajı çevresinde bir çok farklı konaklama imkanı vardır. Ilıca bölgesi çeşmenin otellerinin en yoğun olduğu bölgedir. Çeşmenin en büyük ve eski otellerinden bir tanesi olan Çeşme Sheraton otelide ılıca plajının hemen kenarındadır. Çeşmede konaklama açısından en rahat otel bulunabilecek yer Ilıca bölgesidir. Çeşme ılıcada sahil kenarı boyunca Çeşmenin en ünlü yiyeceği olan kumruyu yiyebileceğiniz bir çok restoran cafe vardır. İzmir kumrunun en lezzetli yapıldığı yerlerin buralar olduğu söylenir.

Çeşme gezilecek yerler arasındaki bir diğer bölge ise Çeşme şehir merkezidir. Çeşme merkezinde hemen hemen her tatil yerinde bulunan araba girmeyen sadece yaya trafiğine açık olan yolun iki tarafında alışveriş yerlerinin, restoranların ve hediyelik eşya dükkanlarının olduğu bir cadde vardır. Bu caddenin sonunda sizi sahile bağlar. Çeşme sahilinde Çeşme kalesi ve akşamları çok kalabalık olan Çeşme marina vardır. Çeşme Marina içinde bir çok restoran vardır. Bu restoranların bir çoğu balık restoranıdır. Çeşme Marina bölgesi Çeşmede mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Çeşme gezilecek yerler arasında bahsedilmesi gereken bir diğer yer ise Dalyandır. Dalyan Çeşme şehir merkezine 15 dakikalık bir mesafede olan küçük bir plajı bulunan gündüzleri kısmen boş olan ancak akşamları balık restoranları sayesinde dolan küçük bir kasabadır. Dalyan sahilinde bulunan balık restoranları her akşam tıka basa dolmaktadır. Burada ki balık restoranları çok meşhurdur. Çeşmeye gidenler bir akşam yemeklerini burada yemeyi tercih etmelidirler.

Çeşmede denize girilebilecek yerler başında Ilıca Plajı yer alır. Çeşmenin denize gidilebilecek bir diğer meşhur yeri ise Aya Yorgi koyudur. Aya Yorgi koyunda bulunan beach clublar Çeşmede çok popülerdir. Bu beach clublara giriş ücretlidir. Haftasonları buralarda yer bulmak için erkenden gitmek veya rezervasyon yapmak gerekir. Aya Yorgi koyu Çeşme merkeze 10 dakika uzaklıktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir