Bodrum Görülmesi Gereken Yerler

bodrumBodrum görülmesi gereken yerler yazısına Bodruma gitmek için çeşitli ulaşım alternatiflerinden bahsederek başladım. Bodrumda tatile gittiğinizde konaklama yeri için bir öneride bulundum ve daha sonra Bodrumda bulunan gezi yerleri ve Bodrumda ne yenir ne içilir konusunda bilgi vererek bir yazı hazırladım. Bodrum yaz aylarında yerli turistin en çok tercih ettiği tatil bölgelerinin başında gelir. Bodruma ulaşım için her gün çok sayıda otobüs seferi vardır.

İstanbul Bodrum arası 790 kilometredir. Bu yolculuk normalde otobüsle 12 saat sürmektedir. Yaz aylarında ise 13-14 sate kadar çıkabilmektedir. Ankara Bodrum arası 705 kilometre, İzmir Bodrum arası ise 240 kilometredir. Bodrumda bulunan Milas Bodrum havaalanı Bodruma uçakla gitme imkanı da sağlamaktadır. Bodrum havaalanına gün içinde çok sayıda uçak iniş yapmaktadır. Havaalanı Bodrum merkez arası 32 kilometredir. Özellikle yaz aylarında hafta sonları cuma gidiş ve pazar dönüş seferlerinde uçak bilet fiyatları oldukça pahalı olmaktadır.

Bodrumda Konaklama

bodrum sunny garden otelBodrumun merkezinin çok yoğun ve kalabalık olmasından dolayı yaz aylarında gidenler Bodrum merkezine yakın denize yürüme mesafesinde olan Bodrumun çevresindeki bölgelerde konaklamayı tercih etmektedirler. Bu bölgeler arasında Turgutreis, Akyarlar, Yalıkavak, Gümbet, Gölköy, Güvercinlik, Gündoğan, Bitez, Torba, Türkbükü gibi yerleri sayabiliriz. Buralarda konaklama hem daha sakin hemde merkeze tek araçla gün içinde sürekli bulunan servislerle sağlandığı için tercih edilmektedir.

Bizde bir grup arkadaşımla Bodruma gittiğimizde kalmak için Turgutreise bağlı Akyarlar bölgesini seçtik. Kaldığımız süre boyunca Akyarlar da Sunny Garden Nilüfer Otel’de kaldık. Sunny Garden Nilüfer Otel Turgutreise 8 kilometre, Bodruma 19 kilometre, havaalanına 60 kilometre, meşhur Karaincir plajına ise 200 metre mesafede bulunan butik bir otel. Sunny Garden Nilufer Otel konum itibariyle çok güzel bir yerde bulunuyor. Bodrum Akyarlar servisleri tam otelin önünden geçiyor. Bu servisler ile Bodrum merkeze 5.5 TL’ye gidebiliyorsunuz. Otelin giriş kapısının hemen karşısında durak bulunuyor. Otelin hemen yanında Migros var. Hem merkezin kargaşasından uzak hemde her türlü imkanın bulunduğu, her ihtiyacın rahatça karşılanabildiği bir konuma sahip bir yer burası. Sunny Garden Nilüfer oteline girdiğimiz anda sıcak, huzurlu, sessiz atmosferi hemen hissettik. Sakin bir ortamda dinlenmek, keyif yapmak için birebir. Otele girer girmez otel sahibi Adviye hanımın sanki akrabaları gelmiş gibi bizi içten bir şekilde karşılamasıyla otelden edindiğimiz ilk izlenimin doğru olduğunu hemen anlıyorsunuz.

bodrumda konaklamaSabah kahvaltısıyla birlikte servis edilen daha önce hiçbir yerde yemediğimiz adını ilk kez duyduğumuz egemen ile tatilde farklı lezzetler tatmanın keyfini çıkardık. Egemen bu otelin sabah kahvaltısında sunulan özel ve başka hiç bir yerde olmayan özel yemeğiymiş. Bu güzel butik otelin aynı zamanda havuza girmeyi tercih edenler için havuzu çocuklar için çocuk havuzu da bulunuyor. Ben denizciyim diyenler ise yaklaşık 200 metre yürüdükten sonra Bodrumun meşhur Karaincir plajına ulaşılıyor. Tertemiz bir denize sahip Karaincir plajı. Denizin dibi gözüküyor tabiri burası için çok uygun. Sakin ve huzurlu tatil yapmayı tercih edenler burayı gönül rahatlığıyla tercih edebilirler.

Bodrum Görülmesi Gereken Yerler

bodrum görülmesi gereken yerlerBodrumda görülmesi gereken yerlerin başında Bodrum kalesi yer alıyor. Bodrum kalesi Bodrumun merkezinde Bodrum marinanın hemen yanında yer almaktadır. Bodrumun her tarafından görünen Bodrum kalesi üstünden Bodrumu izlemek ayrı bir keyif. Bodrum kalesi girişi ücretlidir. Bodrum kalesi giriş ücreti 20 TL dir. Girişte isterseniz 30 TL’ye müze kart alabiliyorsunuz. Aldığınız bu müze kart ile 1 sene boyunca Türkiyedeki bütün müzelere ücretsiz girebiliyorsunuz. Bütün müzeler derken geçerli olmadığı bazı müzeler var. Bodrum kalesine girdikten sonra içeride yaklaşık olarak 2 saat geçiriyoruz. Eski zamanlardan kalma çok sayıda eser bu eserlerin denizin altından çıkarılmlarına ait görseller ve yapıları müzede görebiliyorsunuz. Müzenin en üst noktasından çok güzel bir Bodrum manzarası görüyorsunuz. Bodrum merkezinin her yeri buradan gözüküyor.

Bodrum kalesinden çıktıktan sonra Bodrumun en işlek ve hareketli yeri Cumhuriyet caddesini gezebilirsiniz. Bodrum Cumhuriyet caddesi Bodrum merkezde sahil boyunca ilerleyen yemek yerlerinin, alışveriş mağazalarının, restoranların, hediyelik eşya dükkanlarının, barların, gece klüplerinin bulunduğu Halikarnasa kadar uzanan caddenin adıdır. Burası Bodrumun çarşısı olarak ta bilinir. Özellikle yaz aylarında akşamları burada yürümek kalabalıktan dolayı zor olmaktadır. Bodrumun en güzel mekanları bu cadde üzerinde deniz tarafında bulunmaktadır.

Bodrumda görülmesi gereken yerler arasında müze gezmeyi sevenler içinde yerler bulunmaktadır. Bodrumda bulunan Zeki Müren Müzesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrumda gezilebilecek yerler arasındadır.

Bodrumda Ne Yenir Ne İçilir ?

bodrumda ne yenirBodrum denince akla gelen belli başlı yiyecekler vardı. Bunların başında Bodrumun meşhur sebzeli döneri vardır. Bodrum çarşıda bu şekilde sebzeli döner yapan çok sayıda mekan vardır. Bu dönerciler Bodrumda gece geç saatlere kadar açıktırlar. Bodrum döneri dışında Bodrumda meşhur diğer bir yiyecekte mantıdır. Bodrumda çok sayıda mantıcı bulabilirsiniz. Bodrumda yenebilecek bir diğer şey ise Waffle. Bodrum çarşı Waffle satan dükkanlarla doludur. Waffle yemeği sevenler bir akşam tatlı niyetine Bodrumda Waffle yemeyi tercih edebilirler. Bodrumda yemek konusunda son olarak bahsetmek istediğim ise Bodrumda bulunan çok sayıda balık restoranıdır. Bodrumda sahil şeridi boyunca bulunan balık restoranlarından deniz manzarası eşliğinde çok güzel bir balık keyfi yapabilirsiniz. Hatta şansınız varsa denizin hemen kenarında kumların üstünde bir masada balığınızı yiyebilirsiniz. Yandaki fotoğraf ise az önce anlattığım daha önce hiç yememiş olduğum Sunny Garden Nilüfer Otel de özel olarak yapılan ismini de kendilerinin menemene alternatif olarak koydukları egemene aittir.

 

2 thoughts on “Bodrum Görülmesi Gereken Yerler

  1. harika bir haftasonu tatiliydi,sen de güzel özetlemişsin Onurcum.
    Adviye hanımın otelinde sanki yazlığınıza gitmiş gibi hissedebilirsiniz, Akşam yemeğini yediğimiz Bal Mahmut restaurantın Karaincir sahiline sıfır konumda ki bahçesinde oturup balığınızı yerken bizi anın 🙂 Akyarlar sahilinde Castello di Akyarlar otelinin İstanköy manzarasına karşı yediğimiz tortelleni makarnasının tadı hala damağımda mutlaka deneyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir