Bayramda Gidilecek Yerler

bayramda gidilecek yerlerBayramda gidilecek yerler yazısında bayramın yaklaştığı bu günlerde Türkiyede veya yurtdışında kısa süreli hatta günübirlik gidilerek görülebilecek yerler hakkında bilgiler verdiğim bayramda gidilecek yerler yazısı hazırladım. Bayramda nereye gidilir sorusuna cevap verdiğim bayramda gidilecek yerler yazısında yurtiçinde ve yurtdışında İstanbul içinde ve İstanbul çevresinde yer alan görülmesi gereken yerlerden de bahsedeceğim.

Yurtiçinde Bayramda Gidilecek Yerler

kıbrıs gezilecek yerlerKıbrısta bayramda gidilecek yerler arasında çok tercih edilen bir yerdir. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında tatil zamanlarında tatilcilerin öncelikli tercihi arasında yer alır Kıbrıs. Bayramda gezilecek yerler arasında bulunan Kıbrısta oteller bayrama özel programlar düzenlemektedirler. Ünlü sanatçıların çıktığı otellerin bayram programları standart paketler halinde satılmakta ve normal sezondan çok daha pahalı olmaktadır. Kıbrıs gezilecek yerler yazısından Kıbrısta görülmesi gereken yerler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

bolu gölcükBayramda gidilecek yerler listesi içinde İstanbula yakın yerlerden Boluyu sayabiliriz. Bolu İstanbul ve Ankaraya yakın olmasından dolayı bayram için elverişli bir kafa dinleme yeridir. Kış aylarına gelen bayramlarda Kartalkaya kayak sevenler tarafından full doluluk oranında çalışmaktadır. Kartalkaya dışında Abant Bolunun en bilinen yeridir. Bolu şehir merkezine 40 kilometre mesafede yer alır. Gölcük, Yedigöller Boluda göülmesi gereken diğer yerler arasındadır. Bolu İstanbula 240 km Ankaraya 180 km mesafede bulunmaktadır. Bolu gezilecek yerler yazısında bayramda Boluyu gezmek isteyenler için bütün bilgiler yer almaktadır.

kemer plajlarıBayramda gidilecek yerler arasında yaz aylarında tabii ki en çok tercih edilen yer Antalya oluyor. Yaz aylarına gelen bayramlarda Antalya tıklım tıklım dolu oluyor. Neredeyse konaklama bulmak imkansız hale geliyor. Bayramda Antalyaya gidecekler Alanya, Belek, Kemer, Manavgat, Side, Tekirova, Kaş bölgelerini tercih ederler. Buralar denize girmek için ideal tatil yerleridir. Bu tatil bölgelerinde çok sayıda tatil köyü ve 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Antalya ile ilgili yazdığım ve bütün bu tatil bölgelerinden bahsettiğim Antalya gezilecek yerler yazısı bayramda Antalyaya gitmeyi planlayanlar için iyi bir rehber olacaktır.

avşa adası koylarıBayram eğer bir yaz ayına geliyorsa bayramda gidilecek yerler arasında Avşa adası kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir adrestir. Ulaşım sıkıntısı olmayan Avşa adası 2-3 günlük denize girmek ve İstanbuldan uzaklaşmak isteyenler için çok iyi bir seçenek olacaktır. İstanbuldan deniz otobüsüyle gidilebilen Avşada konaklama daha çok pansyon veya küçük otellerde sağlanmaktadır. Avşa yazısında Avşada neler yapılır konusundan ayrıntısıyla bahsettim.

bodrum gezi notlarıBayramda gidilecek yerler arasında Türkiyenin en popüler tatil yerlerinden birisi olan Bodrumu da saymak gerek. Bodrum havanın sıcak olduğu her zaman kalabalık bir yer olmasından dolayı yaz aylarına gelen bayramlarda otellerde yer bulmak imkansız hale gelebilmektedir. Ben bir keresinde bayramın ikinci günü rezervasyonsuz Bodruma gitmiştim ve otel bulmakta çok zorlanmıştım. Bodrum, Türkbükü, Gündoğan, Bodrum gece hayatı, Torba ile ilgili çok sayıda yazı paylaştım. Bodrum gezilecek yerler yazısında Bodrum hakkında istediğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

çeşme ılıca plajıBayramda nereye gidilir sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan birisi Çeşme olacaktır. Çeşme yaz aylarında özellikle de bayramlarda her daim çok tutulan bir tatil bölgesidir. Çeşmeyi merkez Alaçatı ve Ilıca olarak 3’e ayırabiliriz. Her biri başlı başına bir tatil bölgesidir. Çeşmede denize girmek için ılıca plajı ve Aya yorgi koyu en güzel yerlerdendir. Gece dışarı çıkmak isteyenler için ise Çeşme Marina ve Alaçatı her türlü zevke hitap eden mekan ve restoranlarla doludur. Çeşmeye gitmişken Çeşmenin meşhur rüzgar sörfü yapılan plajını da görmek gerekir. Çeşme hakkında daha ayrıntılı bilgiler için Çeşme gezilecek yerler yazısını okuyabilirsiniz.

Bayramda eğer kış ayına denk geliyorsa bayramda gidilecek yerler arasında Uludağ, Kartalkaya, Kartepe gibi kayak merkezleri ön palana çıkmaktadır. Kar yağdığı her zaman kalabalık olan bu kayak merkezlerinde eğer kar ve bayram aynı zamanda olursa yer bulmak çok zordur.

İstanbulda Bayramda Gidilecek Yerler

pierre lotiBayramda gidilecek yerler için İstanbulda gidilebilecek Pierre Loti Tepesi herkesin ismini duyduğu ama yerinin biraz ters olmasından dolayı gitmediği veya nasıl olsa bir gün giderim diyerek es geçtiği bir yerdir. Pierre Loti tepesinde İstanbul Haliç manzarası eşliğinde çayınızı kahvenizi içebilirsiniz. Pierre Loti tepsine Eminönünden binilen otobüs ile ulaşabilirsiniz. Otobüsten indikten sonra tepeye çıkmak için teleferiğe binmek gerekir. Pierre Loti yazısında burası ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bayramda gidilecek yerler içinde İstanbul merkezine yakın denebilecek mesafede olan Polenezköyde güzel bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Polenezköye Kavacık üzerinden ulaşabilirsiniz. İstanbulun ender kalan yeşil alanlarına sahiptir Polenezköy. Polenezköyde açık havada yemek yenilebilecek çok sayıda restoran ve piknik yapılabilecek yerler bulunmaktadır. Polenezköy Riva Beykoz hepsi aynı bölgede yer almaktadır. Bayramda bir günde buraların hepsini gezebilir. İstanbulun içinde İstanbuldan farklı bir hayatın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bayramda gidilecek yerler arasında İstanbulda Rumeli fenerinin hemen yanı başında bulunan garipçe köyünüde sayabiliriz. Garipçe köyüne Sarıyerden Rumeli fenerine giderken ulaşabilirsiniz. Garipçe köyü çok küçük bir yerdir. Buranın kahvaltısı meşhurdur. Bayramda bir gün Garipçe köyünde denizin hemen dibinde kahvaltınızı yapabilir buradan da İstanbulun Karadeniz sınırı olan Rumeli fenerine doğru bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Bayramda gidilecek yerler için İstanbulun hemen yanı başında olan Ağvayı sayabiliriz. Ağva İstanbula 80 kilometre mesafede Şileden sonra gelen sakin butik ve bungalov otellerin bulunduğu kafa dinlemek için gidilebilecek bir yerdir. Ağvada denize de girilebilir ancak çok fazla tercih edilmez. Şile buraya yakın olduğundan Şile plajı Ağvaya göre çok daha popüler bir yerdir. Ağvada nehrin kenarındaki bungalov evlerde kalabilir, nehirde deniz bisikleti sürebilir, çok küçük bir merkeze sahip olan Ağvayı gezebilirsiniz. Ağva ve Polenezköy ile ilgili ayrıntılı bilgilere haftasonu gezilecek yerler yazısını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Yurtdışında Bayramda Gidilecek Yerler

aşk çeşmesiBayramda gidilecek yerler arasında yurtdışından ilk sayabilceğimiz yer Roma. Özellikle bayramlarda yurtdışı turları arasında en çok tercih edilen tur olan İtalya turunun en güzel şehri olan Romada bu dönemlerde çok sayıda Türk ile karşılaşabilirsiniz. Roma bayram turları çok önceden dolmaktadır. Bu yüzden bayramda Roma gitmeyi düşünenler erken davranmalıdırlar. Normal zamanlarda daha ucuz olan italya turlarının bayram dönemlerinde fiyatları daha yüksek olmaktadır. Romanın görülmesi gereken en güzel yerleri Aşk Çeşmesi, Kolezyum, Vatikan, Roma Forumu ve İspanyol Merdivenlerini sayabiliriz. Roma ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere Roma gezilecek yerler yazısından ulaşabilirsiniz.

barselona gezilecek yerlerBayramda gidilecek yerler açısından yurtdışından bir diğer seçenek Barselonadır. İtalya ve İspanya Türklerin yurtdışında en çok gittikleri yerlerdendir. Barselonaya genelde turla gitmek tercih edilir. Turların fiyatlarının bazı dönemlerde çok uygun olması Barselonanın da Avrupanın en güzel şehirlerinden birisi olması bayramda yurtdışı tercihi için iyi bir alternatif olmasına yol açar. Barselonaya gidipte beğenmeyeni ben henüz duymadım. Barselona Gaudinin eserleriyle donanmış gezilecek yerleri çok olan ve futbol takımıyla da adından sıkça söz ettiren bir şehirdir. Bayramda Barselonaya gidecekler orada çok fazla Türk göreceklerinden emin olabilirler. Barselona gezilecek yerler yazısı size burası ile ilgili bilmek istediğiniz herşeyi anlatacaktır.

amsterdam kanallarBayramda gidilecek yerler için yurtdışını tercih edenlerin en çok gittikleri yerlerden birisi Amsterdam şehridir. Amsterdam kanallarıyla, gece hayatıyla ve Türkiyeden çok sayıda uçağın Amsterdama gitmesinden dolayı bir kaç günlüğüne rahatça gidilebilecek bir yerdir. Amsterdamın en bilinen gezilecek yerleri şehrin herini kaplayan kanalları ve gece hayatının merkezi Red Line bölgesidir. Amsterdam tatili çok uzun tutulmamalıdır. 3 gün amsterdam için yeterlidir. Amsterdam gezilecek yerler yazısında daha ayırıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Yurtdışında bayramda gidilecek yerler arasında dünyada turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirlerden birisi olan Paris te düşünülebilir. Dünyanın en bilinen yapısı olan Eyfel Kulesine ev sahipliği yapan Parise sadece Eyfel kulesini görmek için bile gidilebilir. Pariste Eyfel kulesi dışında Zafer Takı, Lourve Müzesi, Şanzelize gibi mutlaka görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Paris gezilecek yerler yazısında Paris ile ilgili bilmek istediklerinizi öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir