Barselona Gezilecek Yerler

barselonaBarselona gezilecek yerler yazısında İspanyanın en güzel şehri olan Barselonada görülmesi gereken yerler, Barselonadaki tarihi eserler, ünlü mimar Gaudinin imzasını taşıyan yapılar, Barselona alışveriş yapılacak yerler ve Barselona gezilecek yerler hakkında Barselona gezi yazısı hazırladım. İspanya tatilimin son 2 gününü geçirdiğim Barcelona’ya, Madrid’den yaklaşık 8 saat süren, bir otobüs yolculuğu sonrası ulaştım. 8 saat otobüs yolculuğu gerçekten çok yorucu geçiyor.Tur şirketleri bu sebeple, Madrid Barcelona arasında ekstra olarak Zaragoza turu düzenliyor ve bu tur sayesinde biraz dinlenmiş ve İspanya’da bir başka yer daha görmüş oluyorsunuz.

barselona gezi yerleriBarselona gezilecek yerler ve görülmesi gereken yerleri doya doya gezmek için 2 gün çok kısa bir zaman dilimi. En az 5 gün bu şehirde kalmak lazım. Ben 2 günde olabildiğince en önemli yerlerini gezip görmeye çalıştım. Bu yazımla Barcelona’da 2 günde neler yapabilirsiniz ondan bahsedeceğim. Barselona gezilecek yerler yazıma ilk olarak ünlü mimar Gaudi’ den ve eserlerinden bahsederek başlamak istiyorum. İspanya denince akla ilk gelen isim kuşkusuz ünlü mimar Gaudi ve onun eserleridir. Gaudi’nin en ünlü ve en çok turist çeken eseri Gaudi’nin bitmeyen kilisesi La Sagra Familia dır. Gaudi bu eserini 1882 yılında yapmaya başlamış fakat bazilikayı bitiremeden ölmüştür. Günümüzde hala bitirilememiş olup, bu haliyle bile çok fazla turist çekiyor. Bu kilisenin bir yönünde İsa’nın doğuşu diğer yönünde İsa’nın ölümünü tasvirlemiştir. Önünde uzun kuyruklar oluşturmuş turistler, bu görkemli yapının içine girmek için saatlerce sıra beklemektedirler.

barselona park guellGaudi nin bir diğer ünlü eseri Barselona gezilecek yerler içinde yer alan Park Güell dir. Gaudi nin birbirinden güzel rengarek eserlerini göreceğiniz bu parkta kendinizi bir masal kahramanı gibi hissedebilirsiniz. Park Güell’e Barcelona da Catalunya meydanından metroyla ( yeşil hatta binip ) Lesseps yada Vallcarca durağında inerek yürüme mesafesinde ulaşabilirsiniz. Gaudi nin eserlerinden Barselona gezilecek yerler arasında yer alan Casa Mila da oldukça ünlü ve çok fazla turist çeken bir yapı olup, benimde en beğendiklerim arasındadır. Barselona gezi yerleri içindeki Casa Mila Barcelona’nın simgeleri arasındadır.

Barselona Gezilecek Yerler Listesi

  • La Sagria Familia
  • Park Guell
  • La Rambla Caddesi
  • Casa Mila
  • Casa Batllo
  • Port Olympique
  • Monjuic
  • Picasso Müzesi
  • Camp Nou
  • Catalunya Meydanı

barselona gezi notlarıGaudi’nin eserlerinden sonra, Barcelona şehir gezimize ilk olarak turun ekstra düzenlediği (30euro) Barcelona Şaheserleri turuna katılarak başladık. Barselona gezilecek yerler listesinden; Paseyo de gracia, Sagra de Familia Kilisesi, Plaza de Catalunya, La Ramblas, Plaza de Catalunya, Mont Juic, Eski liman ve Colon Meydanını gezdik. Kimi yerleri otobüsten inip, kimi yerleri ise otobüs içerisinden görerek bilgi sahibi olmuş olduk. Serbest zamanımızda ise bu gördüğümüz yerleri kendi başımıza gezerek bol bol fotoğraf çektirip rahat rahat dolaşma şansı elde ettik.

Serbest zamanımızda, ilk durağımız olan Barselona gezilecek yerler arasındaki Plaza de Catalunya, hemen hemen birçok tur otobüsünün ve yerli yabancı turistin buluşma yeri. Bu meydan, Barcelona’da görülmesi gereken yerlere yakın bir mesafede olduğundan bizde bu meydanı hep başlangıç noktası aldık. Plaza de Catalunya meydanında İspanya’nın en meşhur ve en büyük 2. mağazası olan Barselona gezilecek yerler arasındaki El Corte Ingles isimli alışveriş merkezi bulunuyor. Bu alışveriş merkezinde ihtiyacınız olan her şeyi bulmanız mümkün. El Corte Ingles mağazasının etrafında dünyaca ünlü markaların mağazalarını görebilirsiniz. Barcelona’da Catalunya meydanında Apple ın mağazası da yine bu alışveriş merkezinin karşısında bulunuyor. Catalunya meydanındaki en ünlü cafe ise Hard Rock Cafe olup, içeride ki şık tasarımı mutlaka görmeniz gerekiyor. Ayrıca Calatunya meydanındaki çeşme ve heykellerde oldukça ünlüdür.

barcelona gezi yerleriBarselona gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Barcelona’ nın en ünlü caddesi olan La Rambla, İstiklal caddesi gibi kalabalık bir cadde. Bir ucu Catalunya meydanına bir ucu ise sahile çıkıyor. Bu caddede ünlü markaların mağazaları, şık cafeler ve restorantlar, hediyelik eşya satan dükkanlar yer alıyor. Hediyelik eşya almak isterseniz kesinlikle ara sokaklara uğramanızı tavsiye ederim. Çünkü hem çok çeşit ve hem de daha ucuza pek çok ürün bulmanız kaçınılmaz. Catalunya meydanından La Rambla Caddesi üzerinde sahile doğru inerken sağ tarafta bulunan ve Barselona gezilecek yerler arasındaki Barcelona’ nın en ünlü marketlerinden biri olan Mercat Boqueria mutlaka gidip görmeniz gereken bir yer. Bu markette renk renk çeşit çeşit meyveleri, balık ve yöresel mezeleri bulabilirsiniz. Barselona gezilecek yerler arasındaki La Rambla caddesi üzerinde yemek yiyebileceğiniz çok şık cafe ve restorantlar var. Genellikle uygun menü oluşturmuş olanları tercih edebilirsiniz. Biz La Rambla caddesinde yemek tercihimizi La Baguetino isimli cafede ünlü İspanyol yemeklerinden panini den yana kullandık. (fiyatı 8.50 euro). Panini dilim pizza şeklinde lezzetli bir atıştırmalık.

barcelona la ramblaLa Rambla caddesinde ki gezinin ardından Barcelona’nın sembolü olan Barselona gezilecek yerler arasında yer alan ünlü Kristof Kolomb Anıtı karşımıza çıkıyor. O kadar uzun bir anıt ki bu, bu anıtı arkanıza alıp aynı fotoğraf karesine girmeniz mümkün değil. Yerli yabancı pek çok turist tarafından ilgi gören bu anıtın tepesine çıkabilmek için bir asansör yapmışlar. Yukarı çıkanlar, Barselona şehrinin en iyi gözlemleyebileceğimiz bir yer olduğunu söylediler. Kristof Kolomb heykelinin hemen karşısında cıvıl cıvıl bir kalabalığa ev sahipliği yapan Barselona gezilecek yerler arasındaki  Port Vell yani Barcelona’nın yeni limanı bulunuyor. Bu limanın sonunda kocaman bir alışveriş merkezi olan Maremagnum var. Bu alışveriş merkezinde uygun fiyata pek çok giyim eşyası bulabilir, ayrıca yurt dışından parfüm almayı düşünenler, Barcelona’daki Maremagnum alışveriş merkezinde çok uygun fiyata aradığınız ürünü bulabilirsiniz. Barselona gezilecek yerler arasındaki son yer olarak Port Olympique görülmesi gereken bir yerdir.

Yazan : Fulya Mamık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir