Cambridge Gezilecek Yerler

cambridge gezilecek yerlerCambridge gezilecek yerler yazısında küçük bir üniversite şehri olan Cambridge şehrine yolunuz düştüğünde görülmesi gereken yerler ve Cambridge şehrinde yapılacak şeyler ile ilgili bir Cambridge gezi yazısı hazırladım. Londrada okuduğum dönemde Londraya yakın olan bir başka İngiltere şehrine gitmek, İngilterede Londranın dışındaki diğer şehirlerin nasıl yerler olduğunu keşfetmek için düşünürken Cambridge’e gitmeye karar verdik.

Cambridge Londra arası 100 kilometrelik bir mesafedir. Arabayla 1 saat içinde rahatça gidilebilecek bir yoldur. Cambridge Londranın kuzeyinde yer alır. Biz Cambridge’e otobüsle gitmeyi tercih etmiştik. Londra Victoria coach stationdan bindiğimiz otobüsle 2 saat sonra Cambridge’e gitmiştik. İngilterede şehirler arasında en gelişmiş ulaşım sistemi olan tren ile Cambridge’e rahatça gidilebilir. Londra Cambridge arası mesafe yakın olduğundan dolayı tren bileti ücreti çok yüksek olmayacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki İngilterede tren biletleri uçak biletindeki sistem gibi erken alan ucuz alır şeklindedir. Tren biletini ne kadar erken alırsanız bilet o kadar ucuz olmaktadır. Londradan Cambridge’e trenle gitmek en iyi seçenek olacaktır.

Cambridge şehrine gittiğimizde şehrin farklı kimyası bizi hemen etkilemişti. Şehrin her yerinde Cambridge üniversitesinin yapıları ve etkileri hissediliyordu. Londranın karmaşık hareketli yoğun trafikli ve koşturmaca içinde olan yaşantısıyla çok uzak bir yerdi burası. Cambridge’de bizi en çok şaşırtan gördüğümüz Türk kebapçı olmuştu. Cambridge de bir kebapçı görmeyi beklemiyorduk.

Cambridge gezilecek yerler listesi

Cambridge University ( Cambridge Üniversitesi )
Cambridge Castle ( Cambridge kalesi)
Fitzwilliam Müzesi
Cambridge Üniversitesi Botanik Bahçesi
Museum of Classical Archaelogy
King’s College
Trinity College
Ely Cathedral
Cambridge University Museum of Zoology
Cambridge Museum of Tecnology
Fen Rivers Way

Cambridge gezilecek yerler arasında tabii ki en önemli yer şehrin dünya üzerinde bu kadar çok bilinmesini sağlayan Cambridge üniversitesidir. Cambridge üniversitesi kendisine bağlı olan 31 kolejden oluşmaktadır. Dünya üzerinde bir çok ödüle sahip olan Cambridge Universitesinin dünya bilimine kattığı değer tartışılmaz. Dünyanın sürekli en iyi 5 üniversitesi arasında gösterilen bir üniversitedir.
Cambridge şehir merkezinde İngilterenin diğer bütün küçük şehirlerinde olduğu gibi bir çarşı ve alışveriş merkezleri vardır. Cambridge gezisi boyunca görülmesi gereken her yere yürüyerek gidebilirsiniz.

UnknownBen Cambridge merkezde yürürken tesadüfen gördüğüm bir tabela üzerine bir binaya girdim. Tabelada Cambridge&Oxford üniversitelerinin ismi ve eskrim maçı gibi bir şey yazıyordu. İçeri girdiğimizde iki üniversite arasında yapılmakta olan eskrim maçlarını canlı olarak izleme fırsatımız oldu. Yaklaşık 15 kişilik takımlar sırasıyla birbirleriyle maç yapıyorlardı. Hayatımda ilk kez bir eskrim maçını canlı izliyordum hemde Cambridge ve Oxford üniversiteleri arasında yapılan bir maçtı. Daha sonra Cambridge gezisi sırasında İki üniversite arasında ki bir diğer mücadeleye şahit olduk. Bu sefer kano yarışları yapılmaktaydı. Cambridge ortasında akan sakin nehirde Oxford ve Cambridge üniversiteleri kano yarışları yapıyordu. Cambridge de geçirdiğimiz bir gün boyunca hem kano yarışları hemde eskrim maçı izlemiştik. İşte bu aktivitelerden de Cambridge şehrinin ne kadar farklı bir yapıya sahip olduğunu anlayabiliriz.

UnknownCambridge gezilecek yerler arasında beni en çok etkileyen yer görünce hayran hayran baktığım King’s College binası olmuştur. Yüzyıllar öncesinden kalmış olan bu bina görkemli yapısıyla gören herkesi büyüleyen bir görüntüye sahip. Yapımı 98 yıl süre King’s kolejine hayranlıkla bakmamak elde değil. Cambridge gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan King’s College dışında görülecek başka kolejlerde bulunmaktadır. Bu kolejler arasında Trinity college, Emmanuel college, Churchill college, Darwin College, Jesus College, Wolfson koleji sayabiliriz. Toplam 31 adet kolej bulunmaktadır.

Cambridge merkezinde sayıları çok fazla olmasa da 3-4 tane gece gidilebilecek club tarzı mekan bulunmaktadır. Öğrencilerin akşamları yoğun olarak takıldıkları yerler ise genelde publardır. Biz oradayken şehir merkezinde bulunan oldukça geniş olan pubların neredeyse hepsi çok kalabalıktı. Cambridge küçük bir yer olduğu için 1 tam günlük gezi planı yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir