Bangkok Gezilecek Yerler

bangkok gezi notlarıBangkok gezilecek yerler yazımda anlattığımTayland’ın başkenti olan bu egzotik şehir, tapınakları, denizi, sokak satıcıları ve güler yüzlü insanları ile görülmeye değer bir harikalar diyarı. 2016 yılı Şubat sonunda 3 günlük bir Bangkok gezim oldu. Bangkok’ta yapılacak bir çok aktivite var. Bu yazımda Bangkok gezilecek yerlerden, Bangkok’ ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden bahsedeceğim.

Bangkok’un iki havalimanından biri olan Suvarnabhumi Havalimanından, Bangkok’un Ratchada bölgesinde bulunan otelimize yaklaşık yarım saatte ulaştık. Otele yerleşmemizin ardından, hakkında çok fazla şey duyduğumuz bu mistik şehri gezmeye başladık.

Bangkok gezilecek yerler ;

WAT TRAİMİT

Bangkok gezilecek yerler arasında bir tapınaklar şehri olan ve Budizm inancını en yakından görebileceğiniz Bangkok’ ta ilk gezdiğim tapınak Wat Traimit oldu. 5,5 ton ağırlığında ve 14 ayar altından yapılmış olan oturan Altın Budanın olduğu bir tapınak burası. 4 kat çıkmanız gerekiyor Altın Budayı görmek için. Tapınağın basamaklarından çıkarken ilk Bangkok Kralının resmi karşılıyor. Büyük ve bir o kadar da gerçekçi bir tablo. Fotoğraf çektirebileceğiniz güzel bir nokta.

WAT PHO

bangkok wat poBangkok gezilecek yerler denince ilk akla gelen tapınaklardan biri şüphesiz Wat Pho dur. Yapımına 1786 yapımına başlanılan ve 15 yıl süren süren Wat Pho, şu an Bangkok un en önemli tapınağıdır. Geçmişte kraliyet tapınağı olan, şu an halkında kullandığı ünlü What Pho dan içeri adım atar atmaz bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor gibisiniz. Çok büyük ve görkemli bir tapınak olan Wat Pho da en çok görmeyi istediğim şey kuşkusuz ünlü Yatan Buda heykeliydi. Uzunluğu 46 metre, yüksekliği 15 metre olan devasa bir buda heykeli ile karşılaşıyorsunuz.

Budizm inancına göre, yaşamını yitirenlerin bedenleri yakılır ve külleri 3 e ayrılır. Bu küllerin bir kısmı nehre, bir kısmı evlerin içinde saklanır. Bir kısmı ise Wat Pho içerisindeki ince uzun yapılar olan Stupasların altına konur. Yani, Wat Pho da göreceğiniz ince uzun süslü yapılar birer mezar taşıdır. Wat Pho da büyük ve daha gösterişli olan mezar taşlarında 1., 2. ve 3. kralın külleri vardır. Daha küçük mezar taşlarının altında ise, kraliyet ailesine yakın kişilerin külleri bulunuyor. Bir mezar taşı ne kadar ihtişamlı ise, kişi o kadar zengin yada güçlü biri oluyor.

Wat Pho nun diğer bir özelliği de tapınak içerisinde masaj okulunun olması. Thai masajı geçmişte tapınaklarda öğretilirmiş. Thai masajı nedir diye soracak olursanız, Thai masajı, vücudun enerji noktalarına basınç uygulanarak yapılan bir masajdır. Hafif serttir ama çok rahatlatan bir masajdır.

KAO SAN ROAD

bangkok kao san roadBangkok gezilecek yerler başında yer alan ve Bangkok gece hayatı denince, kesinlikle gitmeniz gereken bir yerdir Kao San Road. Bangkok’un meşhur sokak satıcılarını bu caddede görebilirsiniz. Böcek yiyen, solucan yiyen ve hijyenden uzak tüm yiyecekleri yemeye çalışan yerli yabancı pek çok turisti burada görebilirsiniz. Bangkok’ta gece dışarı çıkıp, birşey içmek ve eğlenmek istersenizde, bu caddede yan yana dizilmiş olan yüksek sesle müzik çalan cafe ve barları tercih edebilirsiniz.

PAT PONG NIGHT BAZAR

bangkok gezi rehberiBangkok gezilecek yerler listesi içinde yer alan Bangkok’un en meşhur ve yabancı turistlerin akın ettiği bir diğer yer ise Pat Pong’dur. Bir sokak düşünün; ağlı sollu gece kulüpleri, sokağın ortasında da pazar standı açmış satıcılar. İşte böyle bir yer Pat Pong. Tüm markaların taklit ürünlerini bulabilirsiniz burada. Saatler, çantalar, gözlükler ne ararsanız var. Eğer birşeyler almak isterseniz mutlaka pazarlık yapın. Çünkü satıcılara birşeyin fiyatını sorduğunuzda ilk fiyat olarak inanılmaz yüksek rakam söylüyorlar. Eğer satın alırsanızda ne kadar indirim yaptıklarına inanamayacaksınız. Bangkok’ta en çok merak edilenlerden bir diğeri de Thai Masajıdır. Pat Pong etrafında bir çok Tahi Massajı yaptırabileceğiniz salon bulunyor. Bangkok’ta Thai Masajı yazımda detaylarını bulabilirsiniz. Pat Pong’da, eğlenebilir, yemek yerel yemeklerin tadına bakabilir ve Bangkok’tan hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Meşhur Bangkok gece klüpleride yine bu noktada yer alıyor. Biz otelimizden bu pazara yakalaşık 20 dakikada taksi ile ulaştık. Taksi ücreti olarak ta giderken 100 Baht , gece otelimize dönerken de 200 Baht ödedik. Fiyat farklılıklarının sebebini, Bangog’ta taksi yazımda detaylarını bulabilirsiniz.

KRALLAR CADDESİ

Bangkok’un Şanzelizesi olarak bilinir bu cadde. Caddenin bir başında eski parlemento binası var. Bu bina günümüzde, daha büyük bir binaya geçtikleri için kullanılmıyor. Bangkok parlemento binası, Kral 5. Rama tarafından yapılmış. Şehre ait değilmiş gibi görünen tek binada burasıdır. İtalyan mimarisinde yapılmış ve bütün mermerleri de İtalya’dan getirilmiş. Yine bu cadde üzerinde tüm bakanlıklar yer alıyor.

MÜCEVHER FABRİKASI (Gems Gallery)

bangkok pattaya gezilecek yerlerBangkok’a ilk girdiğim anda gördüğüm şey yoksulluktu. Yoksulluk içinde olan bir şehirde Mücevher Fabrikası gezisi olduğunu duyduğumda şaşırmıştım. Bu yüzden, katıldığım turun ücretsiz bir gezisi olduğundan hiç kaçırmadan mücevher fabrikası gezisine katıldım. Mücevher Thailand’ da oldukça önemli. Çünkü, Yakut ve Safirin günümüzde en kaliteli ve güzel üretim merkezi Thailand mış. Mücevher fabrikasına girdiğimiz anda bizi karşılayan kızlar, hemen soğuk içecekler ikram etti. Bunaldığımız sıcak havada iyi geldi bu ikram : ) Ardından bizim grubu mücevherle ilgili ufak bir slyat şov izlememiz için bir odaya aldılar. Slaytta, elmasın yanı sıra, değerli övgüye değer ve güzel taşların içende yer alan yakut ve safir hakkında bilgiler içeren bir slyat izledik. Video bitince de hemen satış odaklı bir çalışma var. Önce, Pırlantaların yapıldığı atölye ve son olarak ta etrafınızda iki güvenlik görevlisiyle mücevher cennetine düştük. Fiyatlar oldukça pahalı, bu yüzden sadece izlemekle yetinip, bir an önce kendimizi dışarı attık. Eğer Bangkok’ta turla geziyorsanız ve mücevher fabrikası turu, ekstra bir tur ise, mücevher fabrikası turuna kesinlikle katılmayın derim.

YÜZEN ÇARŞI GEZİSİ – FLOATİNG MARKET

Bangkok gezilecek yerler arasında yer alan Bangkok’a gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Yüzen Çarşı yer alıyor. Tay sitili teknelerin kalktığı iskeleye geldiğinizde, bir tekeneye atlayıp, 1,5 saat süren rüya gibi bir gezintiye çıkıyorsunuz. Turistler için bir etkinlik, yerli halk içinse hem yaşam alanlarını hem de iş alanlarını içinde barındırıyo bu bulanık nehir. Daha tekne yeni ilerlemeye başlamıştı ki, ilk gördüğüm şey, nehir kenarındaki bir evde yaşayan yerel halkın, bulanık nehirde banyo yapıyor olmasıydı. Kendimi Bangkok kültürünün ortasında bir nehire bıraktım…

bangkok gezilecek yerler

Nehir boyunca ilerledikçe, üzerinde kocaman harflerle Welcome To Floating Market yazısı yazan büyük bir köprü göreceksiniz. Bu noktadan itibaren yüzen çarşının merkezine geliyorsunuz ve rengarek bir ortam karşılıyor sizi. Teknelerde Bangkok’a özgü tropikal meyveleri satanları, evlerinin önünde hediyelik eşya satan yerel halkı görünce, nerdeyim ben böyle diyorsunuz. Floating Market gezisi boyunca elimden kameramı bırakamadım. Her anınını kayıt altına almam gerekiyordu. Sizlerde mutlaka yedek bataraya ile gidin. Çünkü tatiliniz boyunca en çok fotoğrafı yüzen çarşıda çekeceksiniz. Bangkok’ta deneyimlediğim en iyi etkinlikti diyebilirim. Floating Market’e nasıl ulaştım sorusunu çok duyorum. Bangkok’ta taksi tercih ettiğimizden, otelden 1 saatlik bir taksi yolculuğu ile ulaştık. Floating Market’te kocaman tekneye 2 kişi bindik ve ücret olarak 1000 Baht ödedik. Aynı etkinliği tur şirketleri 45 dolara düzenliyor.

MİLLİON YEARS STONE PARK VE PATTAYA TİMSAH ÇİFTLİĞİ

bangkok timsah çiftliği3 günlük bir Bangkok turumuzda hiç ama hiç sıkılmadık. Çünkü, Bangkok bir etkinlik şehri. Bangkok gezimiz boyunca her yeri taksi ile gezdik. Bu sebeple çok uzak noktaları ve yol üzerindeki yerleri de rahat rahat görme imkanı bulduk. Bangkok taki ikinci günümüzü Pattaya’ya ayırdık. Pattaya’ya giderken, yol üzerinde taksicimizin tavsiyesi ile güzel bir hayvanat bahçesi ve içerisinde kaya bahçesini barındıran bir parka gittik. Buranın bir özelliğide meşhur timsah şovunu izleyebileceğimiz bir yer olamsıydı. Girşte hemen bize timsah şovunun saatleri hakkında bilgi verdiler. Gezimizi bu saate göre ayarlamış ve yürekleri ağza getiren timsah şovunu kaçırmadan izlemiş olduk. Bu şovla ilgili videoları youtube kanalımızda bulabilirsiniz. Bu parka sizlerde gitmek isterseniz, parkın planını ve haritadaki yerini ekliyorum.

MBK CENTER

bangkok nasıl gezilirBangkok gezilecek yerler arasındaki Bangkok ta alışveriş denince uğranılan ilk yer MBK CENTER oluyor. Mağazadan içeri giriyorsunuz ve içeride kendinizi kaybediyorsunuz. Sanki alışveriş merkezi içinde bir alış veriş merkezi daha var gibi. Içeride göreceğiniz herşey Türkiyede’de var. Bu yüzden beni pek fazla çekmedi. MBK Center da teknolojik ürün, giyim, kozmetik gibi ne arasanız rahatça bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi.

3 thoughts on “Bangkok Gezilecek Yerler

  1. Bangkok birço bölgeye daha ucuz hemde kaliteli bir hizmetler alabileceğiniz bir yer. Tayland’ın doğal güzellikleri zaten tartışılmaz bir konu. Bir çok ülkede sadece yemeğe vereceğiniz parayla Tayland’da çok daha güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Anlatım çok güzeldi teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir