Büyükada Gezilecek Yerler

büyükada gezilecek-yerlerBüyükada gezilecek yerler yazısında Büyükada da nerede kalınır, Büyükada otelleri, Büyükada yemek yenilecek yerler, Büyükadada bulunan kiliseler, Büyükadaya ulaşım nasıl olur, Büyükada da bulunan camiler, Bükükada görülmesi gereken yerler, Büyükada plajları, Büyükada vapur seferleri, Büyükada motor seferleri ve Büyükada gezilecek yerler hakkında ayrıntılı bir yazı hazırladım.

Büyükada, yabancılar  tarafından Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür. Eski adı Prinkipo’dur. Zaten ‘’Prinkipo’’da  Rumcada ‘’büyük’’ anlamına gelmektedir..

Büyükada gezilecek yerler arasında adanın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı bulunmaktadır. Buradaki ilk yapı, M.S 6.yüzyılda inşa edilmiştir. Bu mevkide, bir çok kilise ve manastır kalıntıları vardır. Bunlardan bazıları günümüze kadar ulaşmış ,bazıları da  yıkıntı olarak kalmıştır. Büyükada gezilecek yerler arasında sayabileceğimiz dini yapılar arasında ki Aya Yorgi Manastırı ve Kilisesinin özel bir yeri vardır. Her yıl 23 Nisan 24 Eylül günlerinde sayısız insanın 200 metrelik bu tepeyi tırmanıp kiliseye ulaşınca, inancı doğrultusunda dua ettiği, niyet tuttuğu yada şifa umuduyla Ortodoks papazından dua dilediği görülebilir. Büyükada gezilecek yerler arasında İsa Tepesinde ise Hristos kilisesi ve manastırı ile Rum Yetimhanesi bulunmaktadır. Rum Yetimhanesinin  binası dünyanın  en  büyük  monoblok  yapılarındandır. Kumsal semtindeki  Ayios  Dimitrios  kilisesi de Büyükada’nın önemli dini yapılarındandır. Adadaki Ortodoks  cemaat, büyük ayinlerini burada yapmaktadır.

Büyükada gezilecek yerler içinde bulunan 4 camiden mimari bakımdan en dikkat çekeni 2. Abdülhamit tarafından yaptırılan Hamidiye Camii’dir. Mimari açıdan Batı etkisinde inşa edilmiş bulunan mekan, Ada Cami Sokağında bulunmaktadır.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir Büyükada. Motorlu taşıtların yasak olduğu (resmi araçlar hariç) ada’da ulaşım bisiklet ve faytonlarla sağlanır. Bu nedenledir ki bisiklet ve faytonlar Büyükada’nın simgesi haline gelmiştir.

büyükada iskelesiBüyükadaya nasıl gidilir ?

Büyükada’ya Bostancı, Kabataş, Kadıköy ve Eminönün’den vapur seferleri vardır. Ayrıca yaz aylarında bu bölgelerden dönemsel olarak motor seferleri de yapılmaktadır. İstanbul’un ister Anadolu  isterseniz Avrupa Yakasında olun Büyükadaya gün içerisinde bahsettiğim seferler yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Sabah erkenden kalkıp ilk seferle gideceğiniz Büyükada’yı son sefer saatine kadar rahatça gezebilirsiniz.

Büyükada gezilecek yerler yazısında Büyükada’da kahvaltı mekanlarından da bahsetmek istiyorum. Ada’da kahvaltı arzuya göre farklılaşıyor. Bana sorarsanız meydanda yada vapur iskelesinin hemen yanı başında bulunan belediye gazinosunda menemenli, sucuklu yumurtalı bir kahvaltı istiyorsanız bununla ilgili alternatif birkaç cafe yada adada ki marketlerden kahvaltılık ve Sarıyer Börekçisinden yarım porsiyon patatesli, yarım porsiyon ıspanaklı börek çıtır çıtır dumanı üstünde simit ve adanın vazgeçilmez ay çörekleriyle kahvaltınızı sonlandırmanız mümkün..

Büyükada gezilecek yerler yazısında bahsetmek istediğim Büyükada denize girilecek yerler, Büyükada plajları açısından dört plajı mevcuttur..

Bunlar,Yörükali plajı, Prenses plajı, Nakibey plajı ,Kumsal plajıdır.

Büyükada’da Ne Yenir? Büyükada Yemek Yerleri

Büyükada’da aklıma gelebilecek benimde bıkmadan gittiğim eminim ki sizinde ziyaret ettiğinizde hoşunuza gidecek bir yerden bahsetmek istedim size. Ada’nın en yüksek tepesinde Büyükada gezilecek yerler sıralamasında ilk sırada yer alan Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırının olduğu yerde bulunan Kır Gazinosunda yiyeceğiniz Yoğurtlu Patlıcan Kızartması, Sigara Böreği, Zeytinyağlı Yaprak dolması, Piyazı,tadını belkide başka yerde bulamayacığınız Izgara Köftesi Sucuk Izgara, Patates Kızartmasının tadına doyamayacıksınız birde bunun yanında meşhur Ada Şarabının’da tadına varacaksınız Kır Gazinosuna  gidipte bu bahsettiğim lezzetleri mutlaka tatmalısınız.

Ayrıca Büyükada’ya özgü farklı fiyat seçeneklerinde yemek yiyebileceğiniz alternatif balık restorantları da çok sayıda bulunmaktadır. Buralarda deniz mahsülleri, mezeler, midye tava, ve ızgara çeşitleri de bulmanız mümkündür. Ayrıca benim favorim fırında sıcak kızarmış limonlu sıcak helva, Roma dondurması ve adanın vazgeçilmez lokma tatlısıyla yemeğinizi sonlandırabilirsiniz.

Afiyet olsun şimdiden..:)

Peki ya Alışveriş? Büyükadada Alışveriş ..

Ada’ya özgü maalesef çok fazla bir şey bulmanız mümkün olmayabilir fakat hediyelik eşyalar bolca var birde Ada’nın olmazsa olmazı çiçekli bayan taçları hemen hemen her yerde bulabilirsiniz..

Kısaca Büyükada?

büyükada faytonBüyükada her gün farklı bir özelliği keşfedilen İstanbul’un güzelliklerinden biri. Sadece 1 saatlik yolculukla ulaştığınız ada iskeleden itibaren sizi yemyeşil doğası ve mis gibi balık kokuları ile karşılıyor. Sahil kenarındaki restoranların çekiciliğine kapılmazsanız hemen turunuza başlayabilirsiniz.

Canınız mı sıkkın? Şehrin stresinden ve gürültüsünden bunaldınız mı? Çok mu çalışıyorsunuz? Bu soruların hepsine evet cevabını verdiyseniz sırt çantanızı hazırlayıp ada yollarına düşmenizin vakti gelmiş demektir. Yanı başınızdaki tatil cennetini görmezden gelmeyin.

Büyükada gezilecek yerler arasında iskeleden başlayıp Yüce Tepe’ye kadar süren gezinizde Türk ve Rum halkın bıraktığı tarihi yapıları görecek, köşklerin mimarisine hayran kalacak, çiçekli sokakların fotoğraflarını çekecek ve elbette deniz kenarında muhteşem ızgara balıkların tadına bakacaksınız. Dilerseniz gelenekselleşen bisiklet kiralama yöntemi ile bölgeyi gezebilir; dilerseniz Aşıklar Yolu’nda romantik yürüyüşler yapabilirsiniz. Büyükada’ya geldiğinizde dikkatinizi çekecek ve gezmeniz gerekecek Büyükada gezilecek yerler listesi ise şöyledir.

Büyük Ada Gezilecek Yerler Listesi 

Büyükada gezilecek yerler listesi içinde Saat Kulesi, Rum Yetimhanesi, Aya Yorgi Kilisesi, Adakule, Adalar Müzesi, Hamidiye Camii, İskele Binası, Dilburnu, Müslüman Mezarlığı, Rum Ortodoks Mezarlığı, Panayia (Meryem ana) kilisesi, Aya Nikola Manastırı, Yüce Tepe ve Manastır Tepesi, Rum Yetimhanesi, Büyükada Anadolu Kulübü, Çankaya Caddesi, Eski Çankaya Oteli, Fabiato Köşkü, Turing Evi, Hacopolu Köşkü, Troçki Evi, Lunapark Meydanı,Con Paşa Köşkünü sayabiliriz. Büyükada gezilecek yerler listesinde yer alan bütün yerlere gitmeniz için bir tam güne ihtiyacınız olacaktır.

Büyükada gezilecek yerler listesine daha onlarca yer eklemek mümkün. Siz de bir kez gelip evinize döndüğünüzde kendi listenizi oluşturacaksınız ve sevdiklerinize tavsiyelerde bulunacaksınız.

Büyükada gezilecek yerler listesinden sonra bahsetmek istediğim Büyükada’da kalınacak yerler, Büyükada otelleri arasında The Prince Otel, Kalamari Otel, Ada Palas Butik Otel, Princess Otel, Büyükada Otel, Kumsal Butik Otel, Splendid Palas Oteli sayabiliriz.

Büyükada Otel, tarihin izlerini taşıyan köşkleri, unutulmaz gün batımı manzaraları, romantik anlar yaşatan faytonları, taze deniz mahsullerinin servis edildiği balık restoranları ve birbirinden şık otelleri ile tam bir tatil cenneti olan Büyükada bütün ihtişamıyla misafirlerini ağırlıyor.

12 ay boyunca hizmet veren Büyükada otel konaklama tipleri ile muhteşem bir ada tatil keyfini yaşatıyor. Hayde ne duruyorsunuz her mevsim ayrı güzellikte görülmeye değer Büyükadaya yolculuk yapma zamanı, umarım benim her sokağında gezerken mistik yapısıyla kendimden birşeyler bulduğum benim için ayrı bir yeri olan büyüdüğüm sokaklarda sizde bir kez gelip evinize döndüğünüzde aynı duyguları hissetmek istemez misiniz iyi tatiller…:)

Yazan : Fadime Adatepe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir