Bodrum Gezi Notları

bodrum sokaklarıBodrum gezi notları yazısında ülkemizin en gözde tatil bölgelerinden birisi olan Bodrum ile ilgili Bodrum ve çevresinde bulunan tatil bölgeleri, Bodrumda farklı konaklama alternatifleri, Bodrum gece hayatı seçenekleri, Bodruma uçak ile ulaşım, Bodrumda denize girilebilecek yerler konularından bahsettiğim Bodrum gezi notları yazısı hazırladım. Bodrum gezi notları yazısına Bodrum hakkında kısaca bilgiler vererek başlayalım.

Bodrum merkezi özellikle akşamları çok hareketli bir yerdir. Ancak Bodrum merkezde denize girilebilecek yerler çok kısıtlıdır. Bu yüzden denize girmek için Bodrum çevresinde bulunan tatil yerleri daha çok tercih edilmektedir. Bodrum çevresinde bulunan Bodruma bağlı tatil yerleri arasında Torba, Yalıkavak, Gündoğan, Türkbükü, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Bitez, Gümbeti sayabiliriz. Buralarda en az Bodrum merkez kadar çok tutulan ve tercih edilen tatil yerleridir. Buralardan Bodrum merkeze gün içinde sürekli servisler düzenlenmektedir.

bodrum deniziBodrum daha çok yerli turistler tarafından tercih edilen bir tatil yeridir. Güney sahillerindeki diğer tatil yerlerine göre yabancı turistler Bodrumda daha azdır. Bodrum gezi notları arasında Bodrumda konaklamadan bahsetmek gerekirse Bodrum merkezinde çok büyük oteller yoktur. Ancak Bodruma girerken veya Bodrumun çevresindeki koylarda 5 yıldızlı otelleri ve tatil köylerini çokça görebilirsiniz. Bodrumda konaklama açısından fiyat olarak uygun yerler olmakla birlikte çok pahalı ve lüks konaklama alternatifleri de bulunmaktadır. Özellikle bayram tatillerinde Bodrum otelleri full doluluk oranına ulaşmaktadır. 2 sene önce Bodruma bayramın ilk günü rezervasyonsuz olarak gitmiştik. Genelde gezilere rezervasyonsuz olarak çıkarım ve konaklamada hiç bir sıkıntı yaşamam. Ama bu sefer Bodrumda konaklayacak tek bir oda dahi bulamamıştık. Çok uzun aramalar sonucunda yerleşebilmiştik.

bodrum gezi notlarıBodruma ulaşım için havayolu tercih etmek isteyenler Milas Bodrum havalimanı ile Bodruma rahat bir şekilde ulaşabilirler. Milas Bodrum havalimanına İstanbul Ankara gibi şehirlerden gün içinde birden fazla sefer düzenlenmektedir. Bunun dışında da birçok farklı şehirden Bodruma direk uçak seferleri yapılmaktadır. Özellikle yaz aylarında Bodruma giden uçakların doluluk seviyesi %100’e ulaşmaktadır. Cuma günü Bodrum gidip Pazar günü dönen binlerce tatilci bulunmaktadır. Bodrum havalimanından Bodrum merkez arası yaklaşık 35 kilometre ve 45 dakika sürmektedir. Bodrum Milas havalimanından, Bodrum merkezine uçak iniş saatlerine göre ayarlanmış servisler bulunmaktadır. Bodrum uçak biletleri uygun fiyata alabilmek için yaz aylarında erken bilet alımı yapılmalıdır. Hatta bütün yaz 3 ay boyunca her haftasonu cuma gidiş pazar dönüş uçak biletini Nisan Mayıs ayından alan kişiler bulunmaktadır.

Bodrum gece hayatı en hareketli tatil bölgelerinden birisidir. Çok sayıda gece kulübü, bar, canlı müzik yapan yerler bulunmaktadır. Her zavke ve her yaşa hitap eden mekanlar gecenin ilerleyen saatlerine kadar Bodrumda eğlenmek isteyenlerin uğrak yerleri olmaktadır. Bodrumda yaz aylarında ünlü sanatçılarda konserler düzenlemektedir. Bodrum kalesinde düzenlenen konserlerde en popüler sanatçılar sahne almaktadırlar.

bodrum marinaBodrum gezi notları arasında Bodrumu anlatınca Bodrum kalesinden bahsetmemek olmaz. Bodrum Marinanın hemen yanında yer alan Bodrum kalesi Bodrumun simge yapısıdır diyebiliriz. Bodrum kalesine giriş ücretlidir. Müze kartı olanlar Bodrum kalesine ücretsiz bir şekilde girebilirler. Kale içinde görülmesi gereken bir çok tarihi eser ve yapı bulunmaktadır. Bodrum batığının ana iskeletinin kurulmuş halini de Bodrum kalesi içinde görebilirsiniz. Bodrum kalesinin en üstünden Bodrum manzarasına bakmakta ayrı bir keyiftir.

Bodrum gezi notları Bodrumda yeme içme konusunda ne isterseniz bulabilirsiniz. Balık restoranları Bodrumda her akşam kalabalık olan yemek yerleridir. Bodrum yeme içme konusunda meşhur olan Bodrumun sebzeli döneri, Bodrum mantısıdır. Bodrumda bir çok yerde bunları deneyebilirsiniz. Bodrum merkezde çarşı içinde bulunan dönerci sabaha kadar her zaman doludur.

Bodrumun beyaz evleri Bodrum mimarisinin en belirgin özelliğidir. Bodrumda bütün evler beyaza boyanmıştır. Başka bir renge izin verilmemektedir. Bu durum Bodruma ayrı bir hava katmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir