Budapeşte Gezilecek Yerler

budapeşte chain köprüsüBudapeşte gezilecek yerler yazısında Budapeştede görülmesi gereken yerler, Budapeştede ne yenir, ne içilir, Budapeşte, gece hayatı, Budapeşte alışveriş yapılacak yerler, Budapeştenin en ünlü caddeleri ve meydanları ile ilgilir bilgiler içeren Budapeşte gezi yazısı hazırladım. Budapeşte Macaristanın başkentidir. Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin ve Peştenin birleşmesiyle oluşmuştur. Orta Avrupa turları içinde yer alan bir şehirdir.

Budapeşte Gezilecek Yerler :

1- Buda Kalesi

Budapeşte gezilecek yerler arasında ilk sırada Buda kalesi yer alır. Biz kaldığımız otelden otobüse binerek 10 dakika içinde Buda kalesine ulaştık. Buda kalesinin bulunduğu yere çok yakın bir mesafede Budapeşte gezilecek yerler arasındaki Balıkçılar Tabyası ve Matthias kiliseside bulunmaktadır. Bu bölge Budapeştede turistlerin en çok olduğu yerdir. Buda kalesi aynı zamanda Budapeşteye tepeden baktığı için bütün şehri buradan görebilirsiniz.

2: Chain Köprüsü

Budapeşte gezilecek yerler arasındaki bir diğer yer ise Chain köprüsüdür. Chain köprüsü Tuna nehri üzerinde Budapeşteyi birbirine bağlayan bir köprüdür. Chain köprüsünün hemen önünden Buda kalesine dik bir tramvay bulunmaktadır. Bu şekilde Buda kalesinin bulunduğu yere rahatça gidebilirsiniz. Tuna nehri üzerinde Chain köprüsü dışında şehri birbirine bağlayan pek çok köprü bulunmaktadır. Bizim gitmediğimiz bir diğer Budapeşte gezilecek yer ise Gellert tepesidir. Gellert tepesi üzerinde Özgürlük heykeli bulunmaktadır. Özgürlük heykeli şehrin bir çok yerinden olduğu gibi Buda kalesinden de gözüküyor. Parlemento binası Budapeştenin önemli bir simgesidir. Tuna nehri kenarına konumlanmış bu bina özellikle akşamları çok gösterişli bir yapı olarak dikkat çeker.

budapeşte gezilecek yerler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 : Terror House

Budapeşte gezilecek yerler listesinde yer alan diğer bir yer Andrassy caddesidir. Andrassy caddesi Budapeşte de mağazaların yemek yerlerinin Terör evi müzesinin bulunduğu bir caddedir. Terör evi müzesi (Terror House) mimarisiyle ve dış duvarlarındaki resimleriyle çok etkileyici bir mekan olarak gözüküyor. Terör evinin içine giriş ücretli. Biz vaktimiz olmadığı için girmedik.terör evi müzesi budapeşte

 

4: Andrassy Caddesi

Andrassy caddesinden Kahramanlar meydanına kadar uzun bir mesafeyi yürüdük. Burayı yürürken Aziz İstvan Bazilikasını da gördük. Yine az önce bahsettiğim gibi Terör Evi Müzesi de bu yol üzerinde karşımıza çıktı. Opera binasını da bu cadde üzerinde görebilirsiniz. Andrassy caddesi araba trafiğinin olduğu, mağazaların, restoranların, çeşitli dükkanların olduğu Kahramanlar meydanına kadar giden Budapeştenin en işlek caddesidir. Andrassy caddesi üzerinde aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi ilginç taşıtlarda gördük. Bu aracın adı Beer Wheels. Bira çarkı diyebiliriz. Bu aracı bir grup arkadaşınla kiralıyosun. Hem pedal çevirerek aracı sürüyorsun hemde yol boyunca bira içiyorsun.

bira arabası

 

 

 

 

 

 

 

5 : Kahramanlar Meydanı

Andrassy caddesi sonunda karşınıza çıkan Kahramanlar meydanı gerçekten çok büyük bir meydan. Ama burayı beklediğimden daha az kalabalık gördüm. Kahramanlar meydanının hemen arkasında Budapeşte hayvanat bahçesi bulunuyor. İsteyenler burayı da gezebilirler.

budapeşte kahramanlar meydanıbudapeşte market6: Vaci Caddesi

Budapeşte gezilecek yerler arasında bulunan bir başka yer ise Vaci caddesidir. Vaci caddesi araç trafiğine kapalı Tuna nehrinin hemen kenarında Tuna nehrine paralel giden kalabalık şık cafe ve restoranların alışveriş merkezlerinin bulunduğu bir caddedir. Andrassy caddesine göre şehrin daha merkezindedir. Vaci caddesi üzerinde yerin altına doğru inen bir hediyelik eşyalar satan han gibi bir yer vardı. Buradaki fiyatlar çok pahalıydı. Cadde üzerinde yürürken burası karşınıza çıkacaktır. Vaci caddesinin sonuna kadar yürüdüğünüzde karşınıza büyük bir market (Nagyvasarcsarnok) çıkıyor. Tarihi bir binanın içinde konumlanmış bu 2 katlı markette hediyelik eşyalardan, yiyeceklere, içeceklere ve her türlü baharata kolayca ulaşabilirsiniz. Alışveriş yapmak için burası tercih edilebilir.

Budapeşte gezilecek yerler yazısında son olarak bahsedeceğim yer Budapeşte Çigan gecesi olacak. Budapeşteye gitmişken Çigan gecesine mutlaka gidin. Çigan gecesinde yapılan dans gösterileriyle ve yerel yemekler eşliğinde ikram edilen sınırsız şarapla beraber çok eğlenceli bir ortam sizi bekliyor. Çigan gecesinin yapıldığı yer bir mahzene benzeyen bir yerdi. Çigan geceleri Budapeştede görülmesi gereken yerler arasında mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir