Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti

ayasofya müzesiAyasofya müzesi giriş ücreti yazısında henüz yeni gitmiş olduğum Ayasofya müzesi ile ilgili heryerde bulabileceğiniz genel bazı bilgiler vermek yerine 2014 Ayasofya müzesi giriş ücreti hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğim. Turistler ve Türk vatandaşları için fiyat bilgilerini ayrıntılı olarak aktaracağım. Ayasofya müzesi girişinde akşam 16.30 olmasına rağmen uzunca bir kuyruk vardı. Görevliye sorduğumuzda 18.00 da gişelerin kapandığını 19.00 da

müzenin tamamen kapandığını söyledi. Bu saatler 2014 yaz tarifesiydi. Ben Haziran ayında gitmiştim. Kışın Ayasofya müzesi gişe kapanış saati 16.00 müze kapanış saati ise 17.00 olarak belirlenmiş. Sabahları ise müze hem yaz aylarında hem de kış aylarında 9.00 da açılıyor. Az öncede bahsettiğim gibi kapanışa kısa bir süre kalmasına rağmen çok kalabalıktı. Müze girişinde 6 farklı gişeden bilet satıldığı için girişteki kuyruk çabuk bitti. Biz yarım saat bekleriz diye düşünürken 5 dakikada gişedeydik.

ayasofya müzesi giriş ücreti

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti 2014

Ayasofya müzesi giriş ücreti 2014 fiyatları farklılıklar göstermektedir. Ayasofya müzesi giriş ücreti normal bilet fiyatı 30 TL. Bende daha önceden 30 TL ye almış olduğum müzekart olduğundan müzeye ücretsiz olarak girebilecektim. Bende bulunan tam müzekart fiyatı Ayasaofya gişelerinin camında 40 Tl olarak gözüküyordu. Yanımdaki arkadaşım hala öğrenci olduğundan onun alacağı müzekart 20 TL olarak gözüküyordu. Öğrenci müzekartına 20 TL ödeyerek aldık. Gişedeki bayanın söylediğine göre öğrenci müzekart ile tam müzekart arasında farklar varmış. Öğrenci müzekartları 1 yıl boyunca müzekartın geçerli olduğu her yere sınırsız girebiliyormuş. Normal müzekart sahipleri ise 1 yıl boyunca aynı yere en fazla 2 kez girme hakkında sahiplermiş. 18 yaşın altındaki Türk vatandaşları ise Ayasofya müzesine ücretsiz olarak girebiliyorlar.

hagia sophia

Biz gişedeyken yan gişede turistler vardı. Turistler ile görevli arasında turistlerin girişlerine ilişkin duyduğum çeşitli bilgileri aktarmak istiyorum. Ayasofya müzesi giriş ücreti turistler içinde aynı 30 TL. Yanımdaki turist 4 kişilik bir aileydi. Toplamda 120 TL olan giriş ücretini Euro ile ödemek istedi. Ancak Ayasofya müzesi gişelerinde Euro kabul edilmiyormuş. Ödemeler ya TL ile yada kredi kartıyla yapılmak zorundaymış. Kredi kartıyla ödemek durumunda kaldı. Ailenin 2 çocuğu bulunuyordu. Çocuklar için bir indirim olup olmadığını sorduğunda gişedeki bayan sadece 12 yaşından küçük çocukların ücretsiz olarak girebileceğini 12 yaşından büyük olan herkes için fiyatın aynı 30 TL olduğunu bir farklılık olmadığını söyledi. Bu şekilde içeri girdik.

ayasofya

İçeri girer girmez karşınıza Audio Guide yani elektronik sesli rehber hizmeti için kulaklık satılan yer bulunmakta. Turistler bu kulaklıklardan alarak Ayasofya içinde gezerken bazı yerlerde bulunan kulaklık sayılarını kulaklıklarında basınca orayla ilgili bilgileri kendi dillerinde dinleyebiliyorlar. Bu kulaklığın fiyatı ise 20 TL olarak gözükmekteydi.

Ayasofya müzesi giriş ücreti konusunda Türk vatandaşları ile turistler arasında benim gördüğüm tek fark Türk vatandaşlarında 18 yaşından küçüklerde giriş ücreti alınmaması, turistlerde ise 12 yaşından küçüklerde giriş ücreti alınmamasıydı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir