Bolu Gezi Rehberi

bolu gezi rehberiBolu gezi rehberi yazısında İstanbul ve Ankaranın yanıbaşında bulunan haftasonu günübirlik gidilebilecek, gezilecek yerler açısından çok güzel yerlere sahip olan Boluda gezilecek yerler ile ilgili bilgiler verdiğim bir yazı hazırladım. Yazı içinde aynı zamanda İstanbuldan Boluya gidenler için yol üstünde gezebilecekleri birkaç yerden de bahsedeceğim. Bolu gezi rehberi içinde anlatacağım Bolu gezilecek yerler Abant gölü, Gölcük, Yedigöller, Bolu Akkaya travertenleri, Kartalkaya kayak merkezi, Bolu şehir merkezidir.

Bolu İstanbul Arası

Bolu ile İstanbul arası 240 km, Bolu ile Ankara arası 180 km’dir. Bolu karayolu açısından İstanbulun Anadoluya açılan kapısı konumundadır. Ankaradan veya Anadolunun diğer şehirlerinden karayoluyla İstanbula gelmek isteyenler Boludan geçmek durumundadır. Anadoludan İstanbula gelen bütün otobüs firmaları Boludan geçerler. Eskiden Bolu dağı bu yoldan geçenlerin korkulu rüyası gibiydi. Bolu dağında tek şerit gidiş tek şerit geliş olduğu yıllarda Boludağı bitmek bilmez bir yol olurdu. Bolu dağı yolunda çok sayıda yemek yeri vardı. Şimdi ise yıllardır süren Bolu tünelinin açılmasıyla artık araçlar Bolu dağına çıkmadan Bolu şehir merkezine daha güvenli ve daha kısa sürede ulaşabiliyorlar.

obiletBoluya otobüsle de gidebilirsiniz. İstanbuldan Boluya otobüsle 3.5 saatte gidilebilir. Bolunun kendi otobüs firmalarının yanında, İstanbuldan Anadoluya giden bazı otobüs firmaları da Boluda durmaktadırlar. İstanbuldan direk Boluya giden veya Türkiye içinde başka şehirlerarası ulaşımda otobüs kullanmayı tercih edenler obilet.com internet sitesi üzerinden rahatça ucuz otobüs bileti bulabilirler. Obilet.com sitesinin en büyük avantajı, ayrı ayrı birçok otobüs firmasında yer durumunu veya fiyatları sormak yerine, tek bir tuşla gideceğiniz güzergahtaki bütün otobüslerin doluluk oranını ve fiyatlarını yanyana görebiliyor olmanızdır. Böylece size en uygun alternatifi rahatça seçip güvenli bir şekilde biletinizi alabilirsiniz. Örneğin doluluk oranlarının zirve yaptığı tatil başlangıç ve bitişlerinde hangi otobüs firmalarında boş koltuk olduğunu görmek için en kolay yöntem tek tuşla obilet.com üzerinden araştırmak olsa gerek.

İstanbul Bolu Arası Gezilecek Yerler

sapancaİstanbuldan Boluya kendi arabalarıyla gidecekler için yol üzerinde Sapanca, Maşukiye, İstanbulderesi, Kartepe gibi gezilmesi gereken yerlerde bulunmaktadır. İstanbul Sapanca arası 130 km’dir. Maşukiye, Kartepe, İstanbulderesi de Sapancaya yakındır. Maşukiye ve Kartepe İstanbula Sapancadan 15-20 dakika daha yakındır. Kartepeye gidiş yolu dağa çıkıldığından dolayı biraz virajlıdır. Boluya giderken en azından Sapancaya kısa süreliğine uğrayıp Sapanca gölü kenarında biraz vakit geçirebilirsiniz. Sapanca gölü kenarında çok sayıda yemek yeri veya birşeyler içebileceğiniz çay bahçesi cafe tarzı mekanlar bulunmaktadır.

güzeldere şelalesiBoluya giderken uğrayabileceğiniz diğer bir yer Düzceye bağlı Güzeldere şelalesidir. Güzeldere şelalesi Düzcenin Gölyaka ilçesine bağlı Düzeceye 28 kilometre mesafededir. Pekçoğumuzun Güzeldere gibi bir yerden haberi dahi yoktur. İstanbula yakın konumda ormanın içinde ziyaret edebileceğiniz böyle bir şelaleye Boluya giderken uğrayabilirsiniz. Yolunun biraz bozuk olduğunu belirtmek gerek. Şelalenin bulunduğu yer aynı zamanda bir kamp ve piknik  alanıdır. Burada çadır kurarak kamp yapabilirsiniz. Kamp ve piknik alanından şelalenin olduğu fotoğraftaki yere gitmek için çok sayıda merdiven inmek durumundasınız.

Abant

Bolu yolu üzerindeki yerlerden bahsettikten sonra sırada Bolu denince akla ilk gelen yer Abanttan bahsedelim. İstanbuldan giderken Boluya 10 kilometre kalmışken ayrılan Abant yolundan 26 kilometre gittikten sonra Abant gölüne ulaşıyorsunuz. Abant gölünün en önemli özelliği tamamen ormanın içinde yer alan bir göl olmasıdır. Abant yolu üzerinde çok sayıda otel, pansiyon, bungalov evler tarzı konaklama imkanları bulunmaktadır. Ancak Abant gölünü gören Abant gölü etrafında sadece 2 adet otel bulunmaktadır. Abant gölünün etrafında dilerseniz yürüyerek, ata binerek veya faytonla tur atabilirsiniz. Faytonla gölün etrafında tam tur atma fiyatı 50-60 TL civarında. Yürüyerekte Abant gölünün çevresini 1 saatte rahatça gezebilirsiniz. Abant gölünün hemen yanında bulunan girişi ücretsiz olan Abant göl müzesini de gezebilirsiniz. Abant gölünde 1 tam günde geçirebilirsiniz yada Boluya gelmişken Bolunun diğer gezilmesi gereken yerlerini de göreyim diyorsanız yeni durağımız kartpostal fotoğraflarından tanıtıdığımız ormanın içinde bulunan eve doğru Gölcüğe gidebilirsiniz.

abant

Gölcük

Gölcük denince akla ilk gelen resimdeki evdir. Burası Orman bakanlığına bağlı bir evdir. Bu evin içini gezemiyorsunuz. Gölcük, Abant gölüne nazaran daha küçüktür. Görüntü manzara olarakta çok daha güzeldir. Gölcük Bolu şehir merkezine 13 kilometre mesafededir. Yolu gayet düzgündür. Gölcük etrafında konaklama imkanı bulunmamaktadır. Gölün çevresinde çok sayıda piknik yapmak mangal yapmak yasaktır tabelası olmasına rağmen özellikle haftasonları gölün çevresi tamamen piknikçilerle dolmaktadır. Göl çevresini yürüyerek 20 dakikada gezebilirsiniz. Bunun dışında gölün çevresini dolaşmak için golf arabarından vardır. Bunların ücreti araba başı 30 TL civarındadır. Bir arabaya 5-6 kişi binebilir. Gölün çevresi zaten çok uzun olmadığından yürüyerek rahatça gezilebilir. Kış aylarında göl genellikle buz tutar. Bolu gezi rehberi içinde Boluda mutlaka gezilmesi gereken iki yer Abant gölü ve Gölcüktür. Bundan sonra bahsedeceklerim Gölcük ve Abant gölünden sonra gelir.

 

 

gölcük

 

bolu gezilecek yerler

Bolu gezilecek yerler arasında bulunan Yedigöller biraz uzak ve ulaşımında zor olduğundan dolayı her zaman Abant ve Gölcüğün gerisinde kalmıştır. Ben yıllar önce giderken yolun kötülüğünden dolayı yarı yoldan geri dönmüştüm. Şu anda Yedigöller yolunun tam durumunu bilemiyorum.

bolu gezi yerleriBolu gezi rehberi içinde Boluda görülmesi gereken bir diğer yer Bolu Akkaya travertenleridir. Boluda traverten olduğunu ben Boluda öğrencilik yaptığım 4 sene boyunca hiç duymamıştım. Akkaya travertenlerini gezme fırsatını yeni yakaladım. Akkaya travertenleri Bolu şehir merkezine 10 kilometrelik bir mesafededir. Ormanın içinde kaynak sularından doğal olarak oluşan bu travertenlere sizde Boluya gitmişken kısa bir vakit ayırabilirsiniz.

Boluda kış turizmine yönelik olarak Kartalkaya kayak tesisleri de bulunmaktadır. Kartalkaya Bolu şehir merkezine 40 kilometre mesafededir. Kartalkayada konaklamak için var olan 3 otelden birini seçmek durumundasınız.

Bolu gezi rehberinde Bolu şehir merkezinden de bahsetmek gerekir. Boluya gitmişken zaten küçük bir alana sahip olan Bolu şehir merkezine kısa bir vakit geçirebilirsiniz. Gölcüğe giderken zaten Bolu şehir merkezinden geçmek durumundasınız. Bolu şehir merkezinde durarak Bolunun en büyük caddesi olan İzzet Baysal caddesinde yarım saatlik bir yürüyüş yaparsanız Bolu merkezini tamamen gezmişsiniz demektir. Böylece Bolu gezilecek yerler dışında Bolu şehri ile ilgili de bir fikir sahibi olmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir