Bolu Gezilecek Yerler

bolu gölcükBolu gezilecek yerler yazısında Boluya günübirlik gittiğinizde Boluda gezilecek yerler boluda görülmesi gereken yerler hakkında bilgiler vereceğim. Bolu İstanbul arası 240 kilometre, Bolu Ankara arası 180 kilometredir. Bu iki büyük şehre yakınlığından dolayı haftasonları günübirlik gidip rahatça gezilebileck ufak bir şehirdir. Bolu gezilecek yerler arasında Abant Gölü, Kartalkaya kayak merkezi, Gölcük, Yedigölleri sayabiliriz. 

Bolu gezilecek yerler deyince ilk akla gelen yer Abant gölü oluyor. Bolu Abant arası yaklaşık olarak 40 kilometredir. İstanbuldan Abanta gitmek için Boluya gitmeden yol Abanta ayrılmaktadır. Abant gölü yemyeşil ağçlarla kaplı bir ormanın ortasında tam bir doğa harikasıdır. Abant gölü etrafında 5 yıldızlı lüks oteller bulunmaktadır. Bu otellerin gecelik konaklama ücretleri biraz yüksektir. Abant gölüne gitmeden bir çok küçük otel ve pansiyonda konaklama imkanı vardır. Abant çevresinde piknik yapılabilecek alanlar mevcuttur.

Bolu gezilecek yerler arasında Yedigöller bölgesini mutlaka saymamız gerekir. İstanbul yedigöller arası 310 kilometredir. Yolun son bölümleri biraz bozuktur. Özellikle kış aylarında yedigöller ulaşımı biraz problemlidir diyebiliriz. Yedigöller birbirine yakın yedi farklı gölden oluşmaktadır. Bu göllerin isimleri Kurugöl, Büyükgöl, Deringöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Seringöl’dür. Ben Yedigöllere giderken bozuk yollardan dolayı çok sıkıntı yaşamıştım. Yedigöllere giden bir kaç arkadaşımda aynı problemden yakınmışlardı. Bolu gezilecek yerler içinde bulunan Yedigöller kötü yolları yüzünden hakettiği kadar ziyaretçi çekmemektedir.

bolu kartalkayaBolu gezilecek yerler arasında kış turizmine hitap eden bir yer olan Kartalkaya Bolu arası mesafe 38 kilometredir. Ancak yol biraz bozuktur. Kartalkaya son yıllarda Uludağdan sonra kayak yapmak isteyenler için güzel bir tercih oluşturmaktadır. Kartalkaya kayak merkezinde 3 farklı otel bulunmaktadır. Bu otellerde haftasonu konaklayarak İstanbul ve Ankaraya yakın olan Kartalkaya kayak merkezinde kayak yapmanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Bolu gezilecek yerler arasındaki hepimizin mutlaka bir fotoğrafını görmüş olduğumuz gölün kenarında bulunan ahşap evin olduğu yer Gölcüktür. Birçok kartpostalda görmüş olduğumuz Gölcük bolu şehir merkezine 15 dakikalık bir mesafededir. Bolu gölcük arası yok oldukça düzgündür. Gölcüke Bolu şehir merkezinden geçerek gidilmektedir. Küçük bir gölün etrafında yemyeşil bir doğaya sahip olan Gölcük, Bolu görülmesi gereken yerler arasında en güzel yerdir. Gölün etrafında piknik yapmak için masalar bulunmaktadır.

Bolu gezilecek yerler arasındaki Bolu şehir merkezindeki ana caddenin adı İzzet Baysal caddesidir. Bolunun bu ana caddesinin üstünde bütün bankaların şubelerini, alışveriş mağazalarını, yemek yerlerini, fast food restoranları, alışveriş merkezlerini bulabilirsiniz. Bolu merkezine girdikten sonra sağ tarafınızda Anıt park adında yeşil bir alan karşınızda Bolu valiliğini görürsünüz. Bolu valiliği binasının önünden İzzet baysal caddesi başlamaktadır.

İzzet Baysal ismini Bolunun her yerinde görebilirsiniz. İzzet Baysal kendisi mimar olan 2000 yılında vefat eden Bolulu hayırsever bir iş adamıdır. İzzet baysalın naaşı İzzet baysal üniversitesi Gölköy kampüsünde kendisi için hazırlanan anıt mezara defnedilmiştir. Üniversitenin girişinde sağ tarafta bu anıt mezar görülebilmektedir. İzzet Baysal üniverisitesi Bolu şehir merkezine 15 dakikalık bir mesafede kurulmuştur.Her yıl mayıs ayında Boluda İzzet Baysal Şenlikleri düzenlenmektedir. Bu şenliklerde ünlü sanatçılar konserler düzenlemektedirler.

3 thoughts on “Bolu Gezilecek Yerler

  1. Yedigöller günü birlik gezi için uygun ama yol yorgunluğunu atmak ve rahatça gezmek, dinlenmek için kamp yapmak tercih edilebilir.

    • Katılıyorum. Bende Yedigöllere giderken yoldan dolayı çok yorulmuştum. Gitmişken kalma imkanı olanlar kamp yapmayı tercih edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir