Bodrum Gezilecek Yerler

bodrum torba gezilecek yerlerBodrum gezilecek yerler yazısında , Bodrumda görülmesi gereken yerler, Bodrumun ilçeleri, Bodrum plajları, Bodrum denize girilecek yerler, Bodrumda alışveriş yapılacak yerler hakkında bilgiler vereceğim. Bodrum gezilecek yerler yazısına Bodrumun şirin bir ilçesi olan Torba ile başlayalım. Bodrum gezilecek yerler arasında görülmesi gereken bir yer olan Torba

Bodrum havalimanına yaklaşık 30 – 35 dakikalık bir mesafede bulunur. Bodrumun en güzel koyuna ve denizine sahip olan,  yazlıkçılar ve gözden uzakta huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için en uygun tatil beldesidir. Gündüzleri iskelede bir şemsiye altında güneşlenip kitabını okuyanları, birkaç yazlıkçı eş dostun, bir araya gelip sohbet edişlerini, lüks otellerin plajındaki eğlenceye kendini kaptırmış tatilcileri görmek mümkün.Gündüz hareketli olan Torba sahilinde, akşamları  sakinlik hakim oluyor. Yani Torbada, Bodrum sokaklarının hareketli gece hayatını bulamayabilirsiniz. Sıcak ve bana göre aşırı tuzlu olan denizin tadını çıkarmak, biraz da hareketli yaşamdan uzakta keyif yapmak isteyenler için oldukça ideal bir tatil beldesidir.

Bodrum gezilecek yerler arasında yer alan Torba sahiline, ulaşım yolu üzerinde bulunan Zeytin Ada Otelin hemen yanındaki Torba tabelasını takip edip, yokuştan aşağıya doğru indiğinizde ulaşabilirsiniz. İlk olarak Hasır Cafe karşınıza çıkacak. Mantı, gözleme ve çiğ börek için duraklama yapılacak ilk noktadır bu cafe. Yine buradan sola döndüğünüzde Marina Ocakbaşı Restaurantta bir şeyler yiyebilirsiniz.

bodrum sanat eviBodrum gezilecek yerler arasında Torbadaki Hasır Cafeden ayrılır ayrılmaz sizi sahilde tam orta noktada  ünlü Voyage Otel Torba karşılıyor. Denize sıfır konumdaki bu otelin 2 adette iskelesi bulunmaktadır.  Bu otel’in sağ ve sol tarafında sahil boyunca bir çok küçük ve büyük  otel, motel ve pansiyonlar yer almaktadır. Sol tarafında; Sina Torba Suites, Hotel Omar Torba, Torbahan Otel, Vural Hotel,  Dalli Motel, Kadriye Beach,  Sanat Evi , sağ tarafında ise ; Casa Dell Arte Hotel , Alkoçlar La Boutique, İzer Hotel & Beach Club yer almaktadır.

Sina Torba Suites & Spa Otel ; Voyage otelin hemen karşısında, yer alan bu sevimli butik otelin açık havuzu ve sahilde özel  plajı bulunuyor.

Hotel Omar Torba ; Otel olarak konaklayabileceğiniz gibi özel plajındaki iskeleden de faydalanabilirsiniz. Eylül Ayında iskele için giriş ücreti alınmıyor fakat sezonda 30 TL giriş ücreti alınıyor.  Konaklama için , oda kahvaltı dahil ortalama 200 TL.  Güneşlenirken yiyebileceğiniz patates tabağı ve  iki bira için yaklaşık 25 TL hesap ödüyorsunuz.

Kadriye Beach; İskelesinden ücretsiz yararlanabileceğiniz bu mekanda Kahvaltı 25 TL, Salatalar, ara sıcaklar ve soğuk başlangıçlar 8 TL ile 25 TL arasında,  Balık fiyatları ise 30 TL ile 35 TL arasında.

Sanat Evi Restaurant &  Bar ; Torba sahilinin sonunda yer alan Sanat Evi , Torba sahilinin  en popüler mekanı olup, genellikle sanatçıların en uğrak yeridir. Yaz aylarını Torbada geçiren ünlü şarkıcı Fedon, kimi akşamlar buraya gelerek arkadaşlarıyla eğlenirken aynı zamanda birkaç şarkısını da söylemeden gitmiyor. Torbaya gelen ünlüler buraya mutlaka gelir, bir şeyler yiyip içer ve plaj olarak kullanırlar. Kahvaltı 20 TL, Salatalar 12 TL – 25 TL arasında, makarnalar 15 TL,hamburger 20 TL. ızgaralar 20 TL ile 37 TL arasında değişiyor.

Torba Yat Limanı ise, Torba sahilinin hemen sonunda, Fatma Girik’ in evinin hemen karşısında yer alıyor.

Bodrum Gezilecek Yerler – Gündoğan

gündoğan gezilecek yerlerBodrum gezilecek yerler arasında yer alan Yalıkavak ve Göltürkbükü arasındaki koyda, Torba’ya göre daha uzun bir sahile sahip olan Gündoğan, en eski yerleşim yerlerinden biridir. En çok  yazlıkçı ve günübirlik tatile gelenler için tercih ediliyor. Deniz mevsimi için temmuz ve ağustos ayları öneriliyor. Gündoğan sahili kapalı bir koya sahip. Bu yüzden denizi dalgasız. Dalgasız denizde, deniz keyfi yaşamak isteyenler için idealdir. Ayrıca Gündoğan’ ın havası, pek çok doktor tarafından, astım hastası olanlara tavsiye edilen yerlerdendir.

Bodrum’dan ve Torba’dan Gündoğan’a minibüsle ulaşmak çok basit. Bodrum garajından kalkan minibüslerle ortalama 30 Dakika, Torba’dan 25 – 20 dakikada ulaşım sağlanıyor. Torba – Gündoğan minibüsünde kişi başı ücret 4,5 TL.dır.

Minibüs sizi hemen sahilde halk plajının karşısında bırakıyor. Otel ve restaurantların kendi işletmelerine özel şemsiye ve şezlongları kullanmadan, istediğiniz her alanda rahatça denizin tadını çıkarabilirsiniz. Bu konuda da sizi kimse ikaz edemez. Çünkü, Belediye tarafından “Tüm  plajlar halkın kullanımına açık ve ücretsizdir” levhası yer almaktadır.

gündoğan plajıMinibüsten inip, sol istikamete doğru ilerlediğinizde önce takıcılar ve aksesuar satan dükkanlar, ardından cafe, otel ve pansiyonlar karşınıza çıkacak. Az önce bahsettiğim gibi, her otel ve restaurantın kumsalda özel plajı bulunuyor. Hemen hemen hepsinde de şezlong ve şemsiyenizi ücretsiz temin edebiliyorsunuz. Sadece, sizden bir şeyler yiyip içmenizi talep ediyorlar.

Bodrum gezilecek yerler arasında ki Gündoğan’da bulunan otel ve restaurantlardan birkaçı ise, Butik Han Otel, Cennet Park Otel, Avluu Restaurant, La Locanta, Estrella Beach Hotel, Olira Boutique Hotel & Spa, Sunfısh Boutique Otel, Hasıraltı Cafe Restaurant ve İskele Restauranttır.

İskele Restaurantta şemsiye ve şezlong ücretsiz. 2 bira ve 2 limonata için 22 TL ücret ödeyebilirsiniz. Cennet Park Otel; diğer otellere göre biraz pahalı ama en çok tercih edilen Gündoğan’ın en popüler otellerinden biridir. Butik Han Otelin, odaları çok temiz, ferah ve oldukça uygun fiyatlı. La Locanta nın şık bir iskelesi var. Kahvaltı, ev yemekleri, çiğ börek, mantı ve zeytinyağlıları özel yemeklerinden. Fiyatları ise oldukça uygun. Zeytinyağlılar 7 TL., Çiğ Börek 10 TL., Mantı 12 TL., Meze çeşitleri 7 TL., Efes – Tuborg 33 cl 7 TL. Estrella Beach Otel’ in iskelesi ve yemek yenilebilecek özel restaurantı var. Balık 22 TL Izgaralar 18 TL ile 38 TL arasında, Salatalar ise 14 TL ile 22 TL arasında değişiyor.

Gündoğan’da popüler olan ve hemen hemen herkesçe bilinen bir diğer mekan ise, Terzi Mustafa ve  Küçükbükte yer alan Muhtarın Yeri isimli balık lokantasıdır.

Muhtarın Yeri : Hem restaurant hem de otel olarak hizmet veren bu sevimli işletme, Gündoğan’ın en eski ve en bilinen balık lokantasıdır. Sahilde denize sıfır konumda olan Muhtarın Yerinin  fiyatları da oldukça uygun.

Terzi Mustafa : Plaj, cafe ve restaurant olarak hizmet veren bu mekan, kaliteli meze ve balık için tavsiye edilen yerlerden olup, fiyatları biraz pahalı.

bodrum gezilecek yerlerBodrum gezilecek yerler arasında ki Türkbükü Bodrumun en popüler bölgesidir. Bodrum Türkbükü arası 22 km olup, Bodrum garajdan her 15 dakikada bir minibüs hareket etmektedir. Yaklaşık yolculuk 20 dakika sürmektedir. Kişi başı 5 TL. ücret ödüyorsunuz. Torba’dan ise minibüsle yaklaşık 10-15 dakikalık uzaklıkta olup, kişi  başı 4,5 TL ücret ödeniyor.

Minibüsten inince sağ tarafta bir taksi durağı var. Buraya doğru yürüdüğünüzde karşınızda Türkbükü sahilini göreceksiniz. Sahilin sol tarafında minik bir köprü var. Bu köprüyü geçmeden önce, yerli halk tarafından, bu köprünün diğer tarafına geçtiğinizde az önce bahsettiğim ultra lüks bir ortamla karşılaşacağınız için çok fazla harcama yapacağınız konusunda uyarılıyorsunuz.  Bu köprünün bulunduğu noktada Göltürkbükü Belediyesi Çay Bahçesi ve Halk Plajı yer alıyor. Çok fazla para harcamadan burada vakit geçirebilirsiniz. Bodrum gezilecek yerler yazısını okuduktan sonra Türkbükü hakkında yazmış olduğum ayrıntılı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yazan : Fulya Mamık

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir