Avşa Gezilecek Yerler

avşa gezilecek yerlerAvşa gezilecek yerler yazısında Avşa adası hakkında kısaca bilgiler verdikten sonra Avşa adasına ulaşım, Avşada bulunan plajlar koylar, Avşa adası konaklama seçenekleri ve Avşa gezilecek yerler ile ilgili bir Avşa gezi yazısı hazırladım. Avşa adası Balıkesirin Marmara ilçesine bağlı bir tatil bölgesidir. Eski adı Türkeli’dir. Marmara denizinin güney batısında yer alan Marmara adası, Paşalimanı adası ile birlikte 3 büyük adadan birisidir.

Bu üç büyük adanın dışında bu bölgede 9 adet küçük ada bulunmaktadır. Bu adaların hepsine birden Marmara adaları denilmektedir. Avşa adası İstanbula yakınlığından dolayı yaz aylarında yerli turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bir tatil bölgesidir. Denize girilebilecek çok sayıda plaja sahiptir. Sahil şeridi boyunca balık restoranları ve geveleri eğlenilebilecek çok sayıda bar disko tarzı mekan bulunmaktadır.

Avşa adasına İstanbuldan deniz otobüsüyle gidilebilir. Bostancıdan kalkan deniz otobüsü önce Yeniapıya uğrar oradan Marmara adasına ve son olarak Avşa adasına gider. Bu yolculuk Bostancı Avşa adası 3.30 saat Yenikapı avşa arası 3 saat sürer. Yaz aylarında İstanbuldan hergün deniz otobüsü seferleri yapılmakla beraber haftasonları ek seferlerde konulmaktadır. Bunun dışında Avşa adasına Tekirdağ Şarköy ve Erdekten de deniz ulaşımıyla gidilebilir. Buralardan giden gemilerle Avşaya araçlarınızı da götürebilirsiniz. Yaz aylarında özellikle cumartesisabah gidiş ve Pazar akşam dönüş deniz otobüsü seferlerinde yer bulmak çok zor olmaktadır. Cumartesi Avşa adasına inildiği anda dönüş biletlerinin alınmasını tavsiye ederim.

avşa adası koylarıİstanbuldan yaz aylarında özellikle denize girmek için tatilcilerin tercih ettiği Avşada gezilecek ve denize girilebilecek çok sayıda plaj ve koy vardır. Altınkum, Çınaraltı koyu, Manastır, Yiğitler, Türkeli Beyazsaray, Mavi koy, Kumturda bulunan plajlarda denize girilebilir. Avşada yapılan tekne turları bütün bu plajları sabahtan akşama kadar gezmektedirler. Avaşa gezilecek yerler arasında meşhur Avşa üzüm bağlarından üretilen şarapların bulunduğu şarap evlerini de sayabiliriz. Özellikle Türkeli ve Yiğitler bölgesinde adanın eski yerleşim dönemlerinden kalma tarihi yapılarını da gezebilirsiniz. Avşa gezilecek yerler arasında adanın sahil şeridi boyunca sıralanmış cafeler ve barlarda vardır. Küçük bir ada olmasına rağmen akşamları çok hareketli ve canlı bir hayat vardır bu cafe ve barlarda. Avşa gezilecek yerler arasında Kiremit mezarları ve Meryem Ana manastırını da sayabiliriz.

Avşada konaklamak için pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Avşada konaklanabilecek yerler arasında oteller, moteller, butik oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Bunun yanında tatilciler ev kiralayarak veya oda kiralayarakta Avşa adasında konaklayabilirler. Avşa adasında çok lüks oteller bulunmamaktadır. Daha çok pansyon ve motel tarzı konaklama çok fazladır. Yaz sezonunda özellikle haftasonları çok kalabalık olan Avşada otel ve pansiyonlar full doluluk oranına ulaşmaktadır. Bu dönemlerde gitmeden önce rezervasyon yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir